Постанова № 57381160, 21.04.2016, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
303/702/16-а
Номер документу
57381160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 303/702/16-а

2-а/303/34/16

ряд. стат. звіту -106.

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 квітня 2016 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого - судді Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

сторони по справі: представник позивача ОСОБА_1

представник відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_3 до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,-

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивує тим, що Відповідачем - 06 травня 2008 року їй (ОСОБА_3Л.) призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу за 20 років державної служби у розмірі 90% середнього заробітку. Підставою для розрахунку розміру пенсійного забезпечення були довідки з місця роботи про посадовий оклад, ранг, вислугу років (№467 від 06 травня 2008 року; №192 від 15 березня 2010 року) та Додаток 1 до Довідки №467 від 06 травня 2008 року про розмір нарахованих надбавок та премій за останні 24 місяці роботи. Але при призначенні пенсії, їй не були враховані у повному обсязі дані про складові заробітної плати. У додатку 1 до довідки №467 від 06 травня 2008 року, не була передбачена колонка інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для покращення соціально-побутових умов, грошова винагорода та інші виплати, передбачені Законами України Про державну службу, Про оплату праці, з яких були утримані та перераховані в повному обсязі внески до Пенсійного фонду України згідно з Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума інших виплат, що не враховані при визначенні їй розміру пенсії, становить 9218 грн. 47 коп. 26 січня 2016 року вона звернулася до Відповідача з письмовою заявою з проханням здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення. Так, 01 лютого 2016 року вона отримала від Відповідача лист-відповідь №8-П/09-32, відповідно до якого надано роз'яснення щодо підстав за яких їй нарахована пенсія та складових заробітної плати, які увійшли в її розрахунок і вказав, що відсутні підстави для перерахунку їй пенсії, включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, посилаючись на те, що вказані матеріальні допомоги і винагороди державним службовцям передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №2012 не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України Про державну службу, а тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії держслужбовця. Однак, ПФУ пояснює, що ці виплати враховуються до заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що в даному випадку дії Відповідача є неправомірними, у зв'язку з чим звертається до суду та просить визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії державного службовця - неправомірними; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням індексації грошових доходів (за 20 років державної

-2-

служби у розмірі 90% від нарахованої заробітної плати) починаючи з 06 травня 2008 року по теперішній час із врахуванням збільшення на суму виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов; стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на її користь донараховану за результатами перерахунку пенсію з урахуванням індексації грошових доходів починаючи з 06 травня 2008 року по теперішній час із врахуванням збільшення на суму виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та на поліпшення соціально-побутових умов; зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплачувати на її (ОСОБА_3Л.) користь пенсію із врахуванням проведеного перерахунку та стягнути з Відповідач судові витрати понесені нею.

Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду від 21 квітня 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 06 травня 2008 року по 01 лютого 2016 року - залишено без розгляду.

Позивач - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином.

Представник прозивача - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав в повному обсязі та просив суд їх задоволити з наведених у адміністративному позові підстав.

