Ухвала суду № 57455814, 20.04.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
803/272/16
Номер документу
57455814
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про відмову в клопотанні про заміну відповідача

20 квітня 2016 року Справа № 803/272/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Веремчуку В.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр переробки та утилізації відходів" до ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправними і скасування припису і постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр переробки та утилізації відходів" (ТзОВ "Центр переробки та утилізації відходів") звернулось з адміністративним позовом до ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (ОСОБА_3 ДАБІ у Волинській області) про визнання протиправними та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29 січня 2016 року, постанови № 3/379 від 11 лютого 2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Ухвалами від 21 березня 2016 року провадження у справі було відкрито, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду (а.с. 1, 83).

14 квітня 2016 року відповідачем подано суду клопотання від 12 квітня 2016 року № 1003-1.10/864-16 (а.с. 127-129) про заміну неналежного відповідача ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області на належного - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України в особі головного інспектора будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області ОСОБА_4.

Вказане клопотання мотивоване тим, що відповідно до положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Згідно із пунктом 1 положення про ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 990 від 08 вересня 2015 року, вказане управління є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Держархбудінспекції. Таким чином, ОСОБА_3 не володіє достатнім обсягом адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), не є юридичною особою, а тому не може бути самостійним відповідачем в даній справі.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 проти заявленого клопотання заперечує, представник відповідача ОСОБА_2 заявлене клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Суд, заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, надавши оцінку необхідним доказам, приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання відповідача про заміну відповідача в адміністративній справі з огляду на наступне.

Відповідно до статті 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Пунктом 5 цього Порядку встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Пунктом 3 положення про ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 990 від 08 вересня 2015 року, визначено, що основним завданням ОСОБА_3 є забезпечення реалізації державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у випадках, визначних Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на території Волинської області, зокрема, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями, а також особами відповідальними за здійснення авторського та/або технічного нагляду вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (Порядок № 553) посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (пункти 16, 17 Порядку № 553).

Таким чином, ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області є суб'єктом владних повноважень в розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, на якого покладено функції щодо забезпечення реалізації державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у випадках, визначних Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" на території Волинської області, оскаржувані припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29 січня 2016 року, постанова № 3/379 від 11 лютого 2016 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності прийняті в межах повноважень та відповідно до покладених функцій, а тому, останнє є належним відповідачем у даній справі із необхідним обсягом адміністративної процесуальної правосуб'єктності.

На підставі наведено клопотання відповідача ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про заміну відповідача в даній адміністративній справі є безпідставним і в його задоволенні слід відмовити.

Керуючись частинами третьою і сьомою статті 160, статтями 52, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити відповідачу ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області в задоволенні клопотання про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр переробки та утилізації відходів" до ОСОБА_3 державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області про визнання протиправними і скасування припису і постанови.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення і не може бути оскаржена, заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя М.А.Александрова