30.03.2016 Єдиний унікальний номер 205/8656/15-а
Справа № 2а/205/24/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2016 року м. Дніпропетровськ
Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Шавули В.С.
при секретарі Перцевій М.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
10 грудня 2015 року позивачка звернулась до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії (а.с.1-4).
В обґрунтування підстав зазначила, що вона вийшла на пенсію державного службовця 15.09.1996 року з посади спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської вправної колонії (№ 89) Управління Державної пенітенціарної служби України та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, де отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16 вересня 2015 року Постанови № 731 «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» відбулося підвищення розміру заробітної плати працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Так, