Справа № 361/1641/16-а
Провадження № 2-а/361/121/16
20.04.2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П.
при секретарі Телепі Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобовязання субєкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії
в с т а н о в и в:
У березні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку йому пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, повязаними з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із заробітної плати в сумі 715,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження з 17.06.1986р. -22.06.1986р.; скасувати рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 01.03.2016року; зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести йому перерахунок пенсії з 01.03.2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 715,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження з 17.06.1986р. -22.06.1986 р. з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Розмір пенсії визначений нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року.
У період з 17.06.1986 року по 22.06.1986 року відряджався зі свого постійного місця роботи Броварське АТП 13209 (головним інженером) в зону відчуження (Чорнобиль, Копачі, Лубянка) на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Броварське АТП 13209 видало йому довідку про розмір заробітної плати, одержаної в зоні ЧАЕС від 18.02.2016 року № 704 на підставі особових рахунків за 1986р. Заробітна плата виплачена в сумі 715,82 крб. відповідно до Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7. Оплата за підвищеними посадовими окладами по зонах небезпеки проводиться, виходячи з встановленого у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного робочого тижня.
25.02.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону № 796 та Постанови КМУ № 1210, враховуючи довідку № 70 від 18.02.2016 року про фактично виплачену заробітну плату в сумі 715,82 крб., отриману за роботу в зоні ЧАЕС.
Листом від 02.03.2016 року відповідач повідомив про прийняте рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 01.03.2016р. з підстав не надання первинних документів, які стверджують виплату одноразової премії. З підстав визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії змушений звернутися до суду.
Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 28.03.2016 року відкрито скорочене провадження.
11.04.2016 року відповідач направив до суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно дост. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно законодавства. Порядок обчислення даних пенсій визначений Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.
Частина 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» взагалі виключена, та чинна в іншій редакції, викладеній наступним чином: «пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадян із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі збитків, який визначається згідно із законодавством».
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження и 1986 -1990 роках не може перевищувати 3,0 тис, крб. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Дані зміни були внесені ЗУ № 76 від 28.12.2014рок, в яких чітко було врегульовано питання, що сума для обчислення має бути одержаним заробітком, а не тим, який мав виплатитися.
Якщо підприємства ліквідовані або припинили своє існування, довідки про заробіток учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають видаватися правонаступником або державними архівними установами.
Посилаючись на викладене, просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Розмір пенсії позивача визначений нормами ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 17.06.1986 року по 22.06.1986 року позивач відряджався зі свого постійного місця роботи Броварське АТП 13209 (головним інженером) в зону відчуження (Чорнобиль, Копачі, Лубянка) на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 18.02.2016 року Броварське АТП 13209 видало ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати, одержаної в зоні ЧАЕС на підставі особових рахунків за 1986 року. Із вказаної довідки вбачається, що позивачу заробітна плата виплачена в сумі 715,82 крб. відповідно до Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7. Оплата за підвищеними посадовими окладами по зонах небезпеки проводиться, виходячи з встановленого у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-денного робочого тижня.
25.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону № 796 та Постанови КМУ № 1210, враховуючи довідку № 70 від 18.02.2016 року про фактично виплачену заробітну плату в сумі 715,82 крб., отриману за роботу в зоні ЧАЕС.
Листом від 02.03.2016 року відповідач повідомив позивача про прийняте Рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 01.03.2016р. з тих підстав не надання первинних документів, які стверджують виплату одноразової премії.
Вказане рішення відповідача є неправомірним і таким, що підлягає скасуванню із наступних підстав.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановленоЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цієюпостановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54і57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_2 праці і соціальної політики України від 13.04.2001 р. № 03-3/1652-018-21 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи повязані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» було розсекречено ряд нормативно-правових актів урядів СРСР та УРСР. Серед розсекречених в тому числі і ОСОБА_3 Міністрів СРСР №964 рс від 17 травня 1986 року, ОСОБА_3 СРСР №1512-р від 24.06.1986 року, від 17 червня 1986 р. N 207-7.
Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено ОСОБА_3 СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.
Відповідно до положеньстатті 3 Закону України «Про правонаступництво України»вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.
Зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови ОСОБА_3 Міністрів УРСР 10 червня 1986 року № 207-7 тапостанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210.
Враховуючи викладене, можна стверджувати про відсутність у Відповідача підстав не приймати довідку про заробіток в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Крім того, відповідно до статті 2 Закону України«Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми,за трудовіуспіхита винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати -це виплатиу формі винагород за підсумками роботи за рік,премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинногозаконодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Тобто премії входять до складу заробітної плати.
Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.
Аналогічна правова позиція викладена у рішеннях Вищого адміністративного суду України: справи: К/800/1607/15 від 18.02.2015р., К/800/64016/14 від 12.02.2015), в яких суд звертає увагу на заробітну плату, яка фактично отримана ліквідатором відображена в довідці про заробітну плату.
Відповідно до ст. 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси.
Згідно із ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першоюстатті 35,частиною другоюстатті 38,частиною третьоюстатті 42ічастиною п'ятоюстатті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність їх задоволення
Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, повязаними з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із заробітної плати в сумі 715,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження з 17.06.1986 року по 22.06.1986 року.
Скасувати Рішення Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії від 01.03.2016року.
Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.03.2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 715,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження з 17.06.1986 року по 22.06.1986 року з урахуванням вже проведених виплат.
Постанова прийнята у порядку скороченого провадження підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н. П. Маценко