КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/18660/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
19 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві, Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві, Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві (правонаступником є ГУ Держгеокадастру у м. Києві), оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15; визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту, оформлене висновком до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15; зобов'язати ГУ Держгеокадастру у м. Києві (ідентифікаційний код 39802366) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_2, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг); зобов'язати Департамент (ідентифікаційним код 26345558) погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (замовник: ОСОБА_2, розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», договір від 12.11.2013 № 95 про надання послуг); зобов'язати відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, за результатами розгляду звернення ТОВ «Ліга-Експерт» в інтересах позивача щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва Департамент, листом від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15, повідомив, що на даний час на земельній ділянці розташовані зелені насадження. Відповідно до Програми створення (оновлення) містобудівної документації у місті Києві, затвердженої рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 № 518/10006 (із змінами і доповненнями) на зазначену територію передбачена розробка детального плану території селища Биківня (№ 86 переліку). З огляду на наведене, Департамент, з посиланням на ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», повідомив, що розгляд зазначеного питання можливий після затвердження детального плану території селища Биківня в установленому порядку.
Водночас, ГУ Держземагентства у м. Києві (правонаступником є ГУ Держгеокадастру у м. Києві), за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (розробник: ТОВ «Ліга-Експерт», замовник: ОСОБА_2), надано висновок від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15, яким не погоджено вказаний проект та зазначено такі зауваження: процедуру мовчазної згоди привести у відповідність до статті 118 Земельного кодексу України; пояснювальну записку привести у відповідність до вимог статті 118 ЗК України; код виду земельних угідь привести у відповідність до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.20І2 № 1051 (із змінами); завдання на виконання робіт привести у відповідність до типової форми згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 № 266 «Про затвердження Типового договору про розроблення проекту землеустрою щодо відведенні земельної ділянки»; кадастровий план земельної ділянки, оформити відповідно до вимог статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.20І2 № 1051 (із змінами); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання привести у відповідність до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 за № 376 (із змінами) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 за № 391/17686; відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» до проекту землеустрою долучити: - матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; - перелік обмежень у використанні земельних ділянок; - акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; враховуючи вимоги п. 6 ст. 1861 ЗК України, обґрунтувати відповідність цільового призначення запланованої до відведення земельної ділянки чинній містобудівній документації; в матеріалах проекту землеустрою обґрунтувати можливість проїзду до земельної ділянки згідно ДБН 360-92**; оформлення документів здійснити відповідно до вимог Національного стандарту України, Державної уніфікованої системи документації - ДСТУ 4163-2003.
Також у висновку зазначеного, що після усунення вищезазначених недоліків, у разі необхідності, привести проект землеустрою у відповідність до вимог чинного законодавства.
Розробнику документації із землеустрою рекомендується усунути недоліки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у строк, визначений ст. 28 Закону України «Про землеустрій».
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
За змістом ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису (ч. 6 ст. 25 вказаного Закону).
Згідно з ч. 3 ст. 20 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 - 1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5, 6 та 8 ст. 186 - 1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати, зокрема: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій».
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Таким чином, відповідачі, отримавши на погодження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки можуть надати розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
При цьому, єдиною підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Отже, при реалізації змісту вказаних норм кодексу, уповноваженим суб'єктом здійснюється оцінка на предмет відповідності документації із землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Згідно з ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Зі змісту листа Департаменту від 28.05.2015 № 6534/0/12/27-15 вбачається відсутність плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог зазначеного Закону, щодо земельної ділянки для можливого будівництва та обслуговування позивачем житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва.
Так, Департаментом не надано висновки про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва та обслуговування позивачем житлового будинку, господарських будівель та споруд на хуторі Биківня у Деснянському районі м. Києва, тобто, в розумінні ст. 186 - 1 ЗК України, позивачу відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Разом з тим, у висновку ГУ Держгеокадастру у м. Києві від 11.06.2015 № 19-26-0.3-8720/2-15 зазначені обґрунтовані зауваження відносно невідповідності поданого проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачі при винесенні оскаржуваного рішення, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2016 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.Е.Мацедонська
Повний текст рішення виготовлено 25.04.2016 р.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Мацедонська В.Е.
Лічевецький І.О.