Справа №263/4645/16-а
Провадження №2а/263/108/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2016 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Шатілова Л.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року та зобов'язання вчинити певні дії шляхом перерахунку пенсії з 14.10.2015 року відповідно до довідки прокуратури № 18-57-993 від 26 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (зі змінами Закону в редакції: № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, № 3108-ІV від 17.11.2005 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона працювала в органах прокуратури на різних прокурорсько-слідчих посадах з 1 серпня 1988 року по 18 серпня 2008 року. З 11.03.2008 року знаходиться на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримувала пенсію, призначену їй безстроково за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% місячної заробітної плати посади помічника прокурора Новоазовського району Донецької області. Після набрання чинності Постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» ним до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя для перерахунку пенсії було надано довідку № 18-57-933 прокуратури Донецької області від 26.07.2012 року про розмір фактичної заробітної плати з 14.06.2012 року. Проте, на теперішній час їй стало відомо, що з 01.07.2012 року відповідачем здійснено перерахунок її пенсії у розмірі 80% від розміру місячної заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням Закону України від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». На її звернення листом № 38/М-17-01-03 від 13.03.2016 року відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії у розмірі 90% місячної заробітної плати. Вважає, що таким чином відповідач здійснив перерахунок її пенсії у розмірах нижчих ніж встановлено законодавством України. Вказує, що відповідач керувався при зміні розміру її пенсії постановами Кабінету Міністрів України, однак до спірних правовідносин необхідним є застосування норм Закону України «Про прокуратуру», яким не обмежено максимальний розмір її пенсії. Враховуючи викладене просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Маріуполі Донецької області щодо обмеження під час перерахунку розміру її пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року, просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-993 від 26 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (зі змінами Закону в редакції: № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, № 3108-ІV від 17.11.2005 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку з 14.10.2015 року, здійснивши відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.
Ухвалою суду від 15.04.2016 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 01.07.2012 року по 13.10.2015 року на підставі вимог ст. 99 КАС України.
Відповідач надав суду заперечення на позов, у яких просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що позивачка з 11.03.2008 року є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». Первісно розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати. З 01.10.2011 року набрав чинності ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», а сем: прокурорам та слідчим пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 11.03.2008 року ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону N 1789-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від суми заробітної плати. Загальний стаж роботи позивачки становив понад 27 років, у тому числі на прокурорсько-слідчих посадах - понад 21 рік.
У березні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (зі змінами Закону в редакції: № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, № 3108-ІV від 17.11.2005 року) та надала довідку № 18-57-993 від 26 липня 2012 року, у якій зазначено, що ОСОБА_2 працювала в прокуратурі Новоазовського району на посаді прокурора прокуратури, заробітна плата з 14 червня 2012 року складається з: посадового окладу - 1314,00 грн., на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року; доплати за класний чин - 125,00 грн., на підставі Постанови КМУ № 268 від 09.03.2006 року; доплати за вислугу років 30% - 431,70 грн., на підставі Постанови КМУ № 425 від 07.05.2008 року; щомісячної премії 30% - 897,94 грн., на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року; надбавки за особливо важливі завдання 60% - 1122,42 грн., на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року; матеріальної допомоги на оздоровлення 1/12 - 249,43 грн., на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб 1/12 - 249,43 грн., на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року. Фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора прокуратури складає 4389,92 гривень.
Листом № 38/М-17-01-03 від 31.03.2016 року їй роз'яснено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії починаючи з 1 липня 2012 року виходячи з розміру 80 відсотків від заробітної плати, що зазначена в довідці, на підставі статті 50-1 Закону N 1789-XII з урахуванням змін, внесених Законом N 3668-VI (Закон N 3668-VI).
Відповідно до листа відповідача № 46(31)/М-17-01-05 від 18.04.2016 року, при призначенні пенсії позивачки з 11.03.2008 року залік стажу було здійснено наступним чином: стаж роботи на посаді прокурора/слідчого складу - 18 років 07 міс. 19 днів, робота на інших прокурорських посадах - 00 років 11 міс. 12 днів, навчання в юридичному ВУЗі - 01 рік 10 міс. 29 днів.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII. Редакція зазначеної статті змінювалася.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону N 1789-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI ( далі Закон N 3668-VI), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону N 1789-XII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. (...) Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону N 1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом N 3668-VI (Закон N 3668-VI).
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону N 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону N 3668-VI (Закон N 3668-VI) змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону N 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону N 1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом N 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону N 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону N 1789-XII, які змін у зв'язку із прийняттям Закону N 3668-VI (Закон N 3668-VI) не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону (Закон N 3668-VI) в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі N 21-348а13 (Постанова N 21-348а13).
Враховуючи викладене, з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову.
Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 72, 94, 158-163, 183-2, 244-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII, суддя -
П О С Т А Н О В И Л А:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2 за вислугу років з 14.10.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-993 від 26 липня 2012 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (зі змінами Закону в редакції: № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, № 3108-ІV від 17.11.2005 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку з 14.10.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених коштів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 гривню 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.Г. Шатілова