Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/3893/16-к
Провадження № 1-кс/711/1252/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2016 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М.,
при секретарі судових засідань - Семиволос І.М.,
за участю слідчого - Остапенко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого СП СУ ГУ НП в Черкаській області Остапенко І.С., погодженого військовим прокурором Черкаського гарнізону Уразовським В.І., винесеного у кримінальному провадженні №42016250020000003, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий СП СУ ГУ НП в Черкаській області Остапенко І.С., в провадженні якої перебуває кримінальне провадження, звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженим військовим прокурором Черкаського гарнізону Уразовським В.І., що винесене у кримінальному провадженні №42016250020000003, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Черкаське будівельно - монтажне управління» (07848615).
Клопотання мотивовано тим, що в період з 01.10.2014 по 31.12.2014, службові особи державного підприємства Міністерства оборони України «Черкаське будівельно - монтажне управління», розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Одеська, 1, за попередньою змовою зі службовими особами ПП «Брелок», розташованого за адресою: м. Черкаси, б-р Шевченка, буд. 335, кв. 15 та ПП «Дніпро - Мехбуд», розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Різдвяна, 302, на виконання договору № 02/10/14 від 03.10.2014 по будівництву багатоповерхового житлового будинку в м. Черкаси по вул. Котовського, 97/3, переказали державні кошти в сумі 418,3 тис. грн. на рахунок ПП «Селмак», яке роботи передбачені договором фактично не виконувало та має ознаки фіктивності. Таким чином, службові особи державного підприємства «Черкаське будівельно - монтажне управління», отримавши на власний рахунок державні кошти, вчинили їх привласнення.
Під час виїзду співробітників ОУ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області за місцем реєстрації ПП «Селмак», юридична адреса: м. Київ, вул. Щербакова, буд. 49-А, кв. 91, встановлено, що по зазначеній адресі розташований п'ятиповерховий житловий будинок. В будинку всього знаходиться 90 квартир (1-90). Під час зовнішнього огляду будинку будь - яких ознак знаходження ПП «Селмак» не виявлено. За місцем реєстрації керівника ПП «Селмак» - ОСОБА_4, за адресою: АДРЕСА_1, встановлено, що останній за вказаною адресою не проживає.
16.04.2015 СУ ФР ГУ ДФС у Кіровоградській області до ЄРДР внесено кримінальне провадження № 32015120010000036 за фактом фіктивного підприємництва відносно суб'єкту підприємницької діяльності ПП «Селмак», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 205 КК України.
При проведенні досудового розслідування виникла необхідність у з'ясуванні окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Черкаське будівельно - монтажне управління», яке знаходиться за юридичною адресою: м. Черкаси вул. Одеська, 1 та фактичною адресою: м. Черкаси, вул. Кірова, 102/1, а саме, - правильності визначення вартості будівельно - монтажних робіт по будівництву багатоповерхового житлового будинку в м. Черкаси по вул. Котовського, 97/3, та перерахування коштів за них, для встановлення яких необхідні спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку.
Приймаючи до уваги те, що для встановлення фактів протиправних дій службових осіб підприємства та істини по даному кримінальному провадженню необхідні спеціальні знання у фінансовій галузі, орган досудового розслідування звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Черкаське будівельно - монтажне управління».
В судовому засіданні слідча підтримала внесене клопотання, просила його задовольнити та зазначила, що проведення ревізії необхідно провести з метою повного та неупередженого розслідування всіх обставин кримінального провадження, встановлення розміру шкоди, завданої злочином та правильності визначення вартості будівельно - монтажних робіт по будівництву багатоповерхового житлового будинку в м. Черкаси по вул. Котовського, 97/3 і перерахування коштів за них.
Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
В судове засідання інші особи не викликалися, оскільки органом досудового розслідування доведена вказана необхідність для забезпечення реалізації проведення позапланової документальної ревізії.
Заслухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали клопотання за кримінальним провадженням, слідчий суддя, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів у кримінальному провадженні, вважає за доцільне клопотання слідчого, як обгрунтоване - задовольнити та надати дозвіл на проведення документальної ревізії.
Відповідно до ч.2 ст.40 КПК України до повноважень слідчого належить, у тому числі призначення ревізій і перевірок в порядку визначеному законом.
Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні (ст.2 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні").
Відповідно до положень ст.11 ЗУ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
- у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
- у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
- у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку: копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ,- також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Ненадання цих документів посадовим особам підконтрольних установ та інших суб'єктів господарської діяльності або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною чотирнадцятою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державного фінансового контролю до проведення ревізії.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок держаними інспекціями та іншими контролюючими органами», дозвіл на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами надається Кабінетом Міністрів України або за рішенням суду.
Крім того, відповідно до ст. 9 ч. 6 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
На підставі викладеного, та керуючись Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", п. 2.4. Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 №346/1025/685/53, ст.ст. 3, 7, 9, 40, 132, 223, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
В С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого СП СУ ГУ НП в Черкаській області Остапенко І.С. про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності, - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Черкаське будівельно - монтажне управління» (07848615) за 2014-2015 роки (юридична адреса: м. Черкаси вул. Одеська, 1).
Проведення позапланової документальної ревізії доручити працівникам Державної фінансової інспекції в Черкаській області.
Надати можливість працівникам Державної фінансової інспекції в Черкаській області доступ до документів, у яких виникне необхідність при перевірці, та можливість робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Визначити термін проведення позапланової виїзної ревізії з 01.06.2016 по 21.06.2016 включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: С. М. Позарецька