Постанова № 57480084, 25.04.2016, Рубіжанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
414/2044/15-а
Номер документу
57480084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.2016 Провадження №2-а/425/11/16

Справа №414/2044/15-а

місто Рубіжне Луганської області Рубіжанський міський суд Луганської області у складі: головуючого - судді Овчаренко О.Л. при секретарі Гайворонській І.В., розглянувши в залі суду м. Рубіжне в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, - встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, посилаючись на те, що з 27.11.2011 року їй призначено пенсію за віком як державному службовцю, секретарю суду Кремінського районного суду Луганської області. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів місцевих судів, в зв'язку з чим вона 27.10.2015 року звернулася до УПФУ в Кремінському районі з заявою про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено. Вважає дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії протиправними. Позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ в Кремінському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити з 09.09.2015 року перерахунок пенсії в розмірі 86 % від суми заробітної плати з урахуванням підвищених окладів з 02.09.2015 року відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, стягнути з відповідача сплачений нею судовий збір.

В судове засідання позивач не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримує. Представниквідповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав до канцелярії суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що здійснити перерахунок пенсії позивачу немає жодних законних підстав, оскільки згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2015 року) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 р. -страхові внески на загазьнообов,язкове державне пенсійне страхування, особам, які під час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакцій, а саме: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України» та згідно п. 16 Прикінцевих положень цього закону Кабінет Міністрів України був зобов'язаний у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації, однак ці акти прийняті не були. Також, в запереченнях представник відповідача зазначає, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Пенсію позивачу призначено на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу». Перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу», яка на даний час є скасованою на підставі Закону України №213 від 02.03.2015 року. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Згідно поданої представником відповідача до канцелярії суду заяви, просить провести судове засідання без його участі.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України розглядає адміністративну справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши адміністративну справу в межах заявлених позовних вимог, об'єктивно оцінивши докази, які містяться в адміністративній справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що з 01.11.1994 року позивач ОСОБА_1працювала на посаді секретаря суду в Кремінському районному суді Луганської області. 26.04.2011 року позивач звільнена з займаної посади, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.75-79).

З 27.04.2011 року ОСОБА_1було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків від суми її заробітної плати (а.с. 63).

27.10.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Луганській області.

17.11.2015 року УПФУ в Кремінському районі Луганської області листом №6325/02-1-10 та рішенням №18 від 17.11.2015 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з яких вбачається, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», раніше призначені пенсії не перераховуються. Згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 01.01.2015 року) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 р. -страхові внески на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування, особам, які під час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с.14-15, 16-17). Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для

жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи

на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів - Додаток № 47 до цієї Постанови.

Станом на час призначення пенсії позивачу посадовий оклад секретаря суду було встановлено у розмірі 960,00 гривень (а.с.81).

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий секретаря суду (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області ОСОБА_1, яку позивач додала до заяви про перерахунок пенсії від 27.10.2015 року, посадовий оклад секретаря суду встановлено в сумі 2067,00 гривень (а.с. 11).

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Судом відхиляються посилання відповідача, викладені в листі №6325/02-1-10 від 17.11.2015 року, рішенні від №18 про відмову в перерахунку пенсії від 17.11.2015 року та письмових запереченнях, щодо відсутності у УПФУ в Кремінському районі правових підстав здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру 86% заробітної плати, оскільки нова редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» не містить раніше діючих положень, які дозволяли встановлювати цей розмір, виходячи з наступного. Відповідно до ч. 3 ст.22 та ч. 1 ст.58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи. Отже, з наведеного випливає, що будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі. Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Як встановлено, позивачу була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 86 відсотків від її заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству. Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийнятті після призначення пенсії позивачу, ніяким чином не можуть впливати на розмір її пенсії.

Також, судом відхиляються заперечення відповідача, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законами України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються, виходячи з такого.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення - 01.04.2015 року.

У п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 27.04.2011 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Таким чином, суд дійшов висновку, що дії УПФУ в Кремінському районі Луганської області з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській областіпро заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними. Як зазначалося судом вище, позивачу було призначено пенсію з 27.04.2011 року та як вбачається із заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою та довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області, 27.10.2015 року.

Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 09.09.2015 року.

Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки позивачем заява про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» разом із довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації в Луганській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, подано 27 жовтня 2015 року, то, відповідно до зазначеної норми, перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 листопада 2015 року.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати протиправними дії УПФУ в Кремінському районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати УПФУ в Кремінському районі Луганської області здійснити перерахунок призначеної пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки,виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області.

На підставі ст.94 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 487,20 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Кремінському районі Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Луганській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 (двадцять) копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.Л.Овчаренко