Справа № 559/570/16-а
№ 2-а/559/48/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в особі головуючого судді Ходак С.К.,
при секретарі Климюк Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії по відновленню порушеного права, -
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що 02.04.2008 на підставі Закону України «Про державну службу» управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі призначило їй пенсію державного службовця. При обчислені розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області безпідставно не включено в дохід для нарахування пенсії суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, хоча з вказаних виплат у відповідності до чинного законодавства було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
18 лютого 2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі з листом, в якому просила відповідно до чинного законодавства провести перерахунок раніше призначеної пенсії, врахувавши нараховані та виплачені їй суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувала страхові внески.
Листом від 25.02.2016 №12/02-20-Б Управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі в перерахунку пенсії їй відмовлено. Цю відмову вважає незаконною, а своє право на отримання пенсії у повному обсязі порушеним.
В судовому засіданні позивачка підтримала позов з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в зал судового засідання не з»явився, хоча про день та час слухання справи повідомлявся належним чином судовими повістками.
Заслухавши пояснення позивачки, ознайомившись з документами по справі, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що у 2008 році позивачці призначенопенсію як держслужбовцю відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".
18 лютого 2016 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням виплат по матеріальній допомозі та індексації заробітної плати.
На заяву позивачки Управлінням Пенсійного Фонду України в Дубенському районі листом від 25.02.2016 року за №12/02-20-Б їй відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (01.10.2011).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входять - основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч.6 ст.33 Закону України "Про державну службу")
Так само Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів передбачено, що заробітна плата державних службовців складається : - із посадових окладів ( пункт 1а ); - надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи ( пункт їв ); - за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників ( пункт 1г ); - преміювання працівників ( пункт 2); - матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та допомоги на оздоровлення ( пункт 3 ).
Отже, аналіз наведених положень закону та постанови Кабінету Міністрів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, так і індексація заробітної плати є складовою заробітної плати державних службовців, з якої нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.1012 року у справі №21-430а/11.
Згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено в судовому засіданні позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії із врахування інших виплат, тобто матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати 18 лютого 2016 року, 25.02.2016 листом Управління Пенсійного Фонду в Дубенському районі позивачці було відмовлено в проведенні такого перерахунку.
Тобто, у позивачки існує формальне право на проведення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати, але виникає воно від часу звернення до Пенсійного Фонду із заявою з питання проведення перерахунку пенсії, як це зазначено у ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до цієї норми, оскільки позивачка звернулась із заявою з приводу проведення перерахунку пенсії 18 лютого 2016 року, перерахунок проводиться з першого числа наступного місяця.
З цих підстав позов може бути задоволений частково, оскільки перерахунок пенсії повинен бути проведений з часу звернення з цього питання, а не з часу призначення пенсії.
Тобто, перерахунок має бути проведений починаючи з 01 березня 2016 року.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання протиправними дій субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії по відновленню порушеного права задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію державного службовця в розмірі 80 % від суми заробітної плати, включивши до розрахунку суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових проблем, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обовязків з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно з довідкою №27 від 16.02.2016, починаючи з 01 березня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський місьрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: