Єдиний унікальний номер 233/6996/15-ц Номер провадження 22-ц/775/918/2016
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2016 року м. Бахмут
Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Космачевської Т.В.,
суддів: Будулуци М.С., Корчистої О.І.,
за участю секретаря Марченко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бахмуті Донецької області апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» на рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 березня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» про захист прав споживачів, -
В С Т А Н О В И В:
28 грудня 2016 року позивач звернувся із позовом до ПАТ КБ «Приватбанк» про захист прав споживачів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що між ним та відповідачем був укладений договір банківського рахунку, строк дії якого спливає у липні 2019 року. З моменту отримання пластикової банківської картки і до листопада 2015 року він користувався рахунком, знімав та перераховував кошти, а крім цього, на цей рахунок перераховувались кошти волонтерами у якості допомоги його військовій частині. 24 листопада 2015 року при спробі отримати грошові кошти з банкомату, йому було відмовлено, та повідомлено, що рахунок заблоковано. Він звернувся до представників банку щодо роз'яснень , але до цього часу рахунок не розблоковано. Вважає, що відповідачем порушені його права як споживача фінансових послуг, жодних підстав, передбачених законом, які б давали банку право обмежувати його права не існує. Тому просив визнати незаконними дії відповідача щодо обмеження його у розпорядженні грошовими коштами, що знаходяться на його банківському рахунку на розпорядження якими випущено пластикову карту KDV VISA НОМЕР_1 та зобов'язати відповідача припинити (зняти) будь-які обмеження у розпорядженні його банківським рахунком та грошовими коштами, що на ньому знаходяться.
Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 березня 2016 року позовні вимоги задоволено.
Визнано незаконними дії ПАТ КБ «Приватбанк» щодо обмеження ОСОБА_1 у розпорядженні грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку НОМЕР_1.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні ОСОБА_1 грошовими коштами, що знаходяться на його гривневому картковому рахунку НОМЕР_1, в межах залишку, шляхом негайного розблокування зазначеного карткового рахунку.
Вирішено питання про судові витрати.
З вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач ПАТ КБ «Приватбанк» та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 березня 2016 року та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Доводами апеляційної скарги наведено, що рішення суду є незаконним, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права. Суд безпідставно дійшов висновку, що відповідачем неправомірно заблоковано карткові рахунки позивача. В ході фінансового моніторингу відповідно Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» встановлено, що на карту позивача НОМЕР_1 і додатковим рахункам договору за період 01.01.2009 - 25.03.2016 року здійснені надходження на суму 1047754,44 грн. та витрати на суму 1030820,47 грн. та по карті НОМЕР_2 і додатковим рахункам договору за період 01.01.2009 - 25.03.2016 року здійснені надходження на суму 1389672,84 грн. та витрати на суму 1385132,49 грн. Позивач не надав інформацію щодо свого фінансового стану та змісту його діяльності, яка передбачає обороти на суму більше 1000000 грн., а тому було встановлено обмеження по видатковим операціям клієнта 0,09, що дозволяє призупинити можливість виводу коштів через сервіси банку до винесення правоохоронними органами рішення по заяві відповідача щодо перевірки діяльності позивача. Тому відповідач вважає, що він правомірно відповідно до ст. 1074 ЦК України здійснив блокування карт позивача.
В судовому засіданні апеляційного суду представник позивача з доводами апеляційної скарги не погодився, просив їх відхилити та залишити рішення суду без змін.
В судові засідання апеляційного суду представник відповідача не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяви про відкладення розгляду справи. Апеляційний суд визнає причини неявки представника відповідача неповажними.
Відповідно до ч. 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час та місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.
Тому апеляційний суд вважає можливим слухати справу за відсутністю відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтовність рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статей 11 і 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом встановлено та цього не заперечують сторони, що між ОСОБА_1 та ПАТ КБ «Приватбанк» укладено договір про відкриття та обслуговування карткового гривневого рахунку зі строком дії до липня 2019 року. На виконання договору надана пластикова банківська картка «Картка для виплат» KDV VISA НОМЕР_1 (а.с. 7).
З пояснень позивача, клопотання представника відповідача та апеляційної скарги вбачається, що банківську картку для виплат заблоковано у зв'язку з виявленням великого обороту коштів, що має ознаки незаконного обігу коштів в особливо великих розмірах та ознаки шахрайських дій з використанням банківських карток.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості його вимог та наявності порушення положень відповідачем Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Такий висновок суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і відповідає фактичним обставинам справи.
