Постанова № 57371178, 20.04.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
819/142/16
Номер документу
57371178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/142/16

20 квітня 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Білоус І.О. , судді Данилевич Н.А. , судді Мартиць О.І.

при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.

за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Шпит І. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Міністерства юстиції України про визнаненя дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дії щодо відмови у вилученні з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення даних стосовно ОСОБА_3, які були внесені на підставі вироку Монастириського районного суду від 31.03.2015 р. (справа № 603/140/15-к) та зобов'язання Міністерство юстиції України вилучити з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення дані стосовно ОСОБА_3 по справі, які були внесені на підставі вироку Монастириського районного суду від 31.03.2015 р.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вироком Монастириського районного суду Тернопільської області від 31.03.2015 р. позивача визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, за якими призначено узгоджене сторонами покарання, згідно угоди про визнання винуватості від 30.03.2015 р.

В подальшому до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення внесено відомості про ОСОБА_3 Позивач вважає що інформацію в реєстрі про нього, як про особу, що засуджена за вчинення корупційного злочину, внесено неправомірно з огляду на те, що зміни до ст. 45 КК України набрали законної сили не раніше ніж після 25.01.2015р., тобто після вчинення позивачем злочину.

Зважаючи на це, позивач вважає дії відповідача неправомірними, тому звернувся в суд для їх оскарження та просить вилучити відповідну інформацію є Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, подав заперечення та вказав, що відомості по позивачу до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, внесені правомірно на підставі чинного законодавства.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши сторони, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що вироком Монастириського районного суду Тернопільської області від 31.03.2015 р. ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 191, ч.1 ст. 366 КК України, за якими призначено узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості від 30.03. 2015 р. покарання, зокрема:

- за ч. 2 ст. 191 КК України - у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих функцій в органах місцевого самоврядування строком на 1 (один) рік 1 (один) місяць;

- за ч. 1 ст. 366 КК України - у виді штрафу в розмірі 150 (ста п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2550 грн. в дохід держави, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані із здійсненням організаційно-розпорядчих функцій у органах місцевого самоврядування строком на 1 (один) рік.

На підставі ч.1 ст.70 КК України за сукупністю злочинів було визначено ОСОБА_3 остаточну міру покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим у виді 3 (трьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в органах місцевого самоврядування строком на 1 (один) рік 1 (один) місяць.

На підставі ст. 75 КК України було звільнено позивача від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням із встановленням іспитового строку 1 (один) рік, з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в органах місцевого самоврядування строком на 1 (один) рік 1 (один) місяць.

Згідно п.3 ст. 76 КК України було покладено на позивача обов'язок повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання.

В подальшому, 30.11.2015 р. ОСОБА_3 із заявою звернувся до Міністерства юстиції України з проханням вилучити відомості про нього з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

Міністерство юстиції України надало відповідь від 06.01.2016 р. № 338/М-25622/11 (а. с. 14), з якою відмовлено позивачу.

Не погодившись із такою відмовою позивач оскаржив її до суду.

Статтею 21 Закону України " Про засади запобігання і протидії корупції " від 7.04. 2011 р. N 3206-VI (далі - Закон N 3206-VI) визначено види відповідальності та систематизація відомостей про корупційні правопорушення.

Частиною 1 передбачено, що за вчинення корупційних правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 4 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 цієї статті, відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, крім відомостей про особовий склад органів, що провадять оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, що формується та ведеться Міністерством юстиції України.

Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, порядок його формування та ведення затверджуються Міністерством юстиції України.

Відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, протягом трьох робочих днів з дня надходження з Державної судової адміністрації України до Міністерства юстиції України електронної копії рішення суду, яке набрало законної сили, з Єдиного державного реєстру судових рішень.

Відомості про накладення дисциплінарного стягнення за корупційне правопорушення вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, протягом трьох робочих днів з дня надходження до Міністерства юстиції України від кадрової служби державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, а також підприємства, установи та організації, посадові особи яких є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення, електронної та завіреної в установленому порядку паперової копії наказу про накладення дисциплінарного стягнення.

Дана норма викладена у редакції Закону України від 14.05.2013 р. N 224-VII, та була чинною на момент вчинення позивачем кримінального правопорушення 11.11.2014 р., за який його засуджено.

