Постанова № 57509029, 04.05.2016, Тульчинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
04.05.2016
Номер справи
148/844/16-а
Номер документу
57509029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 148/844/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2016 року . м. Тульчин

Тульчинський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого - судді Карнаух А.П.,

при секретарі - Грабовській Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тульчині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Тульчинському районі Вінницької області про визнання дій суб»єкта владних повноважень незаконними та зобов»язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до Тульчинського районного суду із позовом до управління Пенсійного Фонду України у Тульчинському районі Вінницької області ( далі УПФУ у Тульчинському районі ) про визнання дій суб»єкта владних повноважень незаконними та зобов»язання вчинити певні дії, мотивуючи свої позовні вимоги наступним.

З 06.03.2011 року вона як державний службовець вийшла на пенсію та отримувала її в розмірі 86% від посадового окладу з урахуванням надбавок.

Для перерахунку призначеної пенсії 01.04.2014 року в зв»язку зі звільненням нею були надані витяг із наказу №21 від 03.03.2014 року,довідка про складові заробітної плати від 31.03.2014 року № 890/01-07 та складові заробітної плати за останні 24 місяці за 2012-2014 роки,за якими їй була нарахована пенсія в розмірі 2328 грн. 50 коп.

В березні 2016 року їй стало відомо, що при призначенні пенсії не були враховані суми індексації заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та соціально-побутові умови, компенсації за невикористану відпустку. Також при перерахунку пенсії застосовано 80% замість 86% посадового окладу з урахуванням надбавок, що призвело до її на нарахування в меншому розмірі.

Так, за вказаними довідками їй було виплачено індексацію заробітної плати, щорічні матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану відпустку на загальну суму 10767 грн.21 коп., з яких проводились утримання та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» , а з 01.01.2011 року - єдиний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування». Вказана сума є також її заробітною платою.

В зв»язку з цим 31.03.2016 року вона звернулась до УПФУ у Тульчинському районі з заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку з врахуванням інших виплат за 2012-2014 роки відповідно до довідок управління праці та соціального захисту населення Тульчинської РДА від 31.03.2014 року, а також про збереження їй при перерахунку 86%, з яких їй була призначена пенсія по Закону України «Про державну службу». Своїм листом від 08.04,2016 року УПФУ у Тульчинському районі відмовило в перерахунку пенсії, пояснивши, що ці суми не входять до структури заробітної плати. Щодо збереження 86% від заробітку при перерахунку пенсії повідомило, що з 01.10.2011 року пенсія державним службовцям перераховується у разі підвищення заробітної сплати в розмірі 80% заробітної плати з якої було сплачено єдиний соціальний внесок.

Вважає відмову незаконною.

Просить суд визнати неправомірними дії УПФУ у Тульчинському районі про відмову здійснити перерахунок її пенсії із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з квітня 2012 року по березень 2014 року включно виходячи із 86% відповідно до довідки про складові заробітної плати ( за останні 24 календарних місяці) від 31.03.2014 року № 890/01-07. Зобов»язати УПФУ у Тульчинському районі врахувати при перерахунку пенсії за період з квітня 2012 року по березень 2014 року виплати:

- за серпень 2012 року матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 1102 грн.;

- за липень 2013 року матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки у розмірі 1147 грн.,

а всього матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 2249 грн.;

-індексацію заробітної плати з квітня 2012 року по березень 2014 року в сумі 3564 грн.61 коп.;

-компенсацію за невикористану відпустку в сумі 4953 грн.60 коп.;

а всього додаткових виплат в сумі 10767 грн. 21 коп.

Зобов»язати відповідача в подальшому виплачувати пенсію виходячи із 86% від заробітної плати з врахуванням перерахованих та виплачених у 2012-2014 роках індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки відповідно до довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці від 31.03.2014 року № 890/01/07. здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення з врахуванням нарахованих та виплачених в 2012-2014 роках сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Відповідач - УПФУ у Тульчинському районі, на позов ОСОБА_1 подало письмові заперечення, в яких вказує, що при розрахунку пенсії позивачці вони керувались ст.33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». За цими нормативно-правовими актами матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати, оскільки є одноразовими виплатами. Відповідно до ст.24 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року та листа Пенсійного фонду України від 02.04.2014 року № 8850/02-20 розмір пенсії визначається:

-якщо дата звернення за перерахунком до 01.10.2011 року - відсоток не більше 90%;

-якщо дата звернення за перерахунком з 01.10.2011 року по 30.04.2014 року - 80%;

-якщо дата звернення за перерахунком до 01.05.2014 року - відсоток 70%;

-якщо дата звернення з 01.01.2015 року - відсоток 60%.

