Постанова № 57370479, 18.04.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
809/267/16
Номер документу
57370479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2016 р. Справа № 809/267/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.,

при секретарі Пиріг Х.І.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Надівської Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до Відділу Держгеокадастру у Долинському районі Івано-Франківської області про скасування рішення №РВ 2600069042016 від 01.03.2016 та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу Держгеокадастру у Долинському районі Івано-Франківської області про скасування рішення №РВ 2600069042016 від 01.03.2016 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та зобов'язання присвоїти кадастровий номер та внести відомості про земельну ділянку площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 до Державного земельного кадастру за місцем її фактичного розташування.

Вважає дане рішення є незаконним та таким, що порушує її право власності на земельну ділянку, на якій розташовано будинок і господарські споруди, що згідно свідоцтв про право на спадщину є приватною власністю позивача. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до чинного на той момент законодавства, згідно архівного витягу від 14.05.2015 № 42/04-01/К-8, рішенням сесії Великотурянської сільської ради від 23.12.1993 покійній матері передано у приватну власність земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1. На звернення позивача Великотурянська сільська рада Долинського району 20.01.2016 прийняла рішення щодо надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою, про що ПП «ГеобудІнформДолина» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, подала суду письмове заперечення. У задоволені позову просила відмовити з підстав, викладених у запереченні (а.с.32).

Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення позивача, представників відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Згідно свідоцтв про право на спадщину за законом зареєстрованих в реєстрі за №№552, 556 від 17.06.2015 власником житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1., є позивач (а.с.13,14).

Право власності позивача на вказане нерухоме майно зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номера записів про право власності: 10064529, 10066629 (а.с.15, 16). Також, 05.09.2014 ОКП «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» видано технічний паспорт на вищевказану будівлю.

Рішенням Великотурянської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області №30-3/2016 від 20.01.2016 вирішено: надати згоду на розробку технічної документації із землеустрою на земельну ділянку площею 0,2500 га позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд 0,2500 га по АДРЕСА_1; позивачу замовити в ліцензійній проектній організації розробку технічної документації земельної діляги площею 0,2500 га для обслуговування житлового будинку та господарських споруд по АДРЕСА_1 (а.с.10).

01.03.2016 Державний кадастровий реєстратор Відділу Держгеокадастру у Долинському районі Івано-Франківської області, розглянувши заяву позивача про внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 17.02.2016, разом з доданими до неї документами та відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру прийняв рішення № РВ-2600069042016 про відмову у внесенні відомостей до державного земельного кадастру з підстав: невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: невідповідність розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с. Велика Тур'я (п.7 с.118, ст.12, ст. 122 Земельного кодексу України (а.с.36, 37).

Для обгрунтування підстав відмови відповідачем надано викопіювання із документації із землеустрою (проекту формування території та встановлення меж) Великотурянської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області та викопіювання із чергової кадастрової карти, за даними яких земельна ділянка площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд позивача знаходиться за межами населеного пункту села Велика Туря Великотурянської сільської ради (а.с.33, 34).

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний кадастровий реєстратор: перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства.

Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відповідності до ч.ч.1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом «в» ч.3 116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Так, ч.6 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Зокрема, ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені ст. 12 Земельного кодексу України в межах відносин на їх території.

Отже, невідповідність поданих документів вимогам, законів, зокрема невідповідність розміщення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с. Велика Тур'я обґрунтована, оскільки земельна ділянка площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд позивача знаходиться за межами населеного пункту села Велика Туря Великотурянської сільської ради, тому повноваження Великотурянської сільської ради не можуть поширюватися на вищезазначену земельну ділянку по АДРЕСА_1.

Крім цього, є безпідставним посилання позивача, в обгрунтування позовних вимог, на архівний витяг про передачу земель у приватну власність (а.с.11), оскільки вказаним витягом Великотурянською сільською радою вирішено передати у приватну власність земельну ділянку ОСОБА_6. Позивачем не надано суду доказів оформлення такого права власності, а також переходу права власності на земельну ділянку від ОСОБА_6 до позивача.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що рішення про відмову у внесенні відомостей до державного земельного кадастру № РВ-2600069042016 від 01.03.2016 прийняте відповідно до вимог чинного законодавства України, тому у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 22.04.2015.