ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2016 року м. Київ К/800/53754/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Ліпського Д.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до Волинської митниці Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,
за касаційною скаргою Волинської митниці Державної фіскальної служби Українина постанову Волинського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2015 року,
В С Т А Н О В И В :
23 червня 2015 року ОСОБА_4 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Волинської митниці Державної фіскальної служби України (далі - Волинська митниця ДФС) про визнання незаконним та скасування наказу Волинської митниці ДФС від 29 травня 2015 року № 475-о в частині звільнення його із займаної посади головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС за одноразове грубе порушення трудових обов'язків відповідно до пункту 1 статті 41 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), поновлення на посаді головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС та стягнення з Волинської митниці ДФС середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2015 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу Волинської митниці ДФС від 29 травня 2015 року № 475-о «Про звільнення» в частині звільнення із займаної посади за одноразове грубе порушення трудових обов'язків, відповідно до пункту 1 статті 41 КЗпП ОСОБА_4, головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС з 29 травня 2015 року. Поновлено ОСОБА_4 на посаді головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС з 30 травня 2015 року. Стягнуто з Волинської митниці ДФС на користь ОСОБА_4 заробітну плату за час вимушеного прогулу в розмірі 2958,02 грн.
В касаційній скарзі Волинська митниця ДФС, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, неналежну юридичну оцінку доказам митниці, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Зазначає про безпідставне неврахування судами допущений позивачем проступок, встановлений актом службового розслідування від 21 травня 2015 року, а саме: під час проведення митного оформлення транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 з вантажем «металокорт» він розпочав та не закінчив митний огляд транспортного засобу комерційного призначення, оскільки його завершив старший державний інспектор митниці ОСОБА_5, чим порушив вимоги пунктів 2.1, 2.2, 2.6, 2.42 Посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС та пункту 6.6 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 09.10.2012р.№ 1066, згідно з яким під час проведення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються на умовах Конвенції МДП, посадова особа митниці відправлення вносить у відповідне поле електронних відомостей номер службового посвідчення та номер ОНП посадової особи митниці відправлення, яка здійснила митний контроль цього товару, транспортного засобу комерційного призначення. В проміжок часу з 21:17 год. 01 березня 2015 року до 00:38 год. 02 березня 2015 року, коли ОСОБА_4 був відсутній на робочому місці, сталося несанкціоноване форматування жорсткого диску відеореєстратора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС. Таким чином позивача на законних підставах звільнено із займаної посади за одноразове грубе порушення трудових обов'язків, відповідно до пункту 1 статті 41 КЗпП.
В запереченні на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, оскільки службовим розслідуванням не доведено його вини в нанесенні будь-якої шкоди державі та участі в несанкціонованому форматуванні жорсткого диску відео реєстратора системи спостереження на митному посту.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебував на державній службі у митних органах України з 03 липня 1995 року, йому присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи III рангу. Наказом від 29 грудня 2014 року № 116-о його переведено на посаду головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС.
Наказом Волинської митниці ДФС від 18 березня 2015 року № 135 «Про проведення службового розслідування» з 18 березня 2015 року по 21 травня 2015 року було призначено службове розслідування з метою встановлення умов і причин неналежного виконання посадовими особами митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС митних формальностей, допущення можливого переміщення через митний кордон України товарів без належної фіксації та заподіяння можливих значних збитків бюджету держави.
За результатом проведеного службового розслідування складено акт від 21.05.2015р., у пункті 7.5 якого зазначено, що ОСОБА_4 під час проведення митного оформлення транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 з вантажем «металокорт» порушив вимоги пункту 6.6 Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України № 1066 від 09.10.2012р., та пунктів 2.1, 2.2, 2.6, 2.42 Посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС. Комісією з проведення службового розслідування запропоновано звільнити його з посади головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС на підставі пункту 1 частини 1 статті 41 КЗпП.
Розслідуванням виявлено відсутність архівних записів до 23:10 год. 01 березня 2015 року на відеореєстраторі митного поста «Доманове» внаслідок несанкціонованого форматування жорсткого диску, який знаходиться в кабінеті начальника митного поста, о 22:42 год., 23:06 год. та 23:09 год. того ж дня. Під час перевірки Реєстрів супровідних листів транспортних засобів комерційного призначення, направлених з митного поста «Мокрани» Брестської митниці Республіки Білорусь на митний пост «Доманове» Волинської митниці ДФС, встановлено, що в окремих випадках в Реєстрах білоруської сторони відсутні екземпляри з відмітками української сторони, тобто з української сторони ці документи до Республіки Білорусь не передавались. Виявлено також розбіжності з митними органами Республіки Білорусь щодо кількості пропущених транспортних засобів комерційного призначення.