Окрім цього, позивачка пропустила передбачений ст.99 ч.2 КАСУ шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

В судовому засіданні позивачка позов підтримала та просила його задовольнити. Пояснила суду, що з 06.03.2011 року вона отримує пенсію за вислугою років як державний службовець. Пенсія їй призначена із розрахунку 86% від середньомісячного заробітку. В березні 2014 року їй було здійснено перерахунок пенсії на 80% від заробітку в зв»язку зі змінами в Законі України «Про державну службу». Про таку зміну вона дізналась від працівників УПФУ у Тульчинському районі. Але це було усне повідомлення. Письмової відповіді про причини зменшення відсотку для вирахування пенсії вона не отримувала. При перерахунку пенсії 31.03.2014 року нею до УПФУ у Тульчинському районі були надані всі необхідні довідки. Про те, що УПФУ у Тульчинському районі повинно було нарахувати їй пенсію у 86% від заробітку вона дізналась лише у 2016 році. Звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії, але 31.03.2016 року їй було відмовлено письмово.

Про те ,що після перерахунку пенсії на 80% вона могла оскаржити дії Пенсійного фонду до суду протягом шести місяців вона не знала.

Представник відповідача Лівандовська О.В. позов не визнала, проти його задоволення заперечувала. Пояснила суду, що позивачці з 01.04.2014 року здійснено перерахунок пенсії на 80% від заробітку. В сумарному вигляді ця пенсія була більша від попередньої, оскільки змінились розміри оплати праці державних службовців. Позивачка тоді надала всі необхідні довідки. Про перерахунок пенсії на менший відсоток їй було достеменно відомо. Але вона дії управління не оскаржувала. Вона пропустила шестимісячний строк оскарження до суду. В березні 2016 року вона зверталась із письмовою заявою до управління. Але їй було відмовлено, бо Пенсійний фонд керується вказаними у письмових запереченнях нормативними актами.

Із витягу з наказу начальника управління соціального захисту населення Тульчинської РДА №21 від 03.03.2014 року слідує, що позивачка звільнена 03.03.2014 року з посади начальника відділу персоніфікованого обліку та соціального обслуговування пільгових категорій населення в зв»язку з виходом на пенсію.

Із наданої позивачкою довідки №890/01-07 від 31.03.2014 року про складові заробітної плати, виданої управлінням соціального захисту населення Тульчинської РДА слідує, що їй у 2012-2014 роках було виплачено 3564 грн. 61 коп. індексації заробітної плати, 2249 грн. допомоги на оздоровлення до відпустки, 4953 грн.60 коп. компенсації за невикористану відпустку.

Із відповіді на звернення №1362/13-13/02/11 від 08.04.2016 року заступника начальника УПФУ у Тульчинському районі вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні її звернення від 31.03.2016 року про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані ними письмові докази, оцінюючи їх відповідно до ст..86 КАСУ, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Верховним Судом України при розгляді справ в порядку ст.ст.235-237 КАСУ вироблена правова позиція при вирішенні спірних питань про включення сум матеріальної допомоги та інших сум, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне страхування враховуються в заробіток ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати державного службовця.

Такий висновок зроблено в постанові №52 (1142) від 28.12.-03.01.2014 року.

Відповідно до ст.244-2 КАСУ рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов»язковими для всіх суб»єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Зазначена правова позиція полягає в наступному.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII , зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесені зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення ч.3 ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення ст.37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін. Згідно ст.37-1 Закону №3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким, чином, з 1 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст.37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законом N 3668-VI.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовані види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначено, що виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Встановлено, що згідно наданої позивачем довідки на всі виплати включені в довідку, в тому числі на матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, суд вважає про наявність у відповідача обов'язку включити в перерахунок пенсії позивача заробітну плату, з врахуванням всіх видів оплати праці, які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою ст. 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений шестимісячний строк.

Пропущення цього строку відповідно до ст. 100 КАС є самостійною підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягала одна зі сторін.

Оскільки позивачка звернулась за захистом свого права на пенсійне забезпечення 14.04.2016 року, вимагаючи його захисту із 01.04.2014 року, то з врахуванням наполягання відповідача про застосування наслідків ст.100 КАСУ до позовних вимог, то в частині зобов»язання здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2014 року вони задоволені бути не можуть.

Проте,порушене право позивача частково підлягає захисту, оскільки вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у розмірі 86% від заробітку 31.03.2016 р., а відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією, тому право позивача підлягає захисту з моменту її звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Керуючись ст. ст. 99, 100,159, 160, 161, 162, 163, 167, КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії УПФУ у Тульчинському районі про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат до заробітної плати за період з квітня 2012 року по березень 2014 року включно виходячи із 86% відповідно до довідки про складові заробітної плати ( за останні 24 календарних місяці) від 31.03.2014 року № 890/01-07.

Зобов»язати УПФУ у Тульчинському районі врахувати при перерахунку пенсії виплати:

- за серпень 2012 року матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі 1102 грн.;

- за липень 2013 року матеріальну допомогу на оздоровлення до відпустки у розмірі 1147 грн., а всього матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 2249 грн.;

-індексацію заробітної плати з квітня 2012 року по березень 2014 року в сумі 3564 грн.61 коп.;

-компенсацію за невикористану відпустку в сумі 4953 грн.60 коп.;

а всього додаткових виплат в сумі 10767 грн. 21 коп., та здійснити такий перерахунок з 31.03.2016 року

Зобов»язати відповідача з 31.03.2016 року виплачувати пенсію ОСОБА_1 виходячи із 86% від заробітної плати до втрати права на таку виплату.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: