Ухвала суду № 57490526, 05.04.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2016
Номер справи
804/10270/15
Номер документу
57490526
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

05 квітня 2016 рокусправа № 804/10270/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Туркіної Л.П. Коршуна А.О.

за участю секретаря судового засідання: Портненко М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Інтермікро Дельта, Інк"

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року

у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Інтермікро Дельта, Інк" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що рішення від 08.05.215р. №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є скасованим, за результатами його оскарження до органу доходів і зборів вищого рівня, та вважається відкликаним.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем (Приватним акціонерним товариством "Інтермікро Дельта, Інк") подано апеляційну скаргу, згідно якої позивач просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Посилається на те, що Рішенням від 08.05.2015 року №0012951702 до позивача були застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску - штраф у розмірі 373576,05грн. (20%), пеня 44979,87грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2015 року до 19.02.2015 року; вважає зазначене рішення податкового органу незаконним, оскільки прийняте неналежним органом. Зазначає, що п. 2 ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової та митної політики покладено завдання з забезпечення збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску. Державна фіскальна служба України є центральним органом виконавчої влади. Державна фіскальна служба України здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Постановою КМУ від 06.08.2014 року №311 утворено Державну податкову інспекцію у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС. Однак, Рішення від 08.05.2015 року №0012951702 було прийняте не ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС, а ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів. Отже, вважає, що зазначене рішення податкового органу прийняте неналежним органом у зв'язку з чим підлягає скасуванню. Посилається, також, на порушення податковим органом порядку та форми винесеного рішення. Зокрема, посадова особа податкового органу за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилає платнику єдиного внеску; при цьому, рішення про застосування штрафних санкцій складається за формою згідно з додатком 12 Інструкції №449, однак оскаржуване рішення податкового органу складене відповідно до додатку 9 зазначеної Інструкції. Вважає, що це є грубим порушенням податковим органом форми та порядку винесення рішення, що також тягне його скасування.

Представником відповідача надано до апеляційного суду заперечення, згідно яких просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Посилається на те, що пп. 7.1 розділу 7 Наказу Міндоходів України від 09.09.2013 р № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовуються фінансові санкції (штраф та пеня) відповідно до закону. Нормативні акти, на які посилається позивач не регулюють спірне питання, отже неможливо погодитися з позивачем щодо неналежності органу що застосував штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Учасники процесу в судове засіданні не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином. В силу ч.1 ст. 41 КАС України судове засідання не фіксувалося технічними засобами.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що податковим органом (ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів) прийнято рішення від 08.05.2015 року №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до позивача застосований штраф в розмірі 373576,05 грн. (20%) та нарахована пеня у розмірі 44979,87 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2015р. до 19.02.2015р. (за формою - додаток №9 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (підпункт 2 пункту 7.2 розділ VII).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" 08.07.2010 року № 2464- VI, Постанови КМУ від 6 серпня 2014 р. № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, який затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України №452 від 09.09.2013р.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що вимогами позивача є скасування рішення податкового органу від 08.05.215р. №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Матеріали справи містять копію зазначеного рішення (а.с. 10). При цьому в ньому зазначено, що оскарження рішення може бути здійснене до вищого органу доходів і зборів.

Колегія суддів апеляційної інстанції також бере до уваги, що матеріалами справи підтверджено, що рішення податкового органу від 08.05.215р. №0012951702 було оскаржене позивачем до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується скаргою від 21.05.2015 року №01893/2015 (а.с. 11).

За результатами розгляду скарги - рішення від 08.05.215р. №0012951702 скасоване Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області (а.с. 12-13; 16-17 зв.стор).

Дана обставина встановлена судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та перевірена судом апеляційної інстанції.

Отже, відсутні правові підстави для скасування рішення податкового органу, яке вже скасоване Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області. Скасування оскаржуваного рішення податкового органу (від 08.05.215р. №0012951702) вищим органом спростовують доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі щодо можливості скасування рішення (від 08.05.215р. №0012951702), яке вже скасоване.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову та не вбачає підстав для його скасування.

Згідно ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» N 2464-VI, 08.07.2010, наведено визначення термінів, зокрема в пункті 3-1 частини 1 цього закону зазначено, що органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Постановою КМУ від 6 серпня 2014 р. № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» визначено: утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби та реорганізувати територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби. Так, в переліку згідно з додатком 2 до Постанови КМУ від 6 серпня 2014 р. № 311 визначено про утворення (серед інших) територіального органу ДФС - Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС. Також, відповідно до додатку № 2 до Постанови КМУ від 6 серпня 2014 р. № 311: ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів приєдналася до ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС. Пунктом 1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що платниками єдиного внеску, зокрема, є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. При цьому, за вимогами норм ч.2 ст.6 цього Закону платник єдиного внеску зобов'язаний, в тому числі, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Крім того, платник єдиного внеску зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9).

Пунктом 6 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом. Слід зазначити, що частиною 10 та п.2 ч.11 ст.25 цього Закону передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

21.05.2015р. вих. №01893/2015 ПАТ "Інтермікро Дельта, Інк" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області подана скарга на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0012951702 від 08.05.2015р.

Згідно рішення про результати розгляду скарг ГУ ДФС у Дніпропетровській області №5963/10/04-36-10-07-09 від 18.06.2015р., скасовані рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська від 08.05.215р. №0012951702, №0012971702, №0013041702.

За наслідками розгляду скарг ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська зобов'язано сформувати та винести одне рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за серпень 2013р., грудень 2014р., січень 2015р., відповідно до вимог підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції 449. Таке рішення мотивоване тим, що рішення від 08.05.215р. №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (за період порушення після 01.01.2015р.) у розмірі 418555,92 грн. (за грудень 2014р.) сформовано податковою за формою, встановленою додатком 9 до Інструкції №455, якою передбачено застосування штрафу у розмірі 10% (фактично ДПІ застосовано штраф у розмірі 20%).

02.07.2015р. вих.№02410/2015 ПАТ "Інтермікро Дельта, Інк" до ДФС України подана скарга, зокрема на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0012951702 від 08.05.2015р.

Рішенням про результати розгляду скарг ДФС України №16115/6\99-99-10-01-07-25 від 31.07.2015р., залишено без змін рішення про результати розгляду первинних скарг від 18.06.2015р. №5963/10/04-36-10-07-09, а скаргу ПАТ "Інтермікро Дельта, Інк" від 02.07.2015р. №02410/2015 - без задоволення.

Процедура подання та розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених частинами 10, 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, передбачених частиною 12 зазначеної статті, визначено Порядком розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, який затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України №452 від 09.09.2013р.

Пунктами 4.4 - 4.5 вищезазначеного Порядку передбачено, що орган доходів і зборів при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість винесення вимоги або рішення, що оскаржуються, і приймає одне з таких рішень:

-залишає вимогу або рішення, що оскаржуються, без змін, а скаргу - без задоволення;

-скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржуються, і не задовольняє скаргу в певній частині;

-скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржуються, і задовольняє скаргу;

-направляє скаргу на новий розгляд до відповідного територіального органу доходів і зборів;

-залишає скаргу без розгляду.

У разі скасування вимоги або рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та накладення штрафу вони вважаються відкликаними з дня прийняття рішення органу доходів і зборів вищого рівня про повне або часткове задоволення скарги, про що зазначається в рішенні відповідного органу доходів і зборів.

Таким чином, рішення від 08.05.215р. №0012951702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є скасованим, за результатами його оскарження до органу доходів і зборів вищого рівня, та вважається відкликаним.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну Приватного акціонерного товариства "Інтермікро Дельта, Інк" - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: А.О. Коршун