Постанова № 57580490, 06.05.2016, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
06.05.2016
Номер справи
583/1122/16-а
Номер документу
57580490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 583/1122/16-а

2-а/583/55/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2016 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Сидоренка Р.В.,

при секретарі Зубатовій І.В.,

за участю прокурора Єжаченко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка Сумської області справу за позовом Керівника Охтирської місцевої прокуратури в інтересах неповнолітнього дитини - сироти ОСОБА_1 до КЗ Сумської обласної ради Грунської спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату, треті особи Державний професійно - технічний навчальний заклад „Глинський професійний аграрний ліцей", Служба у справах дітей Ямпільської РДА про стягнення грошової заборгованості, суд , -

ВСТАНОВИВ:

07.04.2016 р. керівник Охтирської місцевої прокуратури Сумської області Слабунова Ю.В. звернулася в суд з позовом в інтересах ОСОБА_1 до відповідача, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність комунального закладу Сумської обласної ради - Грунської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Охтирського району щодо недонарахування та невиплати випускнику закладу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразової грошової допомоги відповідно до ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку; зобов'язати комунальний заклад Сумської обласної ради - Грунську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Охтирського району нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як випускнику з числа дітей, позбавлених батьківського піклування одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, відповідно до ч.7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», за виключенням вже виплаченої суми, а саме - 7673,50 грн.

Прокурор Охтирської місцевої прокуратури Єжаченко А.О. в судовому засіданні позов підтримала, та пояснила, що ОСОБА_1 має право на одноразову грошову допомогу гарантоване Конституцією України і забезпечене Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», а дії відповідача щодо виплати цієї допомоги в розмірі меншому, ніж передбачено законодавством, є неправомірними.

Неповнолітній ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений, в письмовій заяві просить справу розглянути у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

Представник відповідача - КЗ Сумської обласної ради - Грунської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Охтирського району в судове засідання не з'явився, надав заяву якою просить розглянути справу без їх участі, позовні вимоги визнають в повному обсязі.

Представник Служби у справах дітей Ямпільської РДА в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник Державного професійно-технічний навчального закладу «Глинський професійний аграрний ліцей» в судове засідання не з'явився, надав заяву якою просить розглянути справу без їх участі, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками є: мати ОСОБА_4, батько ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 02.03.1999 р.(а.с.6)

Мати позивача - ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 18.07.2008 р.(а.с.18)

Згідно довідки органа опіки та піклування при Ямпільській РДА відомості про батька ОСОБА_5, в свідоцтві про народження ОСОБА_1 записані за вказівкою матері (а.с.19).

Як встановлено в ч.ч. 1-3 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування" держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не можуть бути нижчими за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

16.09.2002р. ОСОБА_1 зарахований до КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат», що підтверджується копією витягу з наказу № 187 від 16.09.2002 р.(а.с.7).

31.08.2015 р. у зв'язку з закінченням школи ОСОБА_1 відраховано з числа вихованців Грунської спеціалізованої ЗОШ-інтернату та у відповідності до п.4.6 Положення про спеціальну загальноосвітню школу (школу-інтернат) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, затвердженого наказом МОН України від 15.09.2008 року № 852 наказом директора КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» від 31.08.2015 року № 123 було вирішено провести нарахування та виплату матеріальної допомоги дітям-сиротам: ОСОБА_1 - 42,50 грн., що підтверджується копією витягу з наказу № 123 від 31.08.2015 р.(а.с.20).

З платіжного доручення № 816 від 07.09.2015 року КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» на видачу матеріальної допомоги дітям-сиротам та інформації КЗ СОР «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» про виплату коштів у 2015 році випускникам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, вбачається, що 08.09.2015 р. ОСОБА_6 було виплачено 42,50 грн. одноразової допомоги (а.с. 22).

З 1 вересня 2015 року ОСОБА_1 навчається у Державному професійно-технічному навчальному закладі «Глинський професійний аграрний ліцей» за професією «Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, бджоляр», що підтверджується копією витягу з наказу № 1 «З-УДЗ» від 01.09.2015 р. (а.с. 21).

