ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/648/16-а
провадження у справі № 2-а/0285/69/16
21 квітня 2016 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді…………..ОСОБА_1
за участю ОСОБА_2
сторін:
позивача……………………Кубай В. В.
представника ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Новоград-Волинського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
02.03.2016 року позивач звернулась до суду з позовом та в ході судового розгляду збільшила позовні вимоги в яких просила:
визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця;
- скасувати рішення № 106 від 28.10.2015 року та зобов'язати з 01.11.2015 року здійснити перерахунок і виплату пенсії згідно із довідкою № 3700/15 від 20.10.2015 року у розмірі 90 % від заробітної плати;
- скасувати рішення № 17 від 17.02.2016 року та лист-відповідь № 929/03 від 17.02.2016 року та зобов'язати відповідача з 01.03.2016 року здійснити перерахунок і виплату пенсії згідно із довідкою № 302/16 від 05.02.2016 року у розмірі 90 % від заробітної плати.
В обґрунтування якого зазначила, що з 2005 року їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, до призначення пенсії вона працювала на посаді секретаря суду.
З 01.09.2015 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644, виданою на виконання ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» були підвищені посадові оклади працівникам апарату суду.
В жовтні 2015 року та 16.02.2016 року зверталась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданих довідок ТУ ДСА в Житомирській області від 20.10.2015 року та від 05.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, в чому їй було відмовлено.
04.03.2016 року відкрито скорочене провадження у справі та розяснено відповідачу право подати заперечення на позов.
17.03.2016 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові за безпідставністю.
18.03.2016 року справу було призначено до судового розгляду.
Позивач в судовому засіданні збільшила позовні вимоги та підтримала їх з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав з підстав викладених в письмових заперечення та просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України Про державну службу.
В жовтні 2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки № 3700/15 від 20.10.2015 року.
Рішенням № 106 від 28.10.2015 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року(в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV«;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, а саме встановлено місячний посадовий оклад (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) для 6 категорії, посади секретаря суду - 0,3. Згідно примітки: у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Згідно довідки № 3700/15 від 20.10.2015 року, виданої ТУ ДСА в Житомирській області, заробітна плата за посадою секретаря станом на 01.10.2015 року становила 2977,80 грн., посадовий оклад встановлено в сумі 2067,00 грн.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01.11.2015 року в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Разом з тим, решта вимог позивача підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
16.02.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівникам апарату суду згідно постанови Кабінету Міністрів України №644 від 02.09.2015 року.
Рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Новоград-Волинського об'єднаного УПФУ в Житомирській області № 17 від 17.02.2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», з 01.06.2015 року не перераховуються.
Рішення відповідача про відмову у перерахуванні пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року є протиправним, оскільки воно приймалося виключно із зазначеної підстави, яка в даному випадку не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.
Відтак, позовна вимога про скасування зазначеного рішення відповідача № 17 від 17.02.2016 року підлягає до задоволення, оскільки дане рішення ґрунтується на положеннях законодавства яке не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачу.
Щодо позовної вимоги в частині про скасування листа-відповіді №929/03 від 17.02.2016, яким відповідач повідомив позивача про обставини з приводу прийнятого рішення про відмову у перерахунку пенсії, то такий лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не породжує для позивача жодних правових наслідків, оскільки за результатами поданої заяви про перерахунок пенсії відповідач зобов'язаний прийняти відповідне рішення, яке є актом індивідуальної дії та породжує правові наслідки для особи.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позову в частині, що стосується скасування листа-відповіді.
Позовні вимоги про визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії державного службовця, то суд зазначає, що така позовна вимога не направлена на захист порушеного права позивача, адже юридичний наслідок у вигляді відмови у перерахунку пенсії позивачу обумовлений безпосередньо не бездіяльністю відповідача, а прийнятим рішенням № 17 від 17.02.2016 року (яке визнається судом протиправним та у зв'язку з чим здійснюється захист порушеного права позивача).
За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, оскільки перешкодою для перерахунку та виплати пенсії позивачу була не бездіяльність позивача, а обумовлене рішення про відмову у перерахунку пенсії.
Відносно позовної вимоги про зобов'язання відповідача з 01.03.2016 року здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, то повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 162 КАС України.
Відповідно до пункту 2 частини першої цієї норми у разі задоволення адміністративного позову, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру.
Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
З огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення, перерахунку пенсії, то суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень.
При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
Пенсія позивачу призначена у розмірі 90% заробітної плати за посадою.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2013 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» внесено зміни, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції.
У зв'язку з внесеними змінами, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 16.02.2016 року, Постанова №865 не містила положень про порядок перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, питання перерахунку пенсії орган пенсійного фонду зобов'язаний вирішувати на підставі правових норм, що діють на час звернення пенсіонера до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України.
З урахуванням зазначеного, обумовлена позовна вимога підлягає до задоволення частково, шляхом зобов'язання відповідача розглянути подану позивачем заяву про перерахунок пенсії позивача від 16.02.2016 та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням викладених судом обставин у даній справі.
Керуючисьстаттями 161-163, 257 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області № 106 від 28.10.2015 року.
Зобовязати Новоград-Волинськеоб'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 90% від заробітної плати відповідно до довідки № 3700/15-вих. від 20.10.2015 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області, починаючи з 01.11.2015 року.
Визнати протиправним та скасувати рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Новоград-Волинськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 17 від 17.02.2016 року.
Зобов'язати Новоград-Волинськеоб'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану позивачем заяву про перерахунок пенсіїпозивача від 16.02.2016 року та додані до неї документи та прийняти відповідне рішенняз урахуванням викладенихсудом обставин у даній справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_4 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя Л. Й. Савицька