Дата документу 05.05.2016 Справа № 554/2055/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2016 року
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
23.03.2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом доУправління пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві (замінено правонаступником - ОСОБА_2 обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області) у якому просила зобовязати відповідача здійснити донарахування пенсії в розмірі 90% заробітної плати, який був передбачений ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії), включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у звязку з виходом на пенсію, зазначених у листі наданому організацією від 22.02.2016 року №66/21/А-92/12, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01 вересня 2015 року, а також стягнути із Державного бюджету України сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог послалась на те, що із 09.11.2009 року перебувала на обліку в УПФУ Київського району в м. Полтаві та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу». Однак відповідачем неправомірно при розрахунку пенсії не враховано сум отримуваної нею сум індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у звязку з виходом на пенсію.
Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області письмово заперечила проти позову за безпідставністю та просила застосувати до спірних правовідносин ст.100 КАС України, мотивуючи, що позивач пропустив строки звернення до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінюючи зібрані у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як убачається з матеріалів справи, позивачка із 09.11.2009 року перебувала на обліку в УПФУ Київського району в м. Полтаві та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу», що не спростовується і відповідачем (а.с.18).
При призначенні позивачеві пенсії державного службовця, відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено сум індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у звязку з виходом на пенсію відповідно довідки УСБУ в Полтавській області від 22.02.2016 року про складові заробітної плати (а.с.10).
24.02.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням, визначених у вказаній довідці виплат (а.с. 11).
Листом від 21.03.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що визначені у довідці про заробітну плату виплати, не є складовими частинами заробітної плати державного службовця і тому невраховуються привизначенні заробітної платидля обчислення розміру пенсії (а.с.12).
Постановою Харківського Апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 року було визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві та зобовязано його відновити ОСОБА_1 з 01.06.2015 року виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років згідно ЗУ «Про державну службу» та виплатити недоплачену суму пенсії (а.с.13-14).
Із довідки від 22.02.2016 року №66/21/А-92/12 УСБУ в Полтавській області убачається, що у січні 2008 року ОСОБА_1 було нарахована матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 1050 грн. та матеріальна допомогу на оздоровлення у серпні 2008 року в сумі 2996,40 грн. У жовтні 2009 року їй була нарахована матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань в сумі 3509,25 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 3509,25 грн. За цей період також було нарахована індексація на загальну суму 602 грн. 27 коп. (а.с.10).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак дії відповідача не узгоджуються з нормами матеріального права.
Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом України в обовязкових для виконання постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та №21-97а13 від 28.05.2013 року.
Строки звернення позивача до суду, виходячи з вимог ст.99-100 КАС України не пропущені, з огляду на те, що позовні вимоги знаходяться у межах шестимісячного строку та з урахуванням місячного терміну досудового врегулювання спору позивачкою.
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобовязати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування пенсії в розмірі 90% заробітної плати, який був передбачений ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії), включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед звільненням суми індексації на заробітну плату, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги у звязку з виходом на пенсію, зазначених у листі УСБУ в Полтавській області від 22.02.2016 року №66/21/А-92/12, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01 вересня 2015 року.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її отримання.
Суддя В.М.Микитенко