Згідно принципу 2 «Декларації прав дитини» від 20.11.1959 року, ст. 27 Конвенції ООН від 20.11.1989 року «Про права дитини» (ратифікованою Україною 27.02.1991 року) та ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько(-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Закон) заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Державні соціальні стандарти для дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.

Державні соціальні стандарти і нормативи встановлюються в тому числі щодо мінімального матеріального забезпечення, витрат на харчування, одяг та взуття; мінімального стандарту разової державної фінансової допомоги при закінченні такими дітьми виховного, навчального закладу.

Вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум".

Стаття 9 цього Закону визначає, що витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім'ях опікунів, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством.

Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком.

Відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття.

Зміст вищенаведених норм законодавства свідчить про те, що Кабінету Міністрів України доручено визначити порядок забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування одягом і взуттям, в тому числі, встановити нормативи такого забезпечення. Мінімальний розмір одноразової грошової допомоги, яка виплачується випускникам, визначений Законом, виплата цих сум в більшому розмірі здійснюється за рахунок навчального закладу або відповідної установи.

Згідно із статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становив 1286,00 грн.

Отже, виходячи з вищенаведеної норми, випускникам шкіл-інтернатів з категорії дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років, в тому числі ОСОБА_1, при випуску з навчального закладу має бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, тобто в сумі не менше 7716.00 грн.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону передбачено, що інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, відповідно до положень частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи з вищенаведеного, а також з урахуванням загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, суд дійшов висновку, що під час розгляду та вирішення цієї справи застосуванню підлягає частина 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», тому при нарахуванні та виплаті грошової допомоги випускнику школи-інтернату ОСОБА_6 відповідач неправомірно керувався підпунктом 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України "Про поліпшення виховування, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" № 226 від 05.04.1994 року.

Отже, суд вважає доведеним той факт, що відповідач не нарахував та не виплатив під час випуску ОСОБА_1 з навчального закладу одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, а тому дії відповідача є неправомірними.

Таким чином, судом встановлено, що прокурор правомірно звернувся до суду з позовом в інтересах дитини, позбавленої батьківського піклування, щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо недонарахування та невиплати випускнику з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової соціальної допомоги відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»

Статтею 19 ч. 2 Конституції України визначено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і лише у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно приписам ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги керівника Охтирської місцевої прокурори Сумської області підлягають задоволенню, а тому, з метою захисту порушених відповідачем прав ОСОБА_1, необхідно зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити останньому одноразову допомогу у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» - 1286 гривень з урахуванням вже проведеної виплати у сумі 42 грн. 50 коп.

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного Суду України від 27.10.2010 року № К-16968\10.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 102 КАС України суд поновляє прокурору визначений ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, оскільки це відповідає визначеним Конституцією України правам і законним інтересам дитини, позбавленої батьківського піклування, що гарантує дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Доводів та доказів, які б спростували висновки суду, сторони не надали.

Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Пунктом 1 ч.1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

В даному випадку прокурором оскаржуються дії Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району», який має статус суб'єкта владних повноважень, оскільки здійснює надані йому чинним законодавством владні управлінські функції щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, виплата якої гарантована державою та покладена на навчальний заклад, тому даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» на користь прокуратури Сумської області здійснені судові витрати в розмірі 1378 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», ст. ст. 2, 71, 72, 86, 94, 162,163КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» щодо недонарахування та невиплати випускнику закладу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, одноразової грошової допомоги відповідно до вимог ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».

Зобов'язати Комунальний заклад Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як випускнику з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразову грошову допомогу в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, згідно з частиною 7 статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», за виключенням вже виплаченої суми.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Комунального закладу Сумської обласної ради «Грунська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Охтирського району» (42733 Сумська область с. Грунь вул. Петровського, 26 Охтирського району код ЄДРПОУ 22983538) на користь прокуратури Сумської області (м. Суми вул. Герасима Кондратьєва, 33 код ЄДРПОУ 03527891) судові витрати в розмірі 1378 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області Сидоренко Р.В.