ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2016 року Справа № 803/557/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника позивача Корнійчука А.В.,
представника відповідача Гринишина П.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Володимир-Волинська птахофабрика" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Володимир-Волинська птахофабрика" (далі - ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 1251222,31 грн. та пені в сумі 3503,44 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році.
Позовна заява мотивована тим, що частиною 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" №875-ХІІ від 21.03.1991 року (далі Закон №875-ХІІ) передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Вищезгадані підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у відповідності до частини 2 статті 19 Закону № 875-ХІІ, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При цьому відповідачем не був виконаний норматив для працевлаштування, оскільки середньооблікова чисельність працюючих у 2015 році складала 1129 чол., з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 22 чол., а норматив для працевлаштування складає 45 чол. За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, на підставі статті 20 Закону №875-ХІІ та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70 (Порядок) відповідачу було нараховано до сплати 1251222 грн. 31 коп. адміністративно-господарських санкцій та пеню в сумі 3503 грн. 44 коп., всього 1254725 грн. 75 коп., що підтверджується розрахунком вартості робочого місця, розміру адміністративно-господарських санкцій і пені, які належить сплатити ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" до державного бюджету. Позивач просить позов задовольнити.
Відповідач в запереченнях адміністративний позов не визнав, вважає, що зобов'язання, передбачені Законом №875-ХІІ, ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" виконані, що виключає настання відповідальності та застосування адміністративно-господарських санкцій. У 2015 році товариством було ужито всіх необхідних заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Товариство здійснювало заходи для працевлаштування інвалідів, а саме: зверталося до Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості зі звітністю про наявність вакансій, але жодного громадянина, визнаного інвалідом, не було направлено для працевлаштування, так як безробітні, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, не можуть бути направлені та працевлаштовані на вакантні посади у товаристві. Крім того, підприємство напротязі минулого року самостійно знайшло і прийняло на роботу 9 інвалідів. Також у 2015 році відповідач жодного разу не відмовив у працевлаштуванні інваліду.
Таким чином, відповідач вважає, що ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" виконало всі вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Зокрема, відповідач створив робочі місця для інвалідів, інформував центр зайнятості про наявність вакансій на підприємстві для інвалідів, а тому в товариства відсутня вина у непрацевлаштуванні інвалідів, наявність якої є обов'язковою умовою застосування штрафних санкцій. У зв'язку з цим відповідач вважає позовні вимоги Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій та пені необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенні, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просить його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях, та просить відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов позивача є безпідставним та не підлягає до задоволення із наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.17 Закону №875-ХІІ підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Частиною 1, 2 статті 19 Закону № 875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 1, 2 статті 20 Закону №875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Судом встановлено, що 01.02.2016 року ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" подало до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою №10-ПІ (Звіт), порядок подачі якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік за формою №10-ПІ, при середньообліковій кількості штатних працівників облікового складу 1129 чол., середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, складала 23 чол., при нормативі 45 штатний працівник (а.с.7).
Товариством не було виконано нормативи щодо кількості працевлаштування інвалідів у 2015 році у кількості визначеною законодавством, тому Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було нараховано адміністративно-господарські санкції в сумі 1251222,31 грн. та пеню в сумі 3503,44 грн., всього 1254725,75 грн., що підтверджується розрахунком вартості робочого місця, розміру суми адміністративно-господарських санкцій і пені (а.с.5).
Аналізуючи наявні та досліджені в справі докази, суд вважає, що відповідачем було виконано всі заходи по створенню робочих місць для інвалідів та їх працевлаштуванню та дотримано вимог, встановлених статтею 19 Закону, тому відсутні підстави для застосування до нього адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Частиною 3 статті 18 Закону №875-ХІІ визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців так і на державну службу зайнятості.
Як вбачається із матеріалів справи відповідачем було в 2015 році фактично працевлаштовано 23 працівників.
Судом встановлено факт невиконання відповідачем нормативу по працевлаштуванню інвалідів у 2015 році, однак суд вважає, що вини товариства в цьому немає, оскільки відповідач вживав необхідні заходи по створенню робочих місць та працевлаштуванню інвалідів.
Товариство зверталось із запитом №834 від 27.04.2016 року до директора Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості про наявність та кількість інвалідів для працевлаштування, однак у відповідь на звернення, надійшов лист №534/03-6 від 04.05.2016 року, де зазначалося, що до центру зайнятості в період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року звернувся 51 громадянин з обмеженими фізичними можливостями, які визнані інвалідами. Однак провівши аналіз інформації про подачу щомісячних звітів за формою 3-ПН за 2015 рік ПАТ "Володимир-Волинська птахофабрика" та індивідуальних програм реабілітації інвалідів, які перебувають на обліку в центрі зайнятості, центр зайнятості повідомив, що безробітні, які перебувають на обліку, не можуть бути направлені та працевлаштовані на дані вакансії (а.с.23-28).
Суд вважає, що відповідач виконав свій обов'язок зі створення робочих місць для інвалідів, а фактів відмови у працевлаштуванні інвалідів товариством за 2015 рік не встановлено. Тобто, товариством виконано вимоги щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому обов`язок підприємства по створенню робочих місць інвалідів не супроводжується обов`язком щодо їх працевлаштування.
Судом встановлено, що роботодавець вжив всіх необхідних заходів для недопущення порушення, передбаченого статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а факт непрацевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць для даної категорії громадян, у зв`язку з їх відсутністю, не може слугувати підставою для накладення адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені, тому що передумовою для їх застосування є наявність вини юридичної особи.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вини відповідача по невиконанню нормативу працевлаштування інвалідів за 2015 рік немає, в його діях відсутні порушення статей 18, 19, 20 Закону №875-ХІІ, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства "Володимир-Волинська птахофабрика" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 10 травня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук