Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2011 року Справа № 1170/2а-1910/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.
при секретарі: Білоус І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Еллада»до Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
ПП «Еллада»звернулось до суду з позовом в якому просить визнати протиправними (скасувати) податкові повідомлення-рішення Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції №0000052350/0 від 19.10.2010 року та №0000052350/1 від 20.12.2010 року про порушення пп. 7.3.1 п.7.3, пп. 7.4.1 пп. 7.4.5 п.7.4 пп. 7.7.1 пп. 7.7.2 пп. 7.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Позивач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, зокрема: ст. 19 Конституції України, пп.7.7.2, пп.7.7.3, пп.7.7.4, пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.5.1 ст.5, п.17.2 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, вважають, що при проведені перевірки і прийнятті податкових повідомлень-рішень посадовими особами Кіровоградської ОДПІ порушень норм чинного законодавства України не допущено, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі направлення від 22.09.2010 року №528, виданого Кіровоградською ОДПІ, відповідно до наказу Кіровоградської ОДПІ від 21.09.2010 року №412 «Про проведення позапланової виїзної перевірки»проведено позапланову виїзну документальну перевірку приватного підприємства «Еллада»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ в наступних податкових періодах за квітень 2010 року, яка виникла в рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.09.2009 р. по 30.09.2009 р. та з 01.03.2010 р. по 31.03.2010 р.
За наслідками зазначеної вище перевірки Кіровоградською ОДПІ 05.10.2010 року складено акт №356/2350/32265612. Відповідно до висновків зазначеного акту, перевіркою встановлено порушення: пп. 7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»в результаті чого заниженні податкові зобовязання з ПДВ на загальну суму 13336 грн. в тому числі за наступні податкові періоди: за вересень 2009 року на суму 1667 грн., за жовтень 2009 року на суму 1667 грн., за листопад 2009 року на суму 1667 грн., за грудень 2009 року 1667 грн., за січень 2010 року на суму 1667 грн., за лютий 2010 року на суму 1667 грн., за березень 2010 року на суму 1667 грн., за квітень 2010 року на суму 1667 грн.; пп. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»в результаті чого завищено податковий кредит з ПДВ на загальну суму 64117 грн. в тому числі за грудень 2009 року на суму 1540 грн. та за березень 2010 року на суму 62577 грн.; пп. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»внаслідок чого завищено відємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту за вересень 2009 року на суму 1667 грн., за жовтень 2009 року на суму 1667 грн., за грудень 2009 року на суму 3207 грн., за березень 2010 року на суму 64244 грн., за квітень 2010 року на суму 1667 грн. та занижено позитивне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту за листопад 2009 року на суму 1667 грн., за січень 2010 року на суму 1667 грн., за лютий 2010 року на суму 1667 грн.; пп. 7.7.1, пп. 7.7.2, пп. 7.7.3, пп. 7.7.4, пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»внаслідок чого ПП «Еллада»безпідставно занижено суму бюджетного відшкодування ПДВ на загальну суму 9329346 грн., в тому числі за жовтень 2009 року на суму 2555242 грн., за листопад 2009 року на суму 2845610 грн., за січень 2010 року на суму 3928494 грн.; пп. 7.7.1, пп. 7.7.2, пп. 7.7.4 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок чого безпідставно завищено суму заявленого бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2010 року на 296371 грн., за результатами перевірки зменшується сума бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2010 року на 296371 грн. Перевіркою встановлено, завищення ПП «Еллада»значення рядка 26 «Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду»податкових декларацій з ПДВ, чим порушено пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.4.1 п.7.4, пп.7.7.2, пп.7.7.3, пп.7.7.1, пп.7.7.4, пп.7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»за наступні звітні періоди: за жовтень 2009 року на суму 2556909 грн., за листопад 2009 року на суму 2848944 грн., за січень 2010 року на суму 3933368 грн.
19 жовтня 2010 року Кіровоградською ОДПІ, на підставі акта перевірки №356/23-50/32265612 від 05.10.2010 року, яким встановлено порушення пп.7.7.2, пп.7.7.3, пп.7.7.4, пп.7.7.7 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», винесено податкове повідомлення-рішення №0000052350/0, відповідно до якого ПП «Еллада»збільшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 9329346 грн., а саме за наступні звітні періоди, за які подано декларацію: жовтень 2009 року сума заниження бюджетного відшкодування становить 2555242 грн., за листопад 2009 року на суму 2845610 грн., за січень 2010 року на суму 3928494 грн. У звязку з цим, відповідно до пп. «а» пп. 7.7.7 п.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»вважається, що ПП «Еллада»добровільно відмовляється від отримання суми заниження в розмірі 9329346 грн. як бюджетного відшкодування, зазначена сума підлягає зарахуванню у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
За результатами розгляду повторної скарги, ДПА України було прийнято рішення №8394/6/25-0115 від 05.05.2011 року, яким, зокрема, залишено без змін податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ №0000052350/0 та рішення ДПА в Кіровоградській області від 25 лютого 2011 року №602/10/25-014, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу без задоволення.
