ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2016 року 11 год.37хв.Справа № 808/13/16 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Пермінов С.О.,
відповідача: представник Мигловець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь "ім.А.М.Кузьміна"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь "ім.А.М.Кузьміна" (далі по тексту постанови - позивач, ПАТ "Дніпроспецсталь") звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - відповідач, СДПІ з обслуговування ВП у м.Запоріжжі), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі Запорізької області висновку з зазначенням бюджетного відшкодування в сумі 513743 грн.; зобов'язати відповідача надати до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі Запорізької області висновок з зазначенням бюджетного відшкодування в сумі 513743 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що позивач має право на автоматичне бюджетне відшкодування. 19.10.2015 позивач подав до відповідача декларацію з ПДВ, в якій зазначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню за декларацією за вересень 2015 року в розмірі 15472089,00 грн. 13.11.2015 позивач отримав на розрахунковий рахунок підприємства суму відшкодування в розмірі 14958346,00 грн., а відтак позивач не доотримав суму бюджетного відшкодування в розмірі 513743,00 грн. Представник позивача просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що суму 117748,40 грн. з вказаних позивачем 513743,00 грн. позивачу перераховано на розрахунковий рахунок, а залишок 395995 грн. - знаходиться в процедурі судового оскарження. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити. При цьому суд враховує таке.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ст. 200 ПК України).
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій (п. 200.8 ст. 200 ПК України).
Пункт 200.10 ст. 200 ПК України передбачає, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п.200.11, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12 ст. 200 ПК України).
Згідно п. 200.13 ст. 200 ПК України, на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Разом з тим, п.200.14 ст. 200 ПК України передбачає, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 ПК України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Пункт 200.18 ст. 200 ПК України визначає, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Пункти 200.18.1, 200.18.2 ст. 200 ПК України передбачають, що контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Позивач подав до відповідача податкову декларацію з ПДВ за вересень 2015 року, в якій у рядку 23.2 вказав суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 15472089 грн. (а.с.19-24).
09.11.2015 відповідачем у строки та порядку, визначеному п.200.10 ст. 200 ПК України, проведено камеральну перевірку, за результатами якої складено довідку у формі висновку № 107/28-04-46/00186536 (а.с.84-88). У висновку довідки відповідач зазначає, що за результатами камеральної перевірки декларації з податку на додану вартість ПАТ "Дніпроспецсталь" за вересень 2015 року сума підтвердженого бюджетного відшкодування склала 14958346 грн. Заявлена до відшкодування сума ПДВ за вересень 2015 року у розмірі 513743 грн. підлягає документальній перевірці.
13.11.2015 позивач отримав на розрахунковий рахунок суму відшкодування за вересень 2015 року в розмірі 14958346,00 грн.
У період з 24.11.2015 по 17.12.2015 відповідачем проведено документальну виїзну позапланову перевірку позивача з питань правильності відображення в податковому обліку з ПДВ господарських операцій по взаємовідносинам з контрагентом ПП "Ексімтранссервіс-Південь" за період травень-вересень 2015 року, результати якої оформлено актом перевірки від 24.12.2015 №46/28-04-22-02/00186536 (а.с.46-57). В ході перевірки відповідачем встановлено, зокрема, що ПАТ "Дніпроспецсталь" за вересень 2015 року завищено суму ПДВ, що підлягає до бюджетного відшкодування на 395995 грн. За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.01.2016 № 0000072202, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, зокрема за вересень 2015, у розмірі 395995 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржується позивачем в судовому порядку (а.с.59).
10.02.2016 відповідач подав до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі Запорізької області висновок щодо відшкодування позивачу 117748,00 грн. за вересень 2015 року. Вказані кошти позивач отримав, про що представник позивача вказав в судовому засіданні.
Таким чином, станом на дату розгляду справи не відшкодованою за вересень 2015 року залишається сума 395995 грн. Однак, саме на таку суму позивачу податковим повідомленням-рішенням від 13.01.2016 № 0000072202 зменшено суму бюджетного відшкодування за вересень 2015 року, і вказане податкове повідомлення-рішення знаходиться в процедурі судового оскарження.
Пункт 200.15 ст. 200 ПК України визначає, що обов'язок відповідача щодо подання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету виникає лише після закінчення процедури судового оскарження (протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення).
А відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання висновку та зобов'язання надати такий висновок до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі Запорізької області до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька