Постанова № 57361002, 19.04.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2016
Номер справи
814/3222/15
Номер документу
57361002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/3222/15

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

при секретарі - Осавуляк О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області, про визнання протиправною бездіяльність, стягнення коштів -,

В С Т А Н О В И Л А :

У серпні 2015 року публічне акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі- ПАТ «Миколаївобленерго») звернулося до суду з позовом до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (далі - Первомайської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області), Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (ГУ ДКС у Миколаївській області), про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток, стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 181 265 грн. та податок на прибуток у сумі 59 246,88 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним надмірно сплачено авансові внески з податку на прибуток у розмірі 181 265,00 грн. та податок на прибуток в сумі 59 246,88 грн., однак після його звернення із заявою про повернення надміру сплачених авансових внесків, контролюючий орган в порушення норм Податкового Кодексу, не надав казначейству висновок про повернення коштів.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволений частково. Визнано протиправною бездіяльність Первомайської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Миколаївобленерго» надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 181 265,00 грн. та надмірно сплачений податок на прибуток у розмірі 59 246,88 грн.

В апеляційні скарзі Первомайської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Первомайської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Позивач та податкова інспекція 16 березня 2015 року /а.с.36, 37/ провели звірку розрахунків та встановили надмірно сплачені авансові внески з податку на прибуток у розмірі 181 265,00 грн. та надмірно сплачений податок на прибуток у розмірі 59 246,88 грн. Акти звірки підписані сторонами та скріплені печатками.

25 березня 2015 року ПАТ «Миколаївобленерго» подає заяву №07/02-786 на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Однак, контролюючий орган в порушення норм Податкового Кодексу, не надав казначейству висновок про повернення коштів, тому повернення надмірно сплачених позивачем податків не відбулося.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що податкова інспекція є суб'єктом владних повноважень, який повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, однак нею не здійснено тих дій, які покладені на неї відповідно до Податкового кодексу України, тому позовні вимоги в частині визнання протиправної бездіяльності контролюючого органу та стягнення надмірно сплачених податків належить задовольнити.

Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Алгоритм дій державних органів та їх взаємовідносини в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань регламентовано статтею 43 Податкового кодексу України, а також Порядком взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений, зокрема, відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України.

Відповідно до пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

За правилами пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України та пункту 7 Порядку взаємодії, положення яких перекликаються між собою, контролюючий орган готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Тобто, на думку колегії суддів, повернення з Державного бюджету України помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.

Як вбачається з матеріалів справи, сума надміру сплаченого позивачем до Державного бюджету України грошового зобов'язання авансових платежів з податку на прибуток підприємств в загальному розмірі становить 240 511,88 грн.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Однак, в супереч діючого законодавства податкова, не надала казначейству висновок про повернення коштів, тому повернення надмірно сплачених позивачем податків не відбулося.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позов в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ДКС України у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток задоволенню не підлягає.

Щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 240 511,88 грн. колегія суддів зазначає наступне.

Вимога про стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток не є правильним способом захисту прав платника податків, оскільки правильним способом захисту позивача є вимога про зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків надати органу казначейства висновок про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету.

Водночас колегія суддів зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічний правовий висновок Верховний Суду України висловив у постанові від 24 листопада 2015 року у справі № 21-3669а15.

З урахуванням наведеного, оскільки при вирішенні спору суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права до встановлених у справі обставин, апеляційну скаргу податкового органу слід задовольнити частково. Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року скасувати. Прийняти нову постанову, якою зобов'язати Первомайської ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області підготувати та надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 202; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області задовольнити частково.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Миколаївобленерго» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області щодо неповернення надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток та надмірно сплаченого податку на прибуток.

Зобов'язати Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області підготувати та надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) - несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року в розмірі 6158 (шість тисяч сто п'ятдесят вісім) грн. 30 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі (після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції).

Головуючий: Т.М. Танасогло

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: О.В. Яковлєв