Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
28 квітня 2016 р. Справа № 820/2295/16
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В., розглянувши позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_2, треті особи: Харківська регіональна філія центру державного земельного кадастру, КП "Харківське Міськ БТІ" про скасування свідоцтва про право власності, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
гр. ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом , в якому просить суд:
- скасувати свідоцтво про право власності, серія та номер: 15777524, виданий 31.12.2013 р., ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0346 га, яка розташована за адресою: Харківська обл., м.Харків, вулиця Вишнева, буд.9. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна:260944363101, видавник: Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції Харківської області;
- скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 9712118 від 31.12.2013, 11:13:08, ОСОБА_4, реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції Харківської області, Харківська обл.;
- зобов'язати Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції внести запис про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку по вул. Вишневій, буд.9 м.Харкова до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За правилами, встановленими ч. 2 ст. 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вирішуючи питання про відсутність законодавчо встановлених перешкод у відкритті провадження в адміністративній справі за даним позовом, слід враховувати наступне.
Згідно ч.1 та ч.2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За приписами п.1 ч.1 ст. 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Положеннями п.7 ч.1 ст.3 КАС України передбачено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до положень ч.2 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Статтею 104 КАС України встановлено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
З викладеного вище випливає, що особливістю правовідносин, що виникають, є їх публічно правовий характер, повязаність із сферою реалізації публічної влади.
Як вбачається з позовних матеріалів, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині скасування свідоцтва про право власності на земельну ділянку не можуть вирішуватись адміністративним судом, оскільки виникли не у сфері публічно-правових відносин. Вказані позовні вимоги випливають не повязані з оскарженням рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності субєкту владних повноважень.
Відтак зазначений спір між сторонами не є адміністративним. Визначена ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів на цей спір не поширюється. Даний спір належить вирішувати в порядку цивільного судочинства
Так, відповідно до частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
За таких підстав, позивач вправі звернутися до суду з відповідним позовом в порядку ЦПК України.
Враховуючи наведене, ОСОБА_1 слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України в частині позовних вимог щодо скасування свідоцтва про право власності, серія та номер: 15777524, виданий 31.12.2013 р., ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0346 га, яка розташована за адресою: Харківська обл., м.Харків, вулиця Вишнева, буд.9. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна:260944363101, видавник: Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції Харківської області.
Керуючись ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 109, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог стосовно скасування свідоцтва про право власності, серія та номер: 15777524, виданий 31.12.2013 р., ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0346 га, яка розташована за адресою: Харківська обл., м.Харків, вулиця Вишнева, буд.9. Реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна:260944363101, видавник: Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції Харківської області, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, ОСОБА_2, треті особи: Харківська регіональна філія центру державного земельного кадастру, КП "Харківське Міськ БТІ" про скасування свідоцтва про право власності, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В. Панченко