За положеннями ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунку банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Банк не має права визначати та контролювати напрямки використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Згідно зі ст. 1074 ЦК України обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, передбачених законом.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (надалі - Закон), дія закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, фізичних осіб - підприємців, а також на юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний самостійно проводити оцінку ризику своїх клієнтів з урахуванням критеріїв ризиків, визначених центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та суб'єктами державного фінансового моніторингу, що здійснюють державне регулювання та нагляд за діяльністю відповідних суб'єктів первинного фінансового моніторингу, під час здійснення їх ідентифікації, а також в інших випадках, передбачених законодавством та внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу, і вживати застережних заходів щодо клієнтів, стосовно яких встановлено високий ризик.
Частинами 1-6 статті 17 цього Закону передбачений порядок та строки зупинення фінансових операцій, а саме: суб'єкт первинного фінансового моніторингу має право зупинити здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), яка (які) містить (містять) ознаки, передбачені статтями 15 та/або 16 цього Закону, та/або фінансові операції із зарахування чи списання коштів, що відбувається в результаті дій, які містять ознаки вчинення злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, та зобов'язаний зупинити здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), якщо її учасником або вигодоодержувачем за ними є особа, яку включено до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції (якщо види та умови застосування санкцій передбачають зупинення або заборону фінансових операцій), і в день зупинення повідомити спеціально уповноваженому органу в установленому законодавством порядку про таку (такі) фінансову (фінансові) операцію (операції), її (їх) учасників та про залишок коштів на рахунку (рахунках) клієнта, відкритому (відкритих) суб'єктом первинного фінансового моніторингу, який зупинив здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), та у разі зарахування коштів на транзитні рахунки суб'єкта первинного фінансового моніторингу - про залишок коштів на таких рахунках в межах зарахованих сум. Таке зупинення фінансових операцій здійснюється на два робочих дні з дня зупинення (включно).
Спеціально уповноважений орган може прийняти рішення про подальше зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій), здійснене відповідно до частини першої цієї статті, на строк до п'яти робочих днів, про що зобов'язаний негайно повідомити суб'єкту первинного фінансового моніторингу, а також правоохоронним органам, уповноваженим приймати рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Спеціально уповноважений орган у разі виникнення підозр може прийняти рішення про зупинення видаткових фінансових операцій на строк до п'яти робочих днів, про що зобов'язаний негайно повідомити суб'єкту первинного фінансового моніторингу, а також правоохоронним органам, уповноваженим приймати рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. У такому разі суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний в день отримання, але не пізніше 11 години наступного робочого дня після отримання відповідного рішення повідомити спеціально уповноваженому органу про залишок коштів на рахунку клієнта, фінансові операції (кошти) за яким були зупинені, та у разі зупинення фінансових операцій на транзитних рахунках суб'єкта первинного фінансового моніторингу - про залишок коштів на таких рахунках в межах зарахованих сум.
У разі зупинення видаткових фінансових операцій відповідно до частини третьої цієї статті Закону прибуткові фінансові операції не зупиняються. При цьому суб'єкт первинного фінансового моніторингу в день проведення, але не пізніше 11 години наступного робочого дня з дня здійснення прибуткової операції зобов'язаний повідомити про здійснення прибуткових фінансових операцій та/або спробу здійснення видаткових фінансових операцій спеціально уповноваженому органу.
У разі прийняття рішення відповідно до частин другої і третьої цієї статті спеціально уповноважений орган протягом строку подальшого зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) або зупинення видаткових фінансових операцій проводить аналітичну роботу, збирає необхідну додаткову інформацію, обробляє, перевіряє, аналізує її та у разі, якщо за результатами перевірки:
ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, або вчинення іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, не підтверджуються, спеціально уповноважений орган зобов'язаний негайно скасувати своє рішення про подальше зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) або зупинення видаткових фінансових операцій та повідомити про це суб'єкту первинного фінансового моніторингу;
є мотивовані підозри, - спеціально уповноважений орган приймає рішення про продовження зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) (видаткових фінансових операцій), готує і подає відповідний узагальнений матеріал або додатковий узагальнений матеріал правоохоронним органам, уповноваженим приймати рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, та в день прийняття такого рішення інформує відповідного суб'єкта первинного фінансового моніторингу про дату закінчення строку зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції). Строк зупинення відповідних фінансових (фінансової) операцій (операції) продовжується спеціально уповноваженим органом з наступного робочого дня після подання відповідного узагальненого матеріалу або додаткового узагальненого матеріалу за умови, що загальний строк такого зупинення не перевищуватиме 30 робочих днів.