Відповідно до ч. 4 цієї ж статті, Міністерство юстиції України забезпечує оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, протягом трьох робочих днів після їх внесення до реєстру. Відкритими для безоплатного цілодобового доступу є такі відомості про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення:

1) прізвище, ім'я, по батькові;

2) місце роботи, посада на час вчинення корупційного правопорушення;

3) склад корупційного правопорушення;

4) вид покарання (стягнення);

5) спосіб вчинення дисциплінарного проступку;

6) вид дисциплінарного стягнення.

Зазначені відомості не належать до конфіденційної інформації про особу та не можуть бути обмежені в доступі.

На виконання Закону N 3206-VI 01.02.2012 р. створено та запроваджено Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, що функціонує на підставі відповідного Положення, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 11.01.2012 р. № 39/5, зареєстрованого у Мін'юсті 11.01.2012 р. за № 28/20341 (далі - Положення № 39/5).

З урахуванням положень пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 171, Міністерство юстиції України продовжує здійснювати повноваження щодо забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення.

До Реєстру вносяться відомості про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, крім відомостей про особовий склад органів, що провадять оперативно-розшукову або розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність.

Підставою для внесення відомостей про особу, яку притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення, є, зокрема, електронна копія рішення суду, яка набрала законної сили.

Спільним наказом Державної судової адміністрації та Міністерства юстиції від 26.01.2012 р. № 12/152/5 " Про затвердження Порядку надсилання електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили корупційні правопорушення " (далі - Порядок № 12/152/5) визначено, що електронна копія рішення суду про притягнення до кримінальної, адміністративної та цивільно-правової відповідальності особи за вчинення корупційного правопорушення, яке набрало законної сили, надсилається Державною судовою адміністрацією до Реєстру з Єдиного державного реєстру судових рішень.

При цьому п. 1 Порядку у редакції наказу Державної судової адміністрації, Міністерства юстиції від 23.12.2013 р. № 176/2716/5 передбачає процедуру надсилання електронних копій судових рішень, які набрали законної сили, з відомостями, які не можуть бути відкриті для загального доступу у справах, зокрема, про злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 354, 357, 364 - 370, 410, 423, 424 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Таким чином, положення пункту 1 Порядку у редакції, яка діяла на момент винесення вироку Монастириського районного суду Тернопільського суду, тобто 31.03.2015 р., яким ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 191 КК України, передбачали надсилання Державною судовою адміністрацією рішень судів, які набрали законної сили, до Реєстру у справах про злочини, визначені статтею 191 КК України.

Реєстраторами Реєстру є Міністерство юстиції України через Департамент антикорупційного законодавства та законодавства про правосуддя (на час розгляду справи - Департамент антикорупційного законодавства та з питань юстиції і безпеки), який вносить або вилучає відомості про особу, яку притягнуто до кримінальної, адміністративної та цивільно-правової відповідальності за корупційне правопорушення.

Відомості стосовно ОСОБА_3 внесено до Реєстру реєстраторами Департаменту на підставі надісланої в установленому порядку електронної копії вироку Монастириського районного суду Тернопільського суду від 31.03.2015 р. про визнання його винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, який набрав законної сили, оскільки в силу вищезазначених вимог Закону N 3206-VI та Порядку № 12/152/5, у реєстратора Реєстру виник обов'язок щодо його надсилання.

Відповідно до пункту 2.8 Положення № 39/5, підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, яка вчинила корупційне правопорушення, є ухвала суду про скасування вироку, винесення виправдувального вироку, відновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за корупційне правопорушення, а також наказ про скасування наказу про накладання дисциплінарного стягнення.

Враховуючи відсутність жодних підстав, передбачених п. 2.8 Положення № 39/5, підтверджених належними та допустимими доказами у даній справі, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача про зобов'язання відповідача вилучити з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення дані стосовно ОСОБА_3, які були внесені на підставі вироку Монастириського районного суду від 31.03.2015 р., тобто, відсутність підстав для задоволення позову.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на набрання чинності положень Закону України « Про національне антикорупційне бюро України» від14.10.2014 р. № 1698-VII, з огляду на те, що спірні правовідносини до набрання чинності цього закону були врегульовані нормами Закону N 3206-VI та Порядку № 12/152/5, та з огляду на відсутність підстав для виключення таких відомостей з Реєстру, у розумінні п. 2.8 Положення № 39/5.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 25.04.16 р.

Головуючий суддя Білоус І.О.

Суддя Данилевич Н. А.

Суддя Мартиць О. І.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.