ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
з питань строку звернення до суду
та залишення позовної заяви без розгляду
21 квітня 2016 року № 813/711/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представників: позивача Іващук І.П., Кожушко Л.Ф., Сало М.І.,
відповідача Бакума О.Є.,
третьої особи Струсінської М.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові клопотання третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду та клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом у справі за позовом Магерівської селищної ради Жовківського району Львівської області до Жовківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна наукова установа «Український науково-дослідний інститут прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва» ім. Л.Погорілого про визнання недійсними та скасування розпоряджень,
в с т а н о в и в :
Магерівська селищна рада Жовківського району Львівської області (далі - Магерівська селищна рада) звернулася до суду з позовом до Жовківської районної державної адміністрації (далі - Жовківська РДА), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна наукова установа «Український науково-дослідний інститут прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва» ім. Л.Погорілого (далі - УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого), в якому, з урахуванням заяви про доповнення до адміністративного позову від 16.03.2016 року, просить визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Жовківської РДА:
- від 10.01.2012 №26 «Про затвердження технічної документації із землеустрою»;
- від 25.11.2015 року №516 «Про внесення змін в розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 р. №26».
- від 03 лютого 2016 року №37 «Про внесення змін в розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 р. №26».
Третьою особою через канцелярію суду 01.04.2016 року (вх.№7867) подано, підтримане представником Струсінською М.Р. в судовому засіданні, клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом з вимогою про визнання недійсним та скасування розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 №26.
Позивачем через канцелярію суду 14.04.2016 року (вх.№9179) подано клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з даним адміністративним позовом стосовно оскарження розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 №26. Клопотання обґрунтовано тим, що про це розпорядження Магерівській селищній раді стало відомо на засіданні комісії , створеної розпорядженням голови Жовківської РДА 15.07.2015 року №303 з метою розгляду і вирішення питань щодо використання земель Львівською філією УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого. У зв'язку із неподанням відповідачем позивачу розпорядження від 10.01.2012 №26, селищна рада була позбавлена можливості його оскаржити. Відповідно до Закону України «По місцеві державні адміністрації» селищна рада 16.07.2015 року звернулася до голови Львівської облдержадміністраціїіз листом №02-9/332 з проханням скасувати це розпорядження, однак відповідь отримана лише 10.02.2016 р.№ 16-149.
Представники позивача Іващук І.П., Кожушко Л.Ф., Сало М.І. в судовому засіданні клопотання про поновлення строку звернення до суду підтримали з наведених вище мотивів та просили таке задовольнити, заперечили проти задоволення клопотання про залишення без розгляду в частині оскарження розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 №26 та просили відмовити у задоволенні такого.
Представник відповідача Бакум О.Є. в судовому засіданні підтримав клопотання позивача про визнання поважними причину пропуску строку до суду та заперечив проти задоволення клопотання третьої особи про залишення без розгляду позовної заяви в частині оскарження розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 №26.
Представник третьої особи Струсінська М.Р. в судовому засіданні заперечила проти задоволення клопотання про поновлення строку звернення до суду за даним позовом та просила відмовити у його задоволенні.
Суд, розглянувши клопотання, заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши обставини, вказані сторонами на обґрунтування своїх позицій щодо кожного із клопотань, встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені статтею 100 КАС України, відповідно до частини першої якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з положеннями частини другої цієї статті позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та заяви про доповнення до адміністративного позову від 16.03.2016 року, предметом оскарження є три рішення відповідача, перше з яких за №26 датоване 10.01.2012 року.
Позивач стверджує, що про розпорядження відповідача від 10.01.2012 року №26 йому стало відомо 15.07.2015 року, що зумовило звернення до голови Львівської ОДА 16.07.2015 року з листом з вимогою про його скасування, відповідь на який отримано лише 16.02.2016 року.
Магерівська селищна рада обґрунтовує причину пропуску строку звернення до суду тривалим розглядом її звернення до головою Львівської ОДА, який відповідно до Закону України «По місцеві державні адміністрації» наділений повноваженнями скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій.
В матеріалах справи наявні лист Магерівської селищної ради від 16.07.2015 року № 02-9/332 та відповідь Львівської ОДА на вказане звернення, датоване 10.02.2016 року № 16-149, з відміткою про вх. № 16/02-9 від 16.02.2106 (а.с.112-113).
Відповідно до частини третьої статті 33 Закону України «По місцеві державні адміністрації» від 09 квітня 1999 року № 586-XIV голови обласних державних адміністрацій мають право скасовувати розпорядження голів районних державних адміністрацій, що суперечать Конституції України та законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України, Кабінету Міністрів України, голів обласних державних адміністрацій, а також міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Розраховуючи на такі повноваження голови Львівської ОДА, позивач очікував на вирішення спору щодо розпорядження голови Жовківської РДА від 10.01.2012 №26 в позасудовому порядку.
Вказане свідчить про те, що звернення позивача до суду з позовом 25.02.2016 року відбулося своєчасно з моменту коли Магерівська селищна рада з листа Львівської ОДАвід 10.02.2016 року № 16-149 дізналася про те, що в позасудовому порядку спір не вирішено, але з пропуском визначеного законом шестимісячного строку.
На підставі встановлених обставин суд дійшов висновку, що пропуск позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом зумовлений поважними причинами.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залишення позовної заяви без розгляду, тому відповідне клопотання відповідача не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 99,100,160, 165,167Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Визнати поважними причини пропуску Магерівською селищною радою Жовківського району Львівської області строку звернення до суду з даним позовом.
Ухвала оскарженню не підлягає, проте заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду.
Суддя Хома О.П.