Суб'єкт первинного фінансового моніторингу поновлює проведення фінансових операцій:
третього робочого дня з дня зупинення фінансової операції у разі неотримання суб'єктом первинного фінансового моніторингу протягом строку, передбаченого частиною першою цієї статті, рішення спеціально уповноваженого органу про подальше зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій);
наступного робочого дня після дня отримання суб'єктом первинного фінансового моніторингу протягом строку, зазначеного в рішенні спеціально уповноваженого органу про подальше зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) відповідно до частини другої цієї статті або про зупинення видаткової фінансової операції відповідно до частини третьої цієї статті, повідомлення про скасування спеціально уповноваженим органом такого рішення, але не пізніше 31 робочого дня з дня зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій);
наступного робочого дня після дати закінчення строку зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції), зазначеної у рішенні спеціально уповноваженого органу про продовження зупинення відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції) (видаткових фінансових операцій);
наступного робочого дня після дня отримання суб'єктом первинного фінансового моніторингу доручення спеціально уповноваженого органу відповідно до частини п'ятої статті 23 цього Закону про поновлення фінансових операцій, зупинених на виконання відповідного запиту уповноваженого органу іноземної держави.
Суб'єкт первинного фінансового моніторингу повідомляє клієнту у разі його звернення про зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій), якщо строк її (їх) зупинення перевищив сім робочих днів.
Зупинення та поновлення здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій) відбувається у порядку, визначеному суб'єктами державного фінансового моніторингу, які здійснюють державне регулювання і нагляд за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу в межах їх повноважень.
Прийняття спеціально уповноваженим органом рішень про зупинення (подальше зупинення, продовження зупинення) відповідних (відповідної) фінансових (фінансової) операцій (операції), зупинення чи поновлення проведення або забезпечення моніторингу фінансової операції відповідної особи на виконання запиту уповноваженого органу іноземної держави та доведення рішень чи доручень спеціально уповноваженого органу до суб'єкта первинного фінансового моніторингу здійснюється у порядку, що встановлюється центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Строки зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій) суб'єктами первинного фінансового моніторингу та спеціально уповноваженим органом, зазначені у частинах першій - п'ятій цієї статті, є остаточними та продовженню не підлягають.
Аналіз наведеної норми закону дає підстави апеляційному суду зробити висновок про те, що відповідач, не поновивши на 31 робочий день здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), порушив строки зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій) суб'єктами первинного фінансового моніторингу та спеціально уповноваженим органом, які є остаточними та продовженню не підлягають. Тому вимоги позивача обґрунтовані.
Доводи апеляційної скарги щодо безпідставності висновку суду про неправомірне заблокування карткового рахунку позивача апеляційний суд відхиляє тому, що відповідач не надав суду будь-яких доказів обґрунтованості своїх дій. У відповідача була можливість надати суду першої інстанції документів щодо суті спору. Проте, Банк цим правом не скористався та надавав заяви про відкладення розгляду справи. Таку ж позицію він обрав в суді апеляційної інстанції.
Довід апеляційної скарги про те, що Банк має право призупинити можливість виводу коштів через сервіси банку до винесення правоохоронними органами рішення по заяві відповідача щодо перевірки діяльності позивача також є необґрунтованим тому, що, як передбачено нормою статті 17 наведеного вище Закону строки зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій) суб'єктами первинного фінансового моніторингу та спеціально уповноваженим органом, зазначені у частинах першій - п'ятій цієї статті, є остаточними та продовженню не підлягають. Крім того, відповідач не надав суду належних та допустимих доказів звернення з заявою до правоохоронних органів про незаконні дії позивача під час блокування карткового рахунку у строки, передбачені законом.
Інші приведені в апеляційні скарзі доводи висновків суду не спростовують.
Виходячи з викладеного вище, апеляційний суд вважає, що, вирішуючи спір, суд першої інстанції в повному обсязі встановив права і обов'язки сторін, що брали участь у справі, обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дав їм належну правову оцінку та ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону.
Висновки суду обґрунтовані і підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду першої інстанції - залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» - відхилити.
Рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 16 березня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Судді: