Постанова № 57473096, 25.04.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
265/1693/16-а
Номер документу
57473096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/1693/16-а

Провадження №2-а/265/60/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Щербіна А.В., за участю секретаря судового засідання Себко Г.Л.,

розглянувши у судовому засіданні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

25 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя (надалі ОСОБА_2 ПФУ) про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії. В обгрунтування позову зазначив, що на теперішній час він є пенсіонером за інвалідністю та знаходиться на обліку в ОСОБА_2 ПФУ. Оскільки він мав стаж військової служби більше 20 років, то він до 31.01.2014 року отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У січні 2014 року він звернувся до Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою про припинення виплати йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зняття його з обліку. Відповідно до вказаної заяви, виплату пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому було припинено та знято з обліку. Після цього, 27.01.2014 року він звернувся до ОСОБА_2 ПФУ із заявою про призначення пенсії за інвалідністю згідно із Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення». Проте, при призначенні пенсії ОСОБА_2 ПФУ було використано схему нарахування, яка застосовується при перерахунку раніше призначеної пенсії з посиланням на те, що ОСОБА_1 вже отримував пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік (1197,91 грн.), що зменшує розмір пенсії та погіршує становище ОСОБА_1

У січні 2016 року, ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та нарахування йому пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2011-2013 роки, тобто 2700,98 грн. Проте листом ОСОБА_2 ПФУ від 18.02.2016 року у перерахунку пенсії йому було відмовлено. Посилаючись на викладене, просив суд: визнати протиправними (незаконними) дії та бездіяльність ОСОБА_2 ПФУ щодо незастосування йому при призначенні пенсії за інвалідністю показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, тобто застосування йому при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік; зобовязати ОСОБА_2 ПФУ врахувати йому при призначенні пенсії за інвалідністю показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, з 16 вересня 2015 року; зобовязати ОСОБА_2 ПФУ здійснити перерахунок його пенсії за інвалідністю із застосуваннямпоказника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки з 16 вересня 2015 року; стягнути із відповідача усі понесені ним судові витрати.

Відповідач ОСОБА_2 ПФУ подало до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, ОСОБА_1 перебував, на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 27.01.2014 року позивач звернувся до ОСОБА_2 ПФУ із завою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності (заява не містила посилання на нормативно-правовий акт відповідно до якого необхідно призначити пенсію). Відповідно до наданої позивачем довідки МСЕК 10 ААБ №415335, ОСОБА_1 має 3 групу інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії) при виконанні обовязків військової служби при перебуванні в країнах де проводились бойові дії. Згідно посвідчення управління праці та соціального захисту населення від 17.12.2013 серія Є №041596 позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

З 27.01.2014 року ОСОБА_2 ПФУ було призначено позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Інформація позивача, про те що пенсія по інвалідності йому призначена відповідно до норм Закону України - «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не відповідає дійсності.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, вказаним законом регулюється призначення пенси по інвалідності, яка настала з причини загального захворювання.

Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме п.16, передбачено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Таким чином, ОСОБА_2 ПФУ не має правових підстав для застосування зазначеного нормативно-правового акту в часині призначення пенсії по інвалідності.

Крім того, станом на дату звернення, 27.01.2014 року, позивач досяг повних 49 років, в той час як право на пенсію за віком відповідно до ст.16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», чоловіки набувають при досягненні 55 років.

Відповідно до вимог ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Позивач відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в період з 20.03.1996 по 26.01.2014 року отримував пенсію за вислугу років, а з 27.01.2014 року його переведено на пенсію по інвалідності. Так як пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», була призначена ОСОБА_1 з 20.03.1996 року, при розрахунку пенсії по інвалідності, було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн. Позивачу з 27.01.2014 року було змінено вид пенсії з вислуги років на інвалідність в рамках одного Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Просило у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

В судове засідання, позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат ОСОБА_3, що діє на підставі договору, в судове засідання не зявилися, попередньо подавши заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримували в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник ОСОБА_2 ПФУ ОСОБА_4, що діє на підставі довіреності, в судовому засідання, позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 20.03.1996 по 26.01.2014 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 27.01.2014 року позивача ОСОБА_1 відповідно до його заяви переведено на пенсію по інвалідності.

Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Стаття 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком.; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», а регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (Далі - Закон № 3668-VІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону,із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону Українист.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Доказів того, що позивач ОСОБА_1 висловив бажання в застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, суду не надано.

Суд зазначає, що при розрахунку пенсії за вислугою років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку позивач отримував до переведення на пенсію за інвалідністю, взагалі не застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Крім того, в частині 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені статтею 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), тому положення частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню, а показник "середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії" застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».

В цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки позивача було переведено з одного виду пенсії на інший відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то ОСОБА_2 ПФУ повинно було застосувати середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», а саме для визначення розміру пенсії враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Крім того, відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В той же час, відповідачем не надано суду доказів, а саме документів, з якими позивач звертався до ОСОБА_2 ПФУ та які були прийняті за наслідками його звернення, які б спростовували вимоги позивача.

Відповідно до ч.2 ст.162 у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пенсію за інвалідністю позивачеві було призначено з 27.01.2014 року.

Відповідно до розяснень, що містяться в листі Вищого адміністративного суду України від 13.10.2010 № 1425/11/13-10 судам необхідно враховувати, що предметом позову є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір.

Пенсія є регулярним платежем. Питання про поновлення строку звернення до суду із часу виходу на пенсію позивач не ставить, просить сплатити недоотримані суми пенсій у межах шестимісячного строку з часу звернення до суду, тобто з 25.09.2015 року. Тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.128, 158, 161, 162, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії та бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя щодо незастосування ОСОБА_1 при призначенні пенсії за інвалідністю показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки.

3. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії за інвалідністю показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, з 25 вересня 2015 року.

4. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя здійснити перерахунок пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки, з 25 вересня 2015 року.

5. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ця постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

6. Ця постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови, а учасниками процесу, що не були присутні при проголошенні, - протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. У разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини цієї постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі.

Суддя А.В. Щербіна