ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" квітня 2016 р.Справа № 914/3876/15
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого суддіОрищин Г.В.
суддівГалушко Н.А.
ОСОБА_1
розглянув апеляційну скаргу приватного підприємства "Вальтер" від 05.02.2016р., №56
на рішення господарського суду Львівської області від 25.01.2016 р.
у справі № 914/3876/15
за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача приватного підприємства "Вальтер", м.Львів
за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 районна адміністрація Львівської міської ради, м.Львів
за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 підприємство "Адміністративно-технічне управління", м.Львів
про демонтаж тимчасової споруди,
представники сторін:
- від позивача - ОСОБА_4;
- від відповідача - ОСОБА_5;
- від третьої особи-1 - ОСОБА_6;
- від третьої особи-2 - ОСОБА_7
Права та обовязки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України учасникам судового процесу розяснено. Заяв про відвід складу суду не поступало.
Рішенням господарського суду Львівської області від 25.01.2016р. у справі №914/3876/15 (суддя Долінська О.З.) задоволено позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, зобовязано приватне підприємство (надалі ПП) "Вальтер" демонтувати тимчасову споруду торгівельного призначення "Галицька здоба".
Вказане рішення місцевого господарського суду обґрунтоване тим, що оскільки у ПП Вальтер відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди «Галицька здоба» розміром 2,0 м * 4,0 м за адресою: вул. Стрийська, 101-103 у м. Львові, яка функціонує та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції, то остання підлягає демонтажу.
Не погодившись із прийнятим рішенням місцевого господарського суду, ПП «Вальтер» оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі скаржник зазначив, що при прийнятті рішення суд неповністю зясував обставини, що мають значення для вирішення справи, неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, наголосив на тому, що: 1) позивачем було порушено встановлений порядок демонтажу тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності (акт обстеження складено без представника власника тимчасової споруди; відповідачу не надсилалося жодного листа із вимогою демонтувати тимчасову споруду); 2) позивачем не доведено факт наявності права власності на тимчасову споруду саме у ПП «Вальтер»; 3) долучений до матеріалів справи фінансовий звіт субєкта малого підприємництва за 2015 рік та оборотно-сальдова відомість спростовують наявність у відповідача на балансі будь-яких тимчасових споруд за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103.
Не погоджуючись із апеляційною скаргою, Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради (надалі Сихівська районна адміністрація ЛМР) подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Позивач, при цьому, покликається на факти, встановлені в акті проведення обстеження тимчасової споруди від 21.01.2016р. а також на матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУАП стосовно гр. ОСОБА_8, директора ПП «Вальтер».
Третя особа-1 та третя особа-2 у поданих поясненні та відзиві на апеляційну скаргу заперечили проти задоволення апеляційної скарги ПП «Вальтер». Треті особи звернули увагу на те, що ухвалою Львівської міської ради №4527 від 23.04.2015р. за відповідачем закріплено місце для розміщення та функціонування тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності за адресою: м.Львів, вул.Стрийська, 101-103. Порушення Правил благоустрою м.Львова гр. ОСОБА_8 зафіксовано у протоколі №6-091б від 08.09.2015р. Згідно постанови про адміністративне правопорушення №162 від 08.10.2015р. на гр. ОСОБА_8 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. Вказану постанову гр. ОСОБА_8 не оскаржив та сплатив штраф, що свідчить про визнання ним вчиненого правопорушення.
З матеріалів справи та апеляційної скарги вбачається наступне:
Відповідно до акту проведення обстеження від 19.08.2015р., комісією в складі в.о. начальника відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації ЛМР, інженера ЛКП Хуторівка та інженера КП Адміністративно-технічне управління, з виходом на місце було виявлено самовільно встановлену функціонуючу тимчасову споруду Галицька здоба, яка розташована за адресою: вул. Стрийська, 101-103 у м. Львові. Під час здійснення обстеження власник споруди був відсутній (а.с. 18, том 1).
Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405 (а.с. 16, том 1) ПП Вальтер зобовязано до 25.08.2015 р. демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду торгівельного призначення Галицька здоба за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103.
