ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" квітня 2016 р. м. Київ К/800/3691/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Білуги С.В.,
Загороднього А.Ф.,
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
У жовтні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 позовні вимоги задоволено повністю. Зобов'язано Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2016, постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 скасовано та винесено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_2 просить постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2016 скасувати, як таку що не відповідає нормам чинного законодавства, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 залишити в силі.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що із визначених в частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відмовляючи в задоволенні позову суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки позивач звільнений зі служби цивільного захисту, то при розрахунку суми його одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності необхідно керуватись пунктом 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Проте, з таким висновком суду апеляційної інстанції колегія суддів не може погодитися з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що наказом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 14.04.2015 № 191 ОСОБА_2, прапорщика служби цивільного захисту, молодшого інспектора-водія (служби безпеки дорожнього руху) транспортно-господарського відділення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС у Тернопільській області звільнено зі служби (за станом здоров'я) за пунктом 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу і за пунктом 173 цього з Положення відправлено у відставку Збройних Сил України (із знаттям з військового обліку), виключено з кадрів Державної служби надзвичайних ситуацій України, із списків особового складу управління ДСНС України у Тернопільській області з 14.04.2015.
Відповідно до довідки акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0346586, виданою 29.04.2015, постанови Центральної лікарсько-експертної комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_2 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого протоколом № 4 від 17.09.2015, згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, позивачу призначено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, а саме у розмірі 29 502,00 грн.
Відповідно до довідки управління ДСНС України у Тернопільській області про розмір грошового забезпечення позивача, для виплати одноразової грошової допомоги, сума позивачу визначена виходячи з розміру грошового забезпечення до якого включено посадовий оклад, оклад за спеціальне звання та надбавка за вислугу років за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.
Відповідно до грошового атестату № 2, виданого управлінням ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області 14.04.2015, ОСОБА_2, крім посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, було встановлено ще й інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, премії тощо), які не були враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальних) званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Кодекс цивільного захисту України, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанова Кабінету Міністрів України №1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.
Отже, виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2016 необхідно скасувати, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 залишити в силі, оскільки вона є законною і обґрунтованою та постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про зобов'язання вчинити певні дії - залишити в силі.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий М.М. Заїка
Судді С.В. Білуга
А.Ф. Загородній