ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25.04.2016 Справа № 920/1684/14
Господарський суд Сумської області у складі судді Л.А. Костенко, секретаря судового засідання І.О. Олтушевської, розглянувши матеріали справи № 920/1684/14, порушеної за заявою Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області до боржника фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1), про визнання банкрутом
за участі представників сторін:
від кредиторів: Охтирське об'єднане УПФУ Сумської області - Макаренко Н.М.;
Охтирська ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області - Шведченко С.О.;
боржник: не з'явився;
ліквідатор: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду від 23.10.2014р. порушено провадження у справі № 920/1684/14 про банкрутство фізичної особи ОСОБА_1, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду від 06.11.2014 р. у справі № 920/1684/14 боржника фізичну особу ОСОБА_1 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Несвіт В.І.
09.10.2015р. до господарського суду надійшов звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс у справі № 920/1684/14, який призначений до розгляду в судове засідання.
Ухвалою господарського суду від 04.04.2016р. відкладено розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу в судове засідання на 25.04.2016р.
До господарського суду надійшло клопотання Охтирської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області в якому зазначає, що не заперечує проти розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу та його затвердження.
Ліквідатор подав до суду додаткові пояснення до звіту які залучені до матеріалів справи.
Розглянувши звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, судом встановлено.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута.
Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення розрахунків з кредиторами фізична особа, визнана банкрутом, звільняється від подальшого виконання грошових вимог кредиторів, що були заявлені після визнання фізичної особи банкрутом, за винятком кредиторів щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, вимоги щодо стягнення аліментів, а також інші вимоги особистого характеру, які не були задоволені в порядку виконання постанови господарського суду про визнання фізичної особи банкрутом або які погашені частково чи не заявлені після визнання фізичної особи банкрутом, можуть бути заявлені після закінчення провадження у справі про банкрутство фізичної особи відповідно в повному обсязі або в незадоволеній їх частині в порядку, встановленому цивільним законодавством.
У відповідності із ст. 84 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" відносини, пов'язані з банкрутством боржників, визначених у цьому розділі, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом. Зокрема ст. 90 Закону визначено особливості про банкрутство фізичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідатором не виявлено майно боржника на яке можливо було би звернути стягнення. Відсутність майнових активів підтверджується ліквідаційним балансом (а.с. 196-197 т. 2); довідкою Держсільгоспінспекції Сумської області № 5005 від 22.12.2014р. про відсутність зареєстрованих за банкрутом машин, які підлягають обліку с/г техніки (а.с. 200 т.2); довідкою Управління Держземагенства в Охтирському районі № 33-28-0.1-3338/2-14 від 31.12.2014р. про відсутність за банкрутом зареєстрованих земельних ділянок (а.с. 201 т.2); довідкою Територіального сервісного центру МВСУ У Сумській області № 21 від 06.01.2016р. про відсутність за банкрутом транспортних засобів; листом ПАТ «Приватбанк» №20.1.0.0/2-20151217/3992 від 22.12.2015р. про відсутність коштів на банківських рахунках боржника (а.с. 230 т. 2). та довідкою ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" б/н, б/д про надання інформації про закриття рахунку ФОП ОСОБА_1 (а.с. 54 т. 3).
Згідно Інформаційної довідки № 57572192 від 18.04.2016 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо фізичної особи за РНОКПП НОМЕР_1 відомості відсутні (а.с. 34 т. 3).
До реєстру кредиторів включено вимоги:
- грошові вимоги Охтирської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області - 965051, 37 грн. (2 черга), 162792, 17 грн. (3 черга);
- грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області - 3740 грн. (3 черга).
Зазначені вимоги кредиторів залишилися непогашеними в зв'язку із не виявленням майна боржника, ненаданням боржником належних відомостей, доказів щодо майнових активів.
Кредитори не висловили заперечень щодо звіту ліквідатора.
За вказаних обставин звіт ліквідатора підлягає затвердженню.
З матеріалів справи також встановлено наступне:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 09.10.2014р. у справі № 920/1684/14 прийнята заява про порушення справи про банкрутство до розгляду, призначено підготовче засідання на 23.10.2014р., та зобов'язано боржника надати відзив на заяву кредитора у відповідності до вимог ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", реєстраційні документи, план погашення боргів чи пропозиції по укладанню мирової угоди. Участь боржника у підготовчому засіданні визнана обов'язковою. Копія зазначеної ухвали суду 11.10.2014р. отримана боржником про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 3 т. 2).
