Постанова № 57518511, 21.04.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
381/1479/16-а
Номер документу
57518511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/59/16

381/1479/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Чернишова Є.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Фастів та Фастівському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням 3-ї категорії учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серія НОМЕР_1 від 15.02.1993 року. Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років. Після досягнення пенсійного віку, з якого він має право на отримання пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, він звернувся до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак рішенням № 9 від 04.04.2016 року йому було відмовлено в її нарахуванні у зв'язку з відсутністю довідки форми № 122, якою підтверджується час та місце участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач вважає, що підстав для відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відсутні. Зазначає, що Томашівська сільська рада не заперечує факт перебування ОСОБА_1 в зоні ЧАЕС та виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою № 219 від 17.09.1991 року, витягом з протоколу № 2 зборів уповноважених колгоспу ім. Буйка с. Томашівка від 20.07.1991 року, довідкою № 15, списком осіб, які на той час приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Наголошує, що вищезазначені документи підтверджують факт перебування позивача в Чорнобильській АЕС та надають йому право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.

На підставі зазначеного, просив визнати протиправним рішення № 9 від 04.04.2016 року Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вчинити дії, а саме: призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 08.02.2016 року.

Від представника відповідача надійшло письмове заперечення на позовну заяву, в яких послалися на те, що згідно Постанови № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії» відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надається довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації насідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем таких первісних документів надано не було, період та місце перебування в зоні відчуження не прослідковується, тому Управління обґрунтовано відмовило у призначені пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд, відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов обґрунтований, та такий, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС надано статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 15.02.1993 року.

Позивач звернувся до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак рішенням УПФУ № 9 від 04.04.2016 року відмовлено у призначенні пенсії, оскільки ОСОБА_1 не було надано недостатньо документів для підтвердження перебування та роботи в зоні ЧАЕС.

Суд вважає таке рішення відповідача протиправним з огляду на наступне.

Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ст. 10 цього Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Позивачем було подано до пенсійного органу усі необхідні документи для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Період роботи (служби) позивача у зоні відчуження підтверджено відповідними документами, наданими як пенсійному органу для призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так і суду як додатки до позовної заяви.

Так, з витягу трудової книжки вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 1980 року по 1987 рік працював на колгоспі ім. Буйка в селі Томашівка Фастівського району Київської області (а.с. 13).

З довідки № 02-28/16 від 14 січня 2016 року виданою Томашівською сільською радою вбачається, що колгосп «Зоря» перейменовано на колгосп ім. Буйка с. Томашівка рішенням зборів від 12.05.1978 року протокол № 2, який надалі рішенням загальних зборів від 26.02.1993 року, протокол № 1, перейменовано на КСП ім. Буйка. КСП Буйка рішенням зборів уповноважених від 07.04.2000 року реформовано на СТОВ ім.. Буйка (а.с. 22).

Відповідно до Витягу із протоколу № 2 зборів уповноважених колгоспу ім.. Буйка с. Томашівка від 20 липня 1991 року ОСОБА_1 отримав дорожній лист і впродовж 29 вересня 1986 року перевозив особисте майно переселенки гром. ОСОБА_2 по маршруту Тамошівка-Терехи-Томашівка (маршрутний лист не зберігся у зв'язку з втратою). (а.с. 14-17). Громадянка ОСОБА_2 своє заявою від 30.08.1991 року підтвердила цей факт (а.с. 25).

Згідно з довідкою № 15 від 14.01.2016 року, виданою Томашівською сільською радою, ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 6 червня 1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1, затвердженого поставною Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 з 29 вересня 1986 року по 29 вересня 1986 року.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач набув право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку до 5 років.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАСУ від 11.07.14р. у справі № К/800/21812/14.

Крім того, за змістом ч. 3 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 3 особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів; на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Відтак, документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Підстави для видачі посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є ідентичними.

На підстави викладено, суд доходить висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, тому суд приходить до переконання, що оскаржуване рішення прийняте необґрунтовано, оскільки в процесі прийняття рішення суб'єктом владних повноважень були допущені порушення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 9,11,17,18,71,86,99,160 КАС України, ст.ст. 46, 55 Конституції України, ст.ст. 9,10,15,55, 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію - задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області № 9 від 04.04.2016 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08.02.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова