ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2016 року м. Житомир справа № 806/502/16
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
представника позивача Остафійчук О.А., представника відповідача Кирилової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Еталон" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення від 29.12.2015 р. № 0040891706,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) від 29.12.2015 року № 0040891706 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Еталон" (далі - ТОВ "ЮФ"Еталон") штрафних санкцій у розмірі 716,18 грн. та нарахування пені у розмірі 63,80 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позову зазначає, що в жовтні-листопаді 2015 року позивачем в повному обсязі нараховано та перераховано єдиний соціальний внесок з врахуванням понижуючого коефіцієнта (14,7%); помилка у поданні звіту єдиного внеску, яка була виявлена і виправлена у строкі, встановлені чинним законодавством, не є правопорушенням у розумінні ч.2 п.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки вся сума грошового зобов'язання з вказаний податковим органом період перевірки сплачена у відповідності до норм законодавства та була перерахована до бюджету у встановлений законом термін.
Представник позивача в судовому засіданні просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача просила в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (а.с. 87-88), пояснивши, що позивачем несвоєчасно сплачена сума єдиного внеску, яка самостійно визначена у поданих звітах про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проаналізувавши дослідженні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ТОВ "ЮФ"Еталон" 13.10.2015 року засобами електронного зв'язку в електронній формі подало до Житомирської ОДПІ звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за вересень 2015 року (а.с. 78-83), в якому зазначена загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, у розмірі 3580,88 грн.
В подальшому, позивачем було виявлено, що внаслідок недосконалості програми "Медок", за допомогою якої складався та відправлялась звітність відповідачу за січень-вересень 2015 року, розмір єдиного внеску, що підлягає сплаті, був зазначений без врахування понижуючого коефіцієнта, а тому ТОВ "ЮФ"Еталон" 19.11.2015 року подало до Житомирської ОДПІ звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за жовтень 2015 року (а.с. 23-28), в якому зменшило суму єдиного внеску у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах, на 15219,96 грн.
Представник відповідача не заперечував щодо недосконалості програми "Медок" у вказаний період, внаслідок чого у звітах виникали помилки; права позивача застосовувати понижуючий коефіцієнт до ставки єдиного внеску; правильності виправлення помилки на 15219,96 грн., допущеної внаслідок не відображення у звітності суми єдиного внеску з урахуванням понижуючого коефіцієнта.
24.11.2015 року позивач та відповідач провели звірку розрахунків з єдиного внеску за період з 01.01.2015 року до 20.11.2015 року, оформлену актом № 11857-20 (а.с.20) та встановили, що позитивне сальдо розрахунків станом на 20.11.2015 року складає 13456,44 грн.
29 грудня 2015 року Житомирська ОДПІ винесла рішення № 0040891706 (а.с. 10), яким на підставі ч. 10 та. п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.10.2015 року по 20.11.2015 року до ТОВ "ЮФ"Еталон" застосовано штраф в розмірі 716,18 грн. та нарахована пеня в сумі 63,80 грн., що разом становить 779,98 грн.
Позивач в адміністративному порядку подав скарги на рішення № 0040891706 від 29.12.2015 року, однак рішенням Головного управління ДФС у Житомирській області про результати розгляду скарги від 22.01.2016 року № 63/6/06-30-10-07-07 (а.с. 13-14) та рішенням Державної фіскальної служби України від 25.02.2016 року № 4150/6/99-99-10-01-07-25 (а.с. 15-16) оскаржуване рішення залишено без змін, а скарги без задоволення.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон).
Відповідно до статті 4 Закону позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно статті 6 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів у строки, в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування .
Частиною 8 статті Закону встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому, у відповідності до пункту 9-5 Прикінцевих та перехідних положень Закону, по 31 грудня 2015 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску, встановлений частиною п'ятою та абзацом другим частини шостої статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників єдиного внеску, визначених в абзацах другому, третьому, четвертому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, застосовується з понижуючим коефіцієнтом, якщо платником виконуються одночасно такі умови:
а) база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - БН(зо) збільшилась на 20 і більше відсотків порівняно з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу (далі - СмБН(зо)2014);
б) після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - СП(зо)м) складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік (далі - СмП(зо)2014);
в) кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200 відсотків середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік (далі - СмК(зо)2014). Ця умова не застосовується до платників єдиного внеску, визначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону.
Частиною 10 ст. 25 Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.6 ст. 1 Закону, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом
Як вбачається з п. 2 ч.11 ст. 25 Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як було встановлено судом, умови для застосування позивачем понижуючого коефіцієнту були виконані і за вересень 2015 року ним вчасно був сплачений єдиний внесок з урахуванням понижуючого коефіцієнту до ставки єдиного внеску.
При цьому суд звертає увагу на те, що допущена у звітності внаслідок недосконалості програми "Медок" помилка була виправлена, у зв'язку з чим сформувалась переплата по єдиному соціальному внеску, що знайшло відображення в картці платника єдиного внеску (а.с.89-90) і про що на момент винесення спірного рішення було відомо відповідачу.
За таких обставин суд вважає, що позивачем своєчасно та в повному обсязі виконано свої зобов'язання щодо сплати єдиного соціального внеску з юридичних осіб за вересень 2015 року з урахуванням понижуючого коефіцієнта, відповідач не доказав правомірність спірного рішення, а тому позов підлягає задоволенню.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 94 КАС України позивачу належить присудити понесені ним судові витрати у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 29.12.2015 р. № 0040891706 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Еталон" понесені ним судові витрати у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 26 квітня 2016 р.