Ухвала суду № 57457520, 25.04.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
803/1230/15-а
Номер документу
57457520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.2016р. Справа № 876/7576/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,

за участю представників:

апелянта (відповідача у справі): не з’явився

позивача у справі: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові

апеляційну скаргу Комунального підприємства “Зелене господарство м.Луцька”

на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2015р. у справі №803/1230/15-а

за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області

до Комунального підприємства “Зелене господарство м.Луцька”

про надання дозволу на погашення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

04.06.2015р. позивач: Луцька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача: Комунального підприємства "Зелене господарство м. Луцька" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу платника податків у розмірі 151927,55грн. за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач перебуває на обліку як платник податків у Луцькій ОДПІ та відповідно до постанови Волинського окружного адміністративного суду від 29.08.2014р. у справі №803/1633/14 з його банківських рахунків стягнутий податковий борг у розмірі 1459787,94грн. Контролюючим органом був проведений опис майна підприємства у податкову заставу і його загальна вартість становить 151927,55грн. Оскільки заходи щодо примусового погашення боргу шляхом стягнення коштів з банківських рахунків виявилися безрезультатними, тому позивач просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу платника податків у розмірі 151927,55грн за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

За результатами розгляду справи Волинський окружний адміністративний суд прийшов до висновку про те, що оскільки Луцька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області вжила всіх можливих заходів для стягнення податкового боргу Комунального підприємства "Зелене господарство м. Луцька" з його банківських рахунків, тому є всі підстави для того, щоб задовольнити позовні вимоги та надати податковому органу дозвіл на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, апелянт (відповідач у справі): Комунальне підприємство "Зелене господарство м. Луцька" оскаржив її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що майно, на яке поширюється право податкової застави, передане згідно рішення луцької міської ради від 05.03.2008р. №24/60 КП "Зелене господарство м. Луцька". Вказане майно, відповідно до законодавства України, є власністю територіальної громади м. Луцька, але до участі в справі не було залучено Луцьку міську раду. Крім цього, апелянт наголошує на тому, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна.

В судове засідання сторони не з’явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому суд вважає можливим розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини справи та відповідні їм правовідносини, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегією суддів встановлено наступне:

Як свідчать матеріали справи та встановлено судом першої інстанції, Комунальне підприємство "Зелене господарство м. Луцька" 14.02.2008р. зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.39-40). Підприємство з 15.02.2008р. перебуває на податковому обліку в Луцькій ОДПІ, що підтверджується довідкою за формою №4-ОПП від 30.07.2014р. №1403181400707 (а.с.6).

Як слідує з акту №1 опису активів, на які поширюється право податкової застави від 14.01.2010р., у податкову заставу Луцької ОДПІ описане майно підприємство, а саме "теплиця, верхній комплекс, металева конструкція із скляним покриттям загальною площею 2000кв.м" вартістю 151927,55грн (а.с.10). Факт реєстрації податкової застави відображений в витягах про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.15-16).

Матеріалами справи підтверджується, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29.08.2014р. у справі №803/1633/14, стягнуто з рахунків Комунального підприємства “Зелене господарство м. Луцька” в банках обслуговуючих платника податків, на користь державного бюджету податковий борг в розмірі 1459787,94грн (а.с.8-9). Рішення суду не оскаржувалось та набрало законної сили 16.09.2014р.

На виконання даного судового рішення, Луцькою ОДПІ виставлені та направлені до банківських установ, які обслуговують відповідача, інкасові доручення про примусове стягнення податкового боргу. Однак вказані доручення були повернуті без виконання, у зв’язку із відсутністю коштів на рахунках КП "Зелене господарство м. Луцька" (а.с.25-37).

При прийнятті рішення по суті спору суд першої інстанції виходив з наступного:

За правилами пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. У пункті 95.3 цієї є статті визначено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Зі змісту наведених норм випливає, що достатньою умовою для звернення до суду, за яких можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.

Зважаючи на те, Луцькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області вжито всі можливі заходи для стягнення податкового боргу Комунального підприємства "Зелене господарство м. Луцька" з його банківських рахунків, тому є всі підстави для того, щоб задовольнити позовні вимоги та надати податковому органу дозвіл на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову, оскільки такі відповідають обставинам справи та нормам матеріального права.

Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що майно, передане в податкову заставу, є комунальним майном, а тому не може бути вилучене інакше, як за рішенням органу місцевого самоврядування.

Відповідно до рішення Луцької міської ради від 05.03.2008р. №24/60 Про передачу основних засобів та матеріальних цінностей, КП "Зелене господарство м. Луцька" було передано матеріальні цінності для поповнення оборотних коштів та основні засоби як внесок до статутного фонду підприємства. КП "Зелене господарство м. Луцька" зобов’язано забезпечити ефективне використання основних засобів та матеріальних цінностей, а також здійснити перереєстрацію транспортних засобів і механізмів.

Відповідно до акту приймання передачі №8 матеріальних цінностей для поповнення оборотних коштів і основних засобів як внесок до статутного фонду підприємства (у вигляді прямих інвестицій у корпоративні права) від 22.04.2008р., майно, що перебуває в податковій заставі – теплицю господарську верхній комплекс вартістю 161104,32грн. було передано відповідачеві.

На думку колегії суддів, відповідач безпідставно посилається на правовий режим майна комунального підприємства як на перешкоду для застосування до нього примусових заходів з погашення його податкового боргу у вигляді продажу майна платника.

Згідно із положеннями пп. 87.3.2 п. 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України, не можуть бути використані як джерело для погашення податкового боргу платника податків майно, яке належить на правах власності іншим особам та перебуває у володінні або користуванні платника податків, у тому числі (але не виключно) майно, передане платнику податків у лізинг (оренду), схов (відповідальне зберігання), ломбардний схов, на комісію (консигнацію); давальницька сировина, надана підприємству для переробки, крім її частини, що надається платнику податків як оплата за такі послуги, а також майно інших осіб, прийняті платником податків у заставу чи заклад, довірче та будь-які інші види агентського управління.

У той же час, дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, надається не на конкретно визначене майно, а на суму податкового боргу; власне, перелік майна, що підлягає реалізації з метою погашення податкового боргу платника, виявляється у процесі виконання органом державної податкової служби судового рішення про надання такого дозволу. При цьому, майно платника, що підлягає продажу, не обмежується виключно майном, зазначеним в акті опису майна.

В силу вимог пункту 89.5 статті 89 Податкового кодексу України, джерелом погашення податкового боргу платника може бути і майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому, однак вартістю у межах суми існуючого податкового боргу.

Платник податків не позбавлений права в подальшому оскаржити включення податковим органом до опису майна активів, що належать платникові на іншому правовому титулі (а не на праві власності).

Відтак, колегія суддів, враховуючи наявність непогашеного податкового боргу відповідача та те, що вжиті позивачем заходи щодо погашення податкового боргу відповідача позитивних результатів не дали, погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність надання Луцькій об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Волинській області дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 151927,55грн за рахунок майна Комунального підприємства "Зелене господарство м. Луцька" що перебуває у податковій заставі.

Приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись вимогами ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для скасування оскаржуваної постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, –

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Зелене господарство м.Луцька” на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2015р. у справі №803/1230/15-а за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області до Комунального підприємства “Зелене господарство м.Луцька” про надання дозволу на погашення податкового боргу, - залишити без задоволення.

2. Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2015р. у справі №803/1230/15-а, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга

Повний текст рішення виготовлено 26.04.2016р.