Листом №4-34-1608 від 20.08.2015р. (а.с. 31, том 1) Сихівська районна адміністрація ЛМР звернулася до КП Адміністративно-технічне управління з проханням вжити заходів в межах повноважень щодо функціонуючої без дозвільних документів тимчасової споруди Галицька здоба за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103.
21.08.2015р. КП Адміністративно-технічне управління надіслало ПП Вальтер вимогу №2410 Б-в2596 (а.с. 180, том 1) про надання до 28.08.2016р. дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди малої архітектурної форми за адресою: вул. Стрийська, 101-103 або про її демонтаж. Також, відповідача було попереджено, що за невиконання даної вимоги, згідно ст. 152 КУАП передбачено накладення стягнення від 340 до 1360 грн. на громадян та від 850 до 1700 грн. на субєктів господарювання та посадових осіб (докази відправки містяться в матеріалах справи, а.с. 179, том 1).
У звязку із невиконанням відповідачем вказаної вимоги, КП Адміністративно-технічне управління звернулося до нього із запрошенням №1.15-835 від 28.08.2015р. для зясування обставин та здійснення 08.09.2015р. спільного обстеження тимчасової споруди (а.с. 178, 177, том 1). Як вбачається з акта про неявку від 08.09.2015р. (а.с. 175, том 1), відповідач не зявився для участі у спільному обстеженні.
08.09.2015р. інженером КП Адміністративно-технічне управління складено протокол № 6-091б про адміністративне правопорушення (а.с. 176, том 1), у якому зазначено, що директор ПП Вальтер ОСОБА_8 самочинно встановив тимчасову споруду за адресою: вул. Стрийська, 101-103 у м. Львові, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУАП.
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 09.09.2015р. (а.с. 19, том 1), представниками комісії відділу соціально-економічного розвитку Сихівської районної адміністрації ЛМР та інженером ЛКП Хуторівка встановлено, що власником тимчасової споруди ПП Вальтер не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. №405 Про демонтаж тимчасової споруди торгівельного призначення на вул. Стрийська, 101-103 у м. Львові, тимчасова споруда не демонтована і продовжує функціонувати.
Відповідно до листа КП Адміністративно-технічне управління від 18.09.2015 р. № 2410-07-5395 (а.с.32, том 1) Сихівську районну адміністрацію ЛМР повідомлено, що за результатами проведення обстежень самовільно розміщеної тимчасової споруди за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103, протокол про адміністративне правопорушення №6-091б скеровано для розгляду за місцем реєстрації відповідальної особи до адміністративної комісії при ОСОБА_2 районній адміністрації ЛМР.
Як вбачається із протоколу засідання адміністративної комісії при ОСОБА_2 районні адміністрації ЛМР №24 від 08.10.2015 р. (а.с. 154, том 1), вказана комісія при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_8 розглядала низку протоколів про адміністративні правопорушення, в тому числі протокол №6-091б від 08.09.2015 р. щодо самочинно встановленої тимчасової споруди за адресою м. Львів, вул. Стрийська 101-103 ПП Вальтер. На засідання комісії ОСОБА_8 був запрошений (а.с. 156-157, том 1), проте не зявився на нього.
За наслідками розгляду одночасно декількох протоколів, складених на гр. ОСОБА_8 як керівника ПП Необхідність і ПП Вальтер, адміністративною комісією ОСОБА_2 районної адміністрації винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення від 08.10.2015 р. №162 (а.с. 63), якою притягнуто гр. ОСОБА_8, директора ПП Необхідність, до адміністративної відповідальності та згідно з ч. 2 ст. 36 та ст. 152 КУАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. ОСОБА_7 обставина, що ОСОБА_8 працював одночасно на посаді директора ПП Необхідність та директора ПП Вальтер підтверджується відповідними витягами з ЮДРЮОФОП (а.с. 49-51, том 1, а.с. 25-40, том 2). Доказів оскарження цієї постанови відповідач не подав, натомість сплатив відповідний штраф (копія квитанції від 12.10.2015р., а.с. 64, том 1).
