Ухвала суду № 57490917, 27.04.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2016
Номер справи
825/50/16
Номер документу
57490917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/50/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В. Суддя-доповідач: Міщук М.С.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Доценку О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2015 року державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо невжиття передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 641 435,00 грн.;

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області підготувати у відповідності до вимог статті 43 Податкового кодексу України висновок про повернення з Державного бюджету України Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надмірно сплачені кошти з податку на прибуток підприємств у сумі 641 435,00 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено.

В апеляційній скарзі про скасування постанови Державна податкова інспекція у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (надалі також ДПІ у м. Чернігові або апелянт) зазначає, що судом першої інстанції не було враховано, що лист ДП НЕК «Укренерго» залишається без виконання в зв'язку з недостатністю коштів для повернення суми переплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів.

Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.

Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, розділом III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України, в діючій редакції не визначено положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток, у зв'язку з чим відокремлені підрозділи ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», починаючи з 2015 року не є окремими платниками цього податку.

Станом на 03.07.2015 року на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» - «Чернігівські магістральні електричні мережі» обліковується переплата в сумі 641435,00 грн., що підтверджується актом звірки від 17.06.2015 року № 6386-20 (а. с. 20).

Зазначена переплата виникла у зв'язку з тим, що згідно статті 57 ПК України підприємства з 01.01.2013 року авансували державний бюджету шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.

Відповідно до статті 43 ПК України сплачені надмірно суми податкових зобов'язань повертаються платнику податків.

Порядок повернення таких коштів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, згідно вимог якого повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету за рахунок коштів на відповідних рахунках органу Казначейства або за рахунок підкріплення коштами Казначейством України.

03.07.2015 року ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» зверталось до ДПІ в м. Чернігові та ГУДКСУ в Чернігівській області щодо повернення сум податку на прибуток (а. с. 21-22).

07.09.2015 року ГУДКСУ в Чернігівській області повідомило про те, що станом на 01.09.2015 року висновки про повернення податку на прибуток в сумі 641435,00 грн. до органів казначейства не надходили (а. с. 24).

18.09.2015 року ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» зверталось до Державної фіскальної служби України щодо повернення сум податку на прибуток (а. с. 25-26).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ в м. Чернігові ГУ ДФС в Чернігівській області не було підготовлено висновок про повернення ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» з державного бюджету надмірно сплачених сум податку на прибуток в сумі 641435,00 грн., за умови того, що позивачем було дотримано вимоги законодавства щодо відсутності податкової заборгованості та подання до податкового органу заяви в довільній формі щодо повернення переплачених сум податку.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року № 1650/24182.

Згідно із пунктом 3, 5 цього Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Відповідно до пункту 12 цього Порядку органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:

1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;

2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.

Згідно з пунктами 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 року № 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.

Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Виходячи із змісту наведених норм податкового законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось листом від 03.07.2015 року № 05/08-2/7616 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області та до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області про повернення на поточний рахунок ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» переплату у сумі 641435,00 грн., в якому зазначило, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» на картку особового рахунку ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Листом від 07.09.2015 року № 06-11/131/6923 ГУДКСУ у Чернігівській області повідомила, що контроль за справлянням податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності (код класифікації доходів бюджету 11020100) закріплено за Державною податковою службою. Податковий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу казначейства для виконання. Станом на 01.09.2015 року висновки на повернення податку на прибуток в сумі 641435,00 грн. до органів казначейства не надходили.

Таким чином, ДПІ в м. Чернігові ГУ ДФС в Чернігівській області не було підготовлено висновок про повернення ДП «НЕК «Укренерго» з державного бюджету надмірно сплачених сум податку на прибуток в сумі 641435,00 грн., за умови того, що позивачем було дотримано вимоги законодавства щодо відсутності податкової заборгованості та подання до податкового органу заяви в довільній формі щодо повернення переплачених сум податку.

Колегією суддів не приймається до уваги посилання податкового органу, у своїх запереченнях, на наявність листа від 28.07.2015 року № 7927/9/10-25-26-20-02-25, яким ДПІ в м. Чернігові ГУ ДФС в Чернігівській області було відмовлено ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» у поверненні надміру сплаченого податку в зв'язку з недостатністю коштів на перерахування з огляду на наступне.

У відповідності до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, у відповідності до зазначеної норми, податковим органом ні до суду першої, ні апеляційної інстанції не надано доказів наявності такого листа, доказів його направлення та отримання ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправної бездіяльності ДПІ в м. Чернігові, яка виявилася у невжитті визначених статтею 43 ПК України дій та визначених, зазначеними вище Порядками, дій щодо підготування висновку про повернення ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» надмірно сплачених сум податку на прибуток та подачі такого висновку до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернігівській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Отже, ДПІ в м. Чернігові допущено протиправну бездіяльність, щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток.

Крім того, в даному випадку правильним способом захисту прав позивача є вимога про зобов'язання податкового органу до виконання покладених на нього обов'язків щодо надання органу казначейства висновку щодо суми, яка підлягає відшкодуванню з бюджету.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 16.09.2015 року у справі № 21-881а15.

З урахуванням наведеного, вірним є висновок суду першої інстанції щодо доведеності обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги та недоведеності Державною податковою інспекцією в м. Чернігові правомірності своєї бездіяльності щодо не підготування висновку про повернення надмірно сплачених коштів та неподання його органу казначейської служби, а тому позовні вимоги про визнати протиправною бездіяльність ДПІ в м. Чернігові щодо невжиття, передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та про зобов'язання підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надмірно сплачених коштів з податку на прибуток підприємств в розмірі 641435,00 грн. підлягають задоволенню.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів не знайшла підстав для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 2 статті 88 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Оскільки апелянту було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги, однак до розгляду справи по суті не сплачено, то судовий збір за подання апеляційної скарги підлягає стягненню з апелянта.

Керуючись статтями 41, 88, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року - без змін.

Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 11 923 (одинадцять тисяч дев'ятсот двадцять три) грн. 48 коп.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді:

Головуючий суддя Міщук М.С.

Судді: Гром Л.М.

Бєлова Л.В.