Відповідач - представник Мукачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Закарпатської області ОСОБА_2 в судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 не визнав і просив в його задоволенні відмовити, та подав суду заперечення, які мотивує тим, що позовні вимоги ОСОБА_3 є неправомірними з таких підстав. По-перше, згідно матеріалів пенсійної справи позивач з 06 травня 2008 року перебуває на обліку в управлінні Фонду як одержувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України Про державну службу. Обчислення пенсії проведено із врахуванням середньомісячного заробітку (3579,57 грн.), визначено за 24 календарних місяців роботи підряд, перед зверненням за пенсією. Пенсію призначено в розмірі 90% від середнього заробітку. Зазначає, що для призначення пенсії надана довідка від 06 травня 2008 року №467 про складові заробітної плати, яка видана Мукачівським районним центром зайнятості, а після наданої довідки від 15 березня 2010 року за №192 про складові заробітної плати, проведений перерахунок, а також нараховані суми надбавок та премій за період з 01 травня 2006 року по 30 квітня 2008 року, розмір яких складає в середньому 1655,57 грн. Так, відповідно до даних довідок, до складу заробітної плати позивача за період з 01 травня 2006 року по 05 травня 2008 року графа інші виплати відсутні. При призначенні пенсії не взято до уваги матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212, не відносяться до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону, а тому вони не враховуються до заробітної плати, із якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Однак, ці виплати враховуються до заробітної плати, із якої визначається розмір пенсії відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця врегульовано Постановою Кабінету Міністрів від 19 червня 2013 року № 426. Так, з 01 червня 2015 року, органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України Про державну службу не призначаються, а призначені до 01 червня 2015 року - не перераховуються. По-друге, для осіб, яким призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону Про державну службу зберігається право на перерахунок пенсії згідно з п.1 частини 11 ст. 49 Закону № 4050, тобто : у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за рішенням Кабінету Міністрів України або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати. По-третє, розмір та порядок такого підвищення пенсії призначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України. Згідно до Закону України від 02 березня 2015 року №213-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення перерахунок індексації не проводиться. По-четверте, позивач звернулася 29 лютого 2016 року до УПФУ з заявою, поданою в довільній формі в порядку Закону України Про звернення громадян, про надання довідки про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати та здійснити перерахунок пенсії згідно до довідки № 113 від 22 січня 2016 року виданої Мукачівським районним центром зайнятості. УПФ листом від 01 лютого 2016 року №8-П/09-32 надано роз'яснення позивачу про те, що індексація заробітної плати, премія, надбавка та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України Про державну службу та не враховуються при розрахунку пенсії. Так, позивач до управління ПФУ з заявою встановленої форми про перерахунок призначеної пенсії як державному службовцю з доданням довідки виданої Мукачівським районним центром зайнятості не зверталась. Управлінням Фонду рішення з питань проведення перерахунку пенсії як державному службовцю - не приймалося. З урахуванням викладеного, позивачем порушено порядок звернення до УПФ з питань проведення перерахунку призначеної пенсії, що свідчить про відсутність

-3-

підстав для задоволення позовних вимог та передчасність висновку про неправомірність дій УПФУ щодо прийняття рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Заслухавши думки представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, дослідивши подані на розгляд суду документи і матеріали, всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що 26 січня 2016 року - ОСОБА_3 звернулася до Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок належного їй пенсійного забезпечення та надати Довідку про складові заробітної плати, які увійшли в розрахунок пенсійної виплати (а.с.8).

З Довідки за № 113 виданої 22 січня 2016 року Мукачівським районним центром зайнятості про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу вбачається, що надбавки, премії та інші виплати у ОСОБА_3 за період з 01 травня 2006 року по 30 квітня 2008 року - становили 9218,47 грн. (а.с.9)

Відповідно до Листа за № 8-П/09-32 від 01 лютого 2016 року, Мукачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Закарпатської області в особі начальника управління ОСОБА_4, підстав для перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України Про державну службу, включивши до складової заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та грошової винагороди - не має.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про державну службу» за № 3723-ХІІ прийнятий для регулювання суспільних відносин, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.

Відповідно до частини 2 статті 33 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 7 статті 33 Закону встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, в пункті 3 Постанови Кабінету Міністрів України за № 865 від 31 травня 2000 року Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії зазначено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 37-1 «Про державну службу» за № 3723-ХІІ - перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Необхідно також звернути увагу на зміст частини 1 статті 1 закону України Про оплату праці де зазначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, а статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять : основна заробітна плата; додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до пункту «а» статті 3 Закону України Про пенсійне забезпечення право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом - особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за

-4-

угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів (далі іменуються - підприємства та організації, якщо не обумовлено інше), - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У свою чергу Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Так, відповідно до статті 41 цього Закону, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону

Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведеного, суд приходить до висновку, що Мукачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області при визначенні ОСОБА_3 пенсії, безпідставнго не було враховано всі види оплати праці, на які утримано страхові внески на обов'язкове пенсійне забезпечення, і тому адміністративний позов ОСОБА_3 підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3,66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37-1 Закону України Про державну службу №3723-ХІІ, ст.41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ст.46 Конституції України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.

-5-

Визнати дії Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у врахуванні при призначенні ОСОБА_3 пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для покращення соціально-побутових умов - неправомірними.

Зобов'язати Мукачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, кв.№27, Закарпатської області, пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов, починаючи з 01 лютого 2016 року, з урахуванням фактично виплачених сум та індексації заробітної плати та в подальшому здійснювати такі виплати

Стягнути з Мукачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, місце знаходження : м.Мукачево, вул.Миру, 151 ж, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 37857963) на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, кв.№27, Закарпатської області, сплачений судовий збір в розмірі - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Головуючий М.М.Пак