КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 709/91/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Левченко В.В. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
26 квітня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16.02.16р. у справі №709/91/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16.02.16р. адміністративний позов задоволено: визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку призначеної йому пенсії; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням отриманих ним у 1986-1990 роках доходів (премій), відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 13.07.15р., з урахуванням раніше сплачених сум, з проведенням коригування вказаних виплат.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що Порядок має застосовуватись до сум доплат за підсумками року, що передбачені Положенням про оплату праці робітників держплемзаводу «Велика Бурімка», та не застосуються до премій, що виплачувались заздалегідь визначеною періодичністю.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 12.07.15р. позивачу виповнилось 60 років та він звернувся до пенсійного органу із заявою про нарахування йому пенсії за віком.
Позивачу призначена пенсія за віком з 13.07.15р., яка була обчислена відповідачем з урахуванням страхового стажу 42 роки 7 місяців 29 днів та із заробітної плати з 01.01.86р. по 31.12.90р. та з 01.07.00р. по 31.07.15р. в сумі 3 523,84 грн.
У період 1986-1990 років позивач працював головним інженером Державного племінного заводу «Велика Бурімка», а так як сільське господарство носить сезонний характер отримання продукції, то й преміальні нараховувались за підсумками роботи за рік. Вказані преміальні виплати обкладались усіма видами соціального страхування, що діяли на той період та включались до заробітних плат, з якої обчислювались пенсії робітникам, що досягли пенсійного віку, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач звернувся до відповідача з заявою, у які просив призначити йому пенсію без застосування обмежувального коефіцієнта 5,6 розмірів середньої заробітної плати в Україні на день отримання таких сум.
Листом від 17.11.15р. №5413/03 пенсійний орган повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки Порядок визначення заробітної плати, (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.05р. №306 має застосовуватись до сум доплат за підсумками року, що передбачені Положенням про оплату праці робітників держплемзаводу «Велика Бурімка», та не застосуються до премій, що виплачувались заздалегідь визначеною періодичністю.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що премія та додаткові виплати від валового доходу різних років, які отримував позивач, є видом оплати праці, а тому з урахуванням зарплати (доходу) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць та з урахуванням премій і додаткових оплат за продукцію відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно абз.2 п.2 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.05р. прийнято Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої виплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримувати заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі - Порядок).
Пунктом 1 даного Порядку передбачено, що дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 р. отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п.2 Порядку до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 4 зазначеного Порядку встановлено, що документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.
Як зазначено у п.6 Порядку підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.
Документом, що підтверджує виплату особі зарплати за результатами роботи є довідка підприємства, установи, організації про зарплату, оформлена згідно з Порядком, із зазначенням підстави для виплати зарплати, за результатами виконаної роботи.
Таким чином, Порядок передбачає можливість проведення остаточного розрахунку за результати роботи, у тому числі за рік, і не містить вказівок щодо будь-якого конкретного строку преміювання за період, менший за календарний місяць.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Також даним законом, зокрема ст.2 визначено структуру зарплати: основна заробітна плата та додаткова заробітна плата. Додаткова зарплата включає в себе доплати, надбавки, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, тощо.
Як визначено абзацом 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески.
До переліку видів оплати праці, визначених постановою КМ України №697 від 18.05.98р., на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної зарплати для призначення пенсій, премія не входить.
Згідно з Конвенцією Міжнародної організації праці «Про захист заробітної плати» №95 (стаття 1), Кодексом законів про працю України (стаття 94), Законом України «Про оплату праці» (стаття 1) термін «заробітна плата» означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, та виплачені власником або уповноваженим ним органом (роботодавцем) працівникові за виконану ним роботу.
Як встановлено вище, позивач в період з 1986-1990 роки працював головним інженером Державного племінного заводу «Велика Бурімка». Наявними в матеріалах справи довідками ПАТ «Велика Бурімка» за період роботи з 1986-1990 роки підтверджено, що позивачу було нараховано та виплачено преміальні виплати за підсумками роботи за рік (а.с.8-14).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги відповідача.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16.02.16р. у справі №709/91/16-а - залишити без задоволення, а постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 16.02.16р. у справі №709/91/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.