У звязку із подальшим невжиттям відповідачем заходів на виконання розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405 щодо демонтажу тимчасової споруди по вул.Стрийській, 101-103 у м.Львові, позивач звернувся до ПП «Вальтер» із позовом у даній справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та, відповідно, скасування оскаржуваного рішення відсутні, з огляду на наступне:
Відповідно до ст.28 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта привязки, відхилення від паспорта привязки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта привязки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30). Документація щодо тимчасових споруд, видана до набрання чинності даним Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії (п.2.35).
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обовязковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно п.2.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою ЛМР № 4526 від 23.04.2015р., розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту привязки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою; місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті привязки, та плану земельної ділянки або схемі привязки. Тимчасові споруди розміщуються і функціонують відповідно до вимог чинного законодавства України та інших нормативних актів, прийнятих у межах компетенції органами державної влади та органами місцевого самоврядування (п.2.3).
Згідно з пунктом 1.10 Правил благоустрою м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. №376, самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Пунктом 7.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові передбачено, що демонтажу підлягають, серед інших, самовільно встановлені тимчасові споруди. Право районної адміністрації звертатися з позовом до суду про демонтаж передбачено пунктом 7.8 цього положення.
Таким чином, законодавство визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта привязки тимчасової споруди, а у разі, якщо такого паспорта привязки не існує, остання підлягає демонтажу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не оформлено паспорта привязки тимчасової споруди, відсутній також договір оренди земельної ділянки чи оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення тимчасових споруд.
Разом з тим, як було зазначено вище, розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405 (докази відправки вказаного розпорядження відповідачу наявні в матеріалах справи, а.с. 15, том 1). ПП Вальтер зобовязано до 25.08.2015 р. демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду торгівельного призначення Галицька здоба за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103. На виконання вказаного розпорядження, 09.09.2015р. комісією у складі представників позивача, КП «Адміністративно-технічне управління» та ЛКП Хуторівка було проведено обстеження тимчасової споруди та встановлено, що власником тимчасової споруди ПП Вальтер не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР, тимчасова споруда не демонтована і функціонує.
Під час розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанції, 21.01.2016р., 13.04.2016р. та 22.04.2016р. проводилось повторні обстеження тимчасової споруди торгівельного призначення на вул. Стрийській, 101-103 (а.с. 166, том 1; а.с. 48-52, 56-57, том 2), якими встановлено встановлено, що вказана тимчасова споруда ПП Вальтер функціонує без дозвільних документів та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції.
Так, зокрема, актом обстеження від 22.04.2016р., складеному комісією за участю представників позивача, КП «Адміністративно-технічне управління», Інспекції з питань захисту прав споживачів у Львівській області, Сихівського відділу поліції м. Львові ГУ МНПУ у Львівській області, встановлено наступне: між житловими будинками №101 та №103 на вул. Стрийській встановлена тимчасова споруда торгівельного призначення, з якої здійснюється реалізація хлібобулочної продукції; розміри тимчасової споруди 7 кв.м.; на фасаді тимчасової споруди є напис «Галицька здоба», з лівого та правого боку напис «Хліб, випічка, кондитерські вироби»; з правої сторони від встановленої тимчасової споруди функціонує магазин «Продукти», на протилежній стороні (через між будинкову дорогу) функціонує шість тимчасових споруд; згідно ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. №4527 у Комплексну схему за даною адресою включено тимчасову споруду ПП «Вальтер».
Слід зазначити, що розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405, на підставі якого проводились обстеження тимчасової споруди на вул. Стрийській, 101-103 та зобовязувалось відповідача провести демонтаж цієї тимчасової споруди, останнім не оскаржувалось.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону України Про благоустрій населених пунктів до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить надання дозволу на розміщення на території обєктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення.
Згідно із ст.144 Конституції України та ч.1 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обовязковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч.4 ст.20 Закону України Про благоустрій населених пунктів).
