Справа № 694/551/16-к Провадження №1-кс/694/161/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
25.04.2016 року м. Звенигородка
Слідчий суддя Звенигородського районного
суду Черкаської області Гончаренко Т.В.,
при секретарі Блискавці А.С.,
з участю прокурора Коломійця І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Звенигородської місцевої прокуратури Коломійця І.П. про надання дозволу на проведення позапланової ревізії,-
в с т а н о в и в:
прокурор Звенигородської місцевої прокуратури Коломієць І.П. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової ревізії.
Згідно клопотання, до Звенигородської місцевої прокуратури звернувся ОСОБА_4, щодо можливого вчинення кримінального правопорушення, було встановлено, що службовими особами ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» в жовтні 2015 року передано фермерським господарствам Звенигородського району 4 трактори марок ЮМЗ, Т-40 та Т-150 та 1 вантажний причіп шляхом списання їх на металобрухт та внесення неправдивих відомостей до «Актів списання матеріальних цінностей» щодо стану їх зношення та залишкової вартості, що призвело до зниження матеріальних активів ДНЗ «Звенигородський ЦППРК».
Зазначені відомості внесені до ЄРДР за № 42016251140000020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Проведення досудового розслідування доручено слідчому відділенню Звенигородського відділу поліції ГУНП в Черкаській області.
В ході проведення досудового розслідування по даному факту встановлено, що службові особи ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» зловживаючи своїм службовим становищем, під час проведення списання тракторів для розробки їх на металобрухт, які перебували на балансі навчального закладу, внесли неправдиві відомості до офіційних документів щодо стану їх зношення та залишкової вартості, що призвело до зниження матеріальних активів ДНЗ «Звенигородський ЦППРК».
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що окрім списання на металобрухт тракторів, які перебували на балансі навчального закладу, службовими особами ДНЗ «Звенигородський ЦППРК», в порушення вимог Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, допущено недозарахування заробітної плати на карткові рахунки технічних працівників навчального закладу.
Також в ході досудового розслідування встановлена інформація щодо нецільового використання коштів від оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають на балансі ДНЗ «Звенигородський ЦППРК».
На даний час по кримінальному провадженню № 42016251140000020 від 21.03.2016 року за ч. 1 ст. 366 КК України виникла необхідність щодо перевірки причетності службових осіб ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» до скоєння вказаного кримінального правопорушення.
Відповідно до діючого законодавства ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» є установою, підконтрольною органам Державної фінансової інспекції України, а тому слідство приходить до висновку про наявність достатніх підстав для призначення позапланової виїзної ревізії. З метою встановлення документального підтвердження або спростування факту внесення неправдивих відомостей до офіційних документів щодо стану зношення та залишкової вартості тракторів для розробки їх на металобрухт, які перебували на балансі навчального закладу службовими особами ДНЗ «Звенигородський ЦППРК», перевірки наявності основних засобів підприємства, інших його матеріальних цінностей та відповідності бухгалтерському обліку за 2013-2015 роки, у кримінальному провадженні виникла необхідність в проведенні позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ДНЗ «Звенигородський ЦППРК» за період 2013 - 2015 років. Враховуючи, що для проведення ревізії необхідні спеціальні знання, тому необхідно залучити спеціалістів даної галузі, а саме Державну фінансову інспекцію України.
Клопотання про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час розгляду питання слідчим суддею від учасників процесуальної дії не надійшло, за ініціативою суду не здійснюється, що відповідає положенням ст.107 КПК України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та пояснив, що необхідно провести позапланову документальну виїзну перевірку, з метою встановлення правопорушень, пов'язаних із порушенням чинного законодавства у сфері оплати праці.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, вислухавши думку прокурора, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст.92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, зокрема, шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів висновків ревізій та актів перевірок.
Згідно з ч.2 ст.84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п.4 ч.2 ст.99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Відповідно до ч.7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Згідно ч. 8 ст. 11 Закону, орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Згідно ч. 11 ст. 11 Закону, тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Постановою КМУ від 13.08.2014 року №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребують у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Вислухавши прокурора та вивчивши матеріали клопотання, враховуючи, що задовольняючи клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки суд виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, а також враховуючи характер вчиненого кримінального правопорушення необхідні спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку та аудиту, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання та надати дозвіл на проведення позапланової ревізії
Керуючись ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Постановою Кабінету Міністрів України № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 p., та ст.ст. 84, 93 КПК України,-
у х в а л и в:
Доручити Державній фінансовій інспекції у Черкаській області провести позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово господарської діяльності у Державному навчальному закладі «Звенигородський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів» (код ЄРДПОУ 00452713, 20200, Черкаська область, місто Звенигородка, вулиця Кірова, 38) щодо з'ясування питання про виникнення заборгованості по сплаті заробітної плати за період з січня 2013 року по грудень 2015 року, в тому числі з'ясувати та перевірити наступні питання:
- встановити службових осіб Державному навчальному закладі «Звенигородський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів», діями яких було спричинено порушення фінансово-господарської діяльності в частині зниження матеріальних активів навчального закладу;
- стан фінансової та розрахункової дисципліни (обсяги, характер, строки і причини утворення, достовірність дебіторської та кредиторської заборгованості). Стан виконання господарських угод;
- повноту оприбуткування, стан збереження та використання придбаних (безкоштовно отриманих) нематеріальних активів, основних засобів, інших необоротних активів та товарно-матеріальних цінностей;
- утворення та використання власних надходжень;
- порядок ведення бухгалтерського обліку. Складання фінансової звітності та її достовірність;
- ведення касових операцій. Розрахунки з підзвітними особами, в тому числі щодо видатків на відрядження та виплату заробітної плати;
- операції на реєстраційних рахунках, відкритих в органах казначейства, та на рахунках в установах банків;
- інші питання, які виникнуть в ході проведення ревізії.
Надати можливість інспекторам Державної фінансової інспекції у Черкаській області у доступі до документів, у яких виникне необхідність в ході проведення ревізії, та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету ревізії.
Надати можливість працівникам Державної фінансової інспекції у Черкаській області провести позапланову ревізію у термін з 26.04.2016 по 19.05.2016 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Звенигородського районного суду Т.В.Гончаренко