01.03.2015 року до 09:00 год. 02.03.2015 року на митному посту «Доманове» працювала зміна № 1, в тому числі ОСОБА_4, який працював на ділянці роботи в'їзд в Україну, вантажний напрямок. По факту порушень відібрано пояснення у посадових осіб оперативної зміни № 1 митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС, які вказали, що ніхто з них перегляду та форматування жорсткого диску відеореєстратора системи відеоспостереження не здійснювали. Ні сторонніх осіб, ні посадових осіб митниці (які не виконували свої службові обов'язки) в зоні митного контролю та кабінеті начальника митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС вони не бачили. Дубліката ключа їм ніхто не передавав. Доступ до кабінету має лише керівництво митного поста та керівники оперативних змін. Потрапити до кабінету сторонні особи або оперативний склад зміни можуть лише у присутності керівника оперативної зміни.
Відповідно до пояснень ОСОБА_4 та ОСОБА_5 саме в цей час вони здійснювали митне оформлення та митний контроль транспортного засобу р.н. НОМЕР_1 з вантажем «металокорт». Зазначене підтверджується інформацією АСМО «Інспектор 2006». При цьому, згідно з протоколом дій по транспортному засобу з вантажем «металокорт», митне оформлення було розпочате та проведене (документальне оформлення, декларування, оформлення гарантії) ОСОБА_4, а завершено ОСОБА_5
Враховуючи такі відомості, комісія дійшла висновку, що ОСОБА_4 знаходився на своєму робочому місці 1 березня 2014 року до 21:17 год., а після цього до 00:38 год. 2 березня 2015 року був відсутній, що підтверджується інформацією АСМО «Інспектор 2006». Зазначений проміжок часу відсутності головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС відповідає часу несанкціонованого форматування жорсткого диску відеореєстратора цього митного поста.
На підставі висновків та пропозицій комісії з проведення службового розслідування, наказом Волинської митниці ДФС від 29.05.2015р. № 475-о за одноразове грубе порушення трудових обов'язків, відповідно до пункту 1 статті 41 КЗпП позивача звільнено із займаної посади головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС.
За приписами статей 568 і 569 Митного кодексу України служба в митних органах України є державною службою. Працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями. Правове становище посадових осіб органів доходів і зборів визначається цим Кодексом, а в частині, не врегульованій ним, - законодавством про державну службу та іншими актами законодавства України.
В силу статті 30 Закону України «Про державну службу» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі наявності інших встановлених цією нормою підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний у випадку одноразового грубого порушення трудових обов'язків, зокрема, службовими особами органів доходів і зборів, яким присвоєно спеціальні звання.
Поняття грубого порушення трудових обов'язків є оціночним.
В пунктах 22 і 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» зазначено, що у справах про поновлення на роботі осіб, звільнених на підставі пункту 1 статті 41 КЗпП України, судам необхідно з'ясовувати, чи мало місце порушення працівником своїх трудових обов'язків, у чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом до звільнення; чи могло воно бути підставою для розірвання трудового договору на підставах, визначених законом, та чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1, 148, 149 КЗпП правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень. Вирішуючи питання про те, чи є порушення трудових обов'язків грубим, суд повинен виходити з характеру проступку, обставин, за яких його вчинено, яку завдано ним (могло бути завдано) шкоду.
Відповідач, звільняючи позивача із займаної посади за одноразове грубе порушення трудових обов'язків, виходив з факту порушення ним пункту 6.6. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, коли на зміні 01 березня 2015 року митне оформлення транспортного засобу розпочав ОСОБА_4, а закінчив інший інспектор .
Суди правильно кваліфікували такі дії позивача як порушення своїх посадових обов'язків, оскільки відповідно до Посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС головний інспектор здійснює митний контроль та митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщується через митний кордон України у пункті пропуску для автомобільного сполучення «Доманове» (пункт 2.1); контролює правильне застосування та неухильне дотримання вимог законодавства з питань державної митної справи, здійснює заходи щодо запобігання їх невиконанню (пункт 2.2); у межах наданих повноважень забезпечує контроль за дотриманням суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами установленого порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України (пункт 2.6).
Разом з тим, відсутні підстави вважати це порушення грубим, так як воно не спричинило шкоди, не підірвало авторитет держави чи митних органів, не було спрямоване на вчинення протиправних дій, не є несумісним із подальшим перебуванням позивача на посаді у митному органі, а відповідальність за несанкціоноване форматування жорсткого диску відеореєстратора митного поста покладена на керівника оперативної зміни, який не забезпечив збереження архівної інформації.
Доводи відповідача, що саме позивач здійснив таке форматування, є припущенням і не підтверджені жодними належними доказами.
З урахуванням наведеного, суди дійшли обґрунтованого висновку про протиправність наказу митниці про звільнення позивача із займаної посади і як наслідок - поновлення його на службі із стягненням середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Статтею 224 передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки оскаржені судові рішення є законними і обґрунтованими, то їх необхідно залишити в силі.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу Волинської митниці Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 3 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді Ю.К. Черпак
С.В. Головчук
Д.В. Ліпський