Постанова № 57370583, 25.04.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
820/1771/16
Номер документу
57370583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 квітня 2016 р. № 820/1771/16

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Таранової О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЛЕНД-2010" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом та просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи зерноочисної машини ОВС-25 завантажувача зерна ЗЗП-60, зернонавантажувача ЗЗП-80, зерносушарки Д-20, складу для зберігання зерна, котлу опалення, зварювального апарату, дизельного генератору кДТ-5050К, цистерни для зберігання дизельного палива, відкритої стоянки автотранспорту, однією наземної ємкості для зберігання палива, від яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин до отримання ТОВ «АГРОЛЕНД-2010» дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду шляхом опломбування вказаного обладнання на Державну екологічну інспекцію у Харківській області, обгрунтовуючи це порушеннями вимог законодавства у сфері природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинам, виявлені під час перевірки, які створюють реальну загрозу здоров'ю людей, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

Представник позивача Полухін А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив про їх задоволення.

Представник відповідача Зубенко О.П. проти задоволення позову не заперечував, пояснивши, що в найближчий час усунуть недоліки, виявлені позивачем під час перевірки.

Заслухавши думку сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що фахівцями Державної екологічної інспекції у Харківській області на підставі ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та наказу від 24.04.2016 р. за № 96/01-04 в термін з 26.02.2016 р. по 21.03.2016 р. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "АГРОЛЕНД-2010", за насідками якої було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 96/01-04/02-09.

Так, в ході проведення зазначеної перевірки встановлені порушення вимог природоохоронного законодавства з боку відповідача, а саме: що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в порядку ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємством не отримано для: зерноочисної машини ОВС-25 завантажувача зерна ЗЗП-60, зернонавантажувача ЗЗП-80, зерносушарки Д-20, складу для зберігання зерна, котлу опалення, зварювального апарату, дизельного генератору кДТ-5050К, цистерни для зберігання дизельного палива, відкритої стоянки автотранспорту, однією наземної ємкості для зберігання палива.

Таким чином, з метою усунення порушень виявлених під час здійснення планової перевірки, Держекоінспекцією винесено припис від 25.03.2016 року за № 02-25-35, яким зобов'язано директора ТОВ "АГРОЛЕНД-2010" отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із врахуванням всіх джерел викидів.

При вирішенні даного спору, суд враховує наступні нормативні положення.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно положень ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-У (із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення обмежень у провадженні господарської діяльності" від 02.10.2012 р. № 5404-VI) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частина 7 ст. 7 зазначеного Закону України № 877-У визначає, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Таким чином, в даному випадку позовні вимоги є законними та обгрунтованими, що дає суду правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Згідно до ст. 256 ч. 2 п. 2 КАСУ, постанова підлягає негайному виконанню.

У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАСУ, у справах, в яких позивачем є суб"єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 159, 160, 162, 183-6, 256 КАСУ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЛЕНД-2010" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи зерноочисної машини ОВС-25 завантажувача зерна ЗЗП-60, зернонавантажувача ЗЗП-80, зерносушарки Д-20, складу для зберігання зерна, котлу опалення, зварювального апарату, дизельного генератору кДТ-5050К, цистерни для зберігання дизельного палива, відкритої стоянки автотранспорту, однією наземної ємкості для зберігання палива, від яких здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин до отримання ТОВ "АГРОЛЕНД-2010" дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду шляхом опломбування вказаного обладнання на Державну екологічну інспекцію у Харківській області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом трьох днів з дня її ухвалення.

Суддя Самойлова В.В.