Постанова № 57428153, 21.04.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
813/6521/15
Номер документу
57428153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2016 року № 813/6521/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Сидор Н.Т.,

за участі секретаря судового засідання Присташ І.М.,

позивач не прибув,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області та з врахування заяви про уточнення своїх вимог просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Львівській області забезпечити можливість безоплатного одержання суб'єктами звернень бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи;

- визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення ОСОБА_1 можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних задля звернення для надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Львівській області забезпечити безоплатного одержання суб'єктами звернень бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги.

Вимоги позивача мотивовані нормами Закону України «Про адміністративні послуги», відповідно до яких, на переконання позивача, передбачено безоплатне отримання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення для надання адміністративної послуги. Відповідач натомість не забезпечив позивача безкоштовним бланком при отриманні ним адміністративної послуги, що й зумовило звернення його до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання не прибув, подав суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.

Відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника в судове засідання, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини його неявки до суду не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.

Матеріалами справи стверджується, що позивач 12.11.2015 року звернувся до реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції для проведення державної реєстрації юридичної особи, а для цього слід було заповнити нову форму реєстраційної картки, котру йому довелось за вказівкою державного реєстратора придбати за власні кошти.

З матеріалів справи вбачається, що факт придбання позивачем реєстраційної картки за власні кошти сторонами не заперечується.

Спір виник щодо обов'язку забезпечення можливості безоплатного одержання суб'єктами звернення бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги.

Відповідач своїм листом (а.с.6) повідомив позивача серед іншого про те, що забезпечив можливість безоплатного одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланками, а саме розмістив на інформаційних стендах у приміщенні відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції інформацію щодо можливості безкоштовного одержання необхідних бланків на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону;

суб'єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг;

суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги», суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує можливість безоплатного одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги, в тому числі одержання бланків з веб-сайтів суб'єктів надання адміністративних послуг, у центрах надання адміністративних послуг.

З аналізу наведеної норми випливає, що суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує можливість безоплатного отримання бланків заяв та інших документів окрім як через можливість їх одержання з веб-сайтів, а також і забезпечує таку можливість безоплатного отримання й у інший спосіб.

Тому твердження відповідача, висвітлене у листі (а.с.6) про те, що ним виконано норми ч. 10 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» судом відхиляються, так як суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує можливість безоплатного одержання суб'єктами звернення у достатній кількості бланків заяв та інших документів, не лише, а й в тому числі одержання бланків з веб-сайтів суб'єктів надання адміністративних послуг.

Як встановлено судом, то позивачу форму реєстраційної картки для реєстрації юридичної особи прийшлось придбавати за власні кошти.

Відтак, суд приходить до висновку про підставність позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення ОСОБА_1 можливістю безоплатного одержання бланків.

Статтею 55 Конституції України передбачено право на судовий захист, зокрема кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно з приписами ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Інші ж вимоги позивача носять загальний характер, тобто характер не визначеного кола осіб про начебто порушене відповідачем їх право, а тому суд не може відновлювати буцімто порушене право осіб, котрі не звернулись з позовом за захистом порушеного права, що є наслідком відмови в задоволенні решти вимог позивача.

Таким чином, позов підставний лише в частині визнання бездіяльності протиправною стосовно позивача, а відтак підлягає задоволенню, в іншій частині ж позову слід відмовити.

Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.

У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції в Львівській області щодо незабезпечення ОСОБА_1 можливості безоплатного одержання бланків заяв та інших документів, необхідних для звернення для надання адміністративної послуги - державної реєстрації юридичної особи.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати у справі відсутні.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складений та підписаний 26.04.2016 року.

Суддя Сидор Н.Т.