Зважаючи на наявність розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405, яким ПП «Вальтер» зобовязано вчинити певні дії, яке відповідачем не виконано та не оскаржувалось, колегія суддів відхиляє заперечення відповідача, які ґрунтуються на недоведенні позивачем факту належності відповідачу тимчасової споруди. Крім цього, відповідачем вчинялись дії на оформлення договору оренди конструктивних елементів благоустрою для встановлення тимчасової споруди, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103 та на те, що щодо директора ПП «Вальтер» було складено протокол про адміністративне правопорушення №6-091б від 08.09.2015р. на підставі якого постановою №162 від 08.10.2015 р. його було притягнуто до адміністративної відповідальності та яку він виконав, сплативши штраф.
Так, відповідно до додатку 2Р-К до ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015р. №4527 (а.с. 76, том 1) визначено перелік тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, до яких включено і тимчасову споруду, розміщену за адресою вул.Стрийська 101-103, що належить ПП «Вальтер» (а.с. 86, зворот). Цією ухвалою зобовязано УКВ ДЕП ЛМР до 30.12.2016р. укласти та продовжити договори на право тимчасового користування елементами благоустрою для розміщення тимчасових споруд, а субєктів господарювання до 30.09.2015р. привести всю необхідну документацію на розміщення тимчасових споруд у відповідність до законодавства України.
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2015р. та 05.01.2016р. відповідач звертався до позивача із заявами про оформлення договору оренди конструктивних елементів благоустрою для встановлення тимчасової споруди, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 101-103 терміном на 2 роки (а.с. 46, 47, том 2). Позивач двічі відмовляв відповідачу: вперше у звязку із наданням неповного пакету документів для укладення договору оренди (а.с. 45, том 2), а вдруге у звязку із пропуском строку на укладення договору оренди, встановленого в п.5.10 Порядку розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №4526 від 23.04.2015р. (а.с. 43, том 2).
Доводи скаржника про те, що позивачем було порушено встановлений порядок демонтажу тимчасових споруд, що виявилось у складенні ним акту обстеження без представника власника тимчасової споруди та в не надісланні відповідачу жодного листа із вимогою про демонтаж тимчасової споруди, колегія суддів вважає необґрунтованими.
Пунктами 7.4 та 7.5 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові передбачено можливість складення акту обстеження без участі власника у випадку, якщо він відмовляється від підписання акту чи від участі в обстеженні.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачу направлялись і розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405 (а.с. 15, том 1), і вимога КП Адміністративно-технічне управління №2410 Б-в2596 про надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди або про її демонтаж (а.с. 179, том 1), і запрошення КП Адміністративно-технічне управління №1.15-835 від 28.08.2015р. для зясування обставин та здійснення спільного обстеження тимчасової споруди (а.с. 177, том 1).
Фінансовий звіт субєкта малого підприємництва ПП «Вальтер» за 9 місяців 2015 року та оборотно-сальдову відомість ПП «Вальтер» по рахунку 10 (місця зберігання; необоротні активи) за 2015р. колегія суддів не вважає достатніми доказами, які спростовують наявність чи відсутність у користуванні у ПП «Вальтер» спірної тимчасової споруди. Так, відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999р. № 291, рахунок 10 призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух лише власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості.
Таким чином, оскільки у ПП Вальтер відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди Галицька здоба за адресою: вул. Стрийська, 101-103 у м. Львові, яка функціонує та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції та зважаючи на невиконання ПП «Вальтер» розпорядження голови Сихівської районної адміністрації ЛМР від 20.08.2015р. № 405, вказана тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Відповідно до ст.ст. 33, 43 ГПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене, судова колегія, прийшла до висновку про обґрунтованість оскаржуваного рішення, як такого, що прийнято відповідно до обставин та матеріалів справи з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, слід покласти на скаржника.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Львівської області від 25.01.2016р. у справі №914/3876/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу приватного підприємства "Вальтер" без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Справу повернути в господарський суд Львівської області.
Головуючий суддяОрищин Г.В.
суддяГалушко Н.А.
суддяКузь В.Л.