КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №750/663/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Жук М.І.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
У Х В А Л А
Іменем України
25 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Губської Л.В., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Чорної Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 14 січня 2016 року №000001,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Деснянського районного суду м. Чернігова із позовом до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення від 14 січня 2016 року №000001.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2016 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до частини четвертої статті 196 КАС України не перешкоджає судовому розгляду справи. У зв'язку з цим, відповідно до частини першої статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 12 січня 2016 року посадовою особою відповідача - старшим державним інспектором Управління контролю за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, у присутності позивача складено акт обстеження земельної ділянки №000001, яким встановлено, що ОСОБА_2 (мешканець будинку АДРЕСА_1) використовує земельну ділянку, яка відноситься до земель запасу Чернігівської міської ради (землі житлової та громадської забудови) біля багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 (вздовж огорожі ЗОШ №3) загальною площею 0,0018 га, а саме розмістив тимчасовий металевий гараж; будь - які правовстановлюючі документи на використання зазначеної земельної ділянки відсутні.
Також, того дня складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №000002.
14 січня 2016 року посадовою особою відповідача - старшим державним інспектором Управління контролю за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області складено протокол про адміністративне правопорушення №000001, яким встановлено самовільне зайняття та використання позивачем земельної ділянки (у зв'язку із розміщенням тимчасового металевого гаражу), яка відноситься до земель запасу Чернігівської міської ради біля багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 (вздовж огорожі ЗОШ №3) загальною площею 0,0018 га; винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000001, якою позивача визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 531 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170,00 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов до висновку про правомірність постанови про накладення адміністративного стягнення від 14.01.2016 №000001.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 459/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (далі Положення про Держсільгоспінспекцію України).
Пунктом 1 та 6 вказаного Положення передбачено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Згідно пункту 4 положення про Управління за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, затвердженого 26 серпня 2014 року начальником Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, Начальник управління, його заступники, начальники відділів є старшими державними інспекторами сільського господарства на відповідній території.
Відповідно до положень статті 244 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства у сфері використання та охорони земель і порядку та умов ведення насінництва та розсадництва, правил технічної експлуатації самохідних сільськогосподарських машин і правил техніки безпеки під час їх експлуатації (статті 52 - 534, 54 - 56, 1041, 108 та 1885).
Від імені зазначеного органу розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право, зокрема, старші державні інспектори сільського господарства, державні інспектори сільського господарства - штраф на громадян до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 4 Положення про Держсільгоспінспекцію України Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
У відповідності до статті 531 КУпАП самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з акту обстеження земельної ділянки від 12.01.2016 №000001, акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.01.2016 №000002, письмових пояснень, що надані на ім'я начальника Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 змінив старий гараж, який належав батьку дружини, на більш новий; при цьому позивач не заперечував про розміщення ним металевого гаражу на земельній ділянці біля багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 (вздовж огорожі ЗОШ №3) загальною площею 0,0018 га; позивачу було роз'яснено права як особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, та повідомлено про дату, час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано визнав правомірною постанову про накладення адміністративного стягнення від 14 січня 2016 року №000001.
Відповідно до частини першої статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 17 березня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 27.04.2016 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: Л.В. Губська
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Губська Л.В.
Федотов І.В.