Відповідно до акту, перевіркою достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2009 року, встановлено, що згідно з поданою ПП «Еллада»до Кіровоградської МДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2009 року (вх. №30301 від 30.03.2010 року) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку або у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів не задекларована. Згідно з даними декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування - залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 10650397 грн. Розрахунок фактичної оплати (платіжні документи) ПП «Еллада»грошовими коштами залишку відємного значення ПДВ за вересень 2009 року в межах залишку відємного значення за вересень 2009 року, що залишився непогашеним податковими зобовязаннями попередніх податкових періодів, з урахуванням перевірки , а саме в сумі 2555242 грн. наведено в таблиці та описано в п.3.1.2 акту перевірки. Враховуючи вищевикладене, згідно пп. 7.7.7 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»на суму своєчасно не задекларованого платником бюджетного відшкодування за жовтень 2009 року в розмірі 2555242 грн. перевіркою збільшено сума бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2009 року на суму 2555242 грн. Сума збільшеного перевіркою бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2009 року в розмірі 2555242 грн. надалі у визначені суми бюджетного відшкодування наступних звітних періодів не враховується, але приймає участь у погашені податкових зобовязань ПДВ у наступних податкових періодах.
Перевіркою достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за листопад 2009 року встановлено, що згідно з поданою ПП «Еллада»до Кіровоградської МДПІ податковою декларацією з ПДВ за листопад 2009 року (вх. №30297 Кіровоградської МДПІ від 30.03.2010 року) та розрахунком суми бюджетного відшкодування (вх. №302298 Кіровоградської МДПІ від 30.03.2010 року) сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку або зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів не задекларована. Згідно з даними декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка, підлягає сплаті до бюджету за підсумками звітного періоду, становить 12671637 грн. За матеріалами перевірки встановлено, що перевіркою реєстру отриманих податкових накладних, податкових накладних на придбання товарів (робіт, послуг) за жовтень 2009 року, оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерських рахунках 311 «Поточні рахунки в національній валюті», 637 «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками»за жовтень 2009 року та первинних документів до них, що ПП «Еллада»занижена сума заявленого бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2009 року на суму 2845610 грн. На суму своєчасно не задекларованого платником бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2009 року перевіркою збільшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2009 року на суму 2845610 грн. Сума збільшеного перевіркою бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2009 року на 2845610 грн. надалі у визначенні суми бюджетного відшкодування наступних звітних періодів не враховується, але приймає участь у погашені податкових зобовязань з ПДВ у наступних податкових періодах.
За даними перевірки встановлено, що згідно з поданою ПП «Еллада»до Кіровоградської ОДПІ податковою декларацією з податку на додану вартість за січень 2010 року (вх. №4995 від 30.03.2010 року та розрахунком суми бюджетного відшкодування за січень 2010 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку або у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів (рядок 25.1 або рядок 25.2 податкової декларації з ПДВ) не задекларована.
Згідно з даними декларації та розрахунком: залишок відємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 11575901 грн.; частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) в попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) становить 0,00 грн., сума, що підлягає відшкодуванню, становить 0,00 грн.
Перевіркою реєстру отриманих податкових накладних, податкових накладних на придбання товарів (робіт, послуг) за грудень 2009 року, оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерських рахунках 311 «Поточні рахунки в національній валюті», 637 «Розрахунки з постачальниками і підрядчиками», за грудень 2009 року та первинних документів до них, встановлено, що ПП «Еллада»занижено суму заявленого бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2010 року на суму 3928494 грн., на яку підприємство мало право в січні 2010 року відповідно до п.п. 7.7.2 п.п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Розрахунок фактичної оплати (платіжні документи) ПП «Еллада»грошовими коштами залишку відємного значення за грудень 2009 року в межах залишку відємного значення за грудень 2009 року, що залишився не погашеним податковими зобовязаннями попередніх податкових періодів, з урахуванням результатів перевірки, а саме в сумі 3928494 грн. наведено в таблиці та описано в п. 3.4.2 перевірки.
Таким чином, згідно п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»на суму своєчасно не задекларованого платником бюджетного відшкодування за січень 2010 року в розмірі 3928494 грн. перевіркою збільшується сума бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2010 року на 3928494 грн.
Сума збільшеного перевіркою бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2010 року в розмірі 3928494 грн. надалі у визначенні суми бюджетного відшкодування наступних звітних періодів (р.25.1 декларації з ПДВ) не враховується, але приймає участь у погашенні податкових зобовязань з ПДВ у наступних податкових періодах.
Відповідно до підпункту 7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на момент вчинення спірних правовідносин) платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Підпунктом 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно підпункту 7.7.7. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент вчинення спірних правовідносин), якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 Закону N 2181) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Пунктом 4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. N 166, (в редакції на момент вчинення спірних правовідносин), встановлено що якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з податку на додану вартість (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених статтею 15 Закону N 2181), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі - уточнюючий розрахунок). Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації. Платник податку має право не подавати вказаний розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період (з урахуванням зазначених у першому абзаці строків давності та положень пункту 17.2 Закону N 2181), протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосований у разі виправлення у декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.
Відповідно до пояснень представника відповідача, уточнюючий розрахунок, на час проведення перевірки ПП «Еллада»до Кіровоградської ОДПІ не подавались, що також не спростовано в судовому засіданні представником позивача.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач у справі як субєкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, у звязку із чим доводи адміністративного позову суд вважає безпідставними, а позовні вимоги позивача про скасування податкового повідомлення-рішення такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог приватного підприємства «Еллада»до Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому проваджені, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 12 вересня 2011 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1