Ухвалою суду від 23.10.2014р. порушено провадження у справі № 920/1684/14 про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, призначена справа до розгляду на 6.11.2014р., участь у судовому засіданні боржника визнана обов'язковою, зобов'язано боржника в строк до 5.11.2014р. подати до господарського суду відповідну інформацію. Копія зазначеної ухвали отримана боржником, 28.10.2014р. (а.с. 33 т. 2)
Ухвалою суду від 21.03.2016р. відкладено розгляд справи на 04.04.2016р., зобов'язано боржника ОСОБА_1 надати до господарського суду Сумської області в строк до 30.03.2016р. докази наявності (відсутності) майнових активів, грошових коштів для задоволення вимог кредиторів, в т.ч. інформацію про наявність (відсутність) відкриття спадщини на користь боржника; докази надання відповідної інформації ліквідатору; докази передачі бухгалтерської та іншої документації ФОП ОСОБА_1, печаток, штампів, матеріальних та інших цінностей ліквідатору. Явка боржника в судове засідання визнана обов'язковою. Копія зазначеної ухвали отримана боржником 25.03.2016р. (а.с. 17 т.3).
Боржник не виконав вимоги ухвал суду від 09.10.2014р., 23.10.2014р., 21.03.2016р., 04.04.2016р., жодного разу в судове засідання не з'явився.
Боржником також не були виконані вимоги ліквідатора щодо передачі фінансових документів, печаток про що зазначено в звіті ліквідатора. Дані щодо майнових активів банкрута формувались виключно на інформаційних довідках відповідних державних установ. Боржник жодним чином не сприяв ліквідаторові у здійсненні ним своїх повноважень.
Як вбачається із матеріалів справи боржник під час здійснення ліквідаційної процедури ухилився від виконання вимог суду, ліквідатора.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд за вмотивованим клопотанням будь-кого з учасників у справі про банкрутство, арбітражного керуючого або за власною ініціативою може не допустити звільнення фізичної особи від зобов'язань, якщо боржник:
ухилився від виконання зобов'язання щодо погашення боргів;
вчинив дії щодо приховування майна;
не надавав необхідну інформацію або надавав недостовірну інформацію господарському суду, який розглядає справу про банкрутство.
Про заборону звільнення фізичної особи від зобов'язань у зв'язку із припиненням провадження у справі про банкрутство господарський суд виносить ухвалу, яка підлягає негайному виконанню.
Згідно до ст. 14.1.39 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контрольні органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Водночас у відповідності до ст. 1.3 Податкового кодексу України цей кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Отже, враховуючи приписи Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суд визначає суму заборони звільнення від грошових зобов'язань.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду.
Отже, відповідно до зазначеної норми Закону суд може заборонити звільнення боржника від зобов'язань за податками та зборами (обов'язковими платежами) до яких відносяться вимоги на суму основного зобов'язання в розмірі 965051, 37 грн. перед Охтирською ОДПІ.
Подальшому стягненню з боржника підлягає сума основного зобов'язання в розмірі 965051 грн. 37 коп. за виконавчими документами, які не погашаються у зв'язку із припиненням провадження у справі.
В частині фінансових санкцій вимоги Охтирської ОДПІ в розмірі 162792, 17 грн. та вимоги УПФУ в м. Охтирка та Охтирському районі в розмірі 3740, 00 грн. вважаються погашеними, відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .
Пунктом 6 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено припинення судом провадження у справі про банкрутство, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 40, 46, п. 6 ч. 1 ст. 83, ст.ст. 90-92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Затвердити звіт ліквідатора банкрута фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1).
2. Вимоги кредиторів щодо стягнення штрафних санкцій та пені до боржника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) визнати погашеним а саме: вимоги Охтирської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області у сумі 162792, 17 грн. (штрафні санкції); вимоги УПФУ в м. Охтирка та Охтирському районі у сумі 3740, 00 грн. (штрафні санкції).
3. Заборонити звільнення фізичної особи ОСОБА_1 АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) від зобов'язань в сумі основного боргу 965051, 37 грн., які підлягають подальшому стягненню на користь держави в особі стягувача Охтирської Об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Сумській області (42700, м. Охтирка, вул. Снайпера,3; ЄДРПОУ 39507814) у порядку встановленому Закону України «Про виконавче провадження»
4. Провадження у справі припинити.
5. Ухвала набирає законної сили з дня винесення та підлягає негайному виконанню.
Строк пред'явлення ухвали до виконання протягом одного року з дня винесення.
6. Ухвалу надіслати: кредиторам, банкруту, органу державної статистики, ліквідатору, державному реєстратору, органу ВДВС, ГУЮ у Сумській області Міністерства юстиції України.
Повний текст ухвали складений 28.04.2016р.
СУДДЯ Л.А. КОСТЕНКО