Справа № 697/808/16-а
провадження № 2-а/697/75/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.04.2016 р. м. Канів
Суддя Канівського міськрайонного суду Льон О.М., розглянувши у скороченому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобовязання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Канівського обєднаного управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобовязання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії. Свій позов мотивує тим, що з 27.07.2010 року вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України « Про державну службу». У квітні 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про ознайомлення із своєю пенсійною справою. Під час ознайомлення їй стало відомо, що при призначенні пенсії їй не було враховано отримані нею виплати за період з 01.07.2008 р. по 30.06.2010р., а саме: матеріальну допомогу в сумі 15373,63 грн. та індексацію в сумі 1512,3 грн., з яких, відповідно до чинного законодавства, проведено відповідні відрахування на загальнообовязкове державне соціальне страхування. У звязку з цим вона звернулася до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області з заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії. До заяви додала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію та довідку про складові заробітної плати за 24 місяці роботи вище вказаного періоду, за яким відбулося нарахування пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого Постановою Канівського обєднаного управління пенсійного фонду України Черкаської від 14.02.2011р. № 5-1. У відповіді від 08.08.2016 р. за вих. № 199/С-10 Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмовило їй у перерахунку пенсії. Просить суд визнати неправомірними дії Канівського обєднаного управління України Черкаської області з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу». Зобов'язати Канівське обєднане управління України Черкаської області на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, провести станом на день первинного звернення, а саме з 27.07.2010 року перерахунок та виплату призначеної їй пенсії у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку 15373,63 грн. матеріальної допомоги та 1512,30 грн. індексації заробітної плати, отриманих нею за місцем роботи за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010року.
Ухвалою суду від 18.04.2016 року відкрито скорочене провадження. Копія ухвали направлена сторонам. Відповідачем в установлений строк надано заперечення на позов.
Відповідачем в установлений строк надано заперечення на позов, згідно якого відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що відповідно до ч. 1 ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» визначений порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Виходячи з вищевикладеного, підстав для перерахунку пенсії відповідно до ст. ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» немає, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Канівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду Черкаської області з 28.07.2010 р., позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується пенсійним посвідченням ААЕ № 658077 (а.с.12).
У квітні 2016 року позивачу стало відомо, що при призначенні розміру пенсії їй не враховано індексацію до заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення. У свою чергу, неврахування цих сум виплат безпосередньо вплинуло на розмір пенсії, в результаті чого її розмір значно знижений. Того ж дня вона звернулася з письмовою заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення, а саме з 27.07.2010 року, у відповідності до ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу» та врахувати при проведенні цього перерахунку індексацію до заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення, з сум яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески.
На свою заяву отримала письмову відповідь від 08.04.2016 р. за вих. № 199/Д-10, в якій Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області відмовило їй у перерахунку пенсії посилаючись на те, що згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати є одноразовими виплатами і не зазначені відповідачем у переліку складових заробітної плати.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261 (далі-Положення №1261), Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Відповідно до статті 33 Закону України №3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №865, відповідно до пункту четвертого якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з рішеннями Уряду після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432 - IV, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України №3723, визначається в наступному порядку:
- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії без коригування.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Згідно з пунктом четвертим Постанови №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, зокрема, премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
На підтвердження права звернення до суду позивач надав докази того, що був державним службовцем та є пенсіонером, а тому на нього розповсюджуються приписи Постанови №19-11.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України №3723.
Відповідно до частини другої статті 37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, -у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас статтею 33 Закону України № 3723 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Згідно зі статтею 2 Закону України №108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Пунктом 1 Постанови №865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України №3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам»(Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Суд звертає увагу на те, що усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Таким чином, суд вважає встановленим, що Канівське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплат пенсії за період з 01.07.2008 р. по 30.06.2010 р. у відповідності із ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу».
В позові позивач зазначила, що про порушення своїх прав дізналася 08.04.2016 року, тому суддя вважає, що порушення її прав підлягає захисту з 01.10.2015 р., тобто за шість місяців до моменту отримання вказаної відповіді відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст.37,37-1 Закону України "Про державну службу", ст.19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 9, 69-71, 97, 99, 100, 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Канівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності зі ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Канівське обєднане управління України Черкаської області на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, провести з 01.10.2010 року перерахунок та виплату призначеної їй пенсії у відповідності до ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку 15373,63 грн. матеріальної допомоги та 1512,30 грн. індексації заробітної плати, отриманих нею за місцем роботи за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010року.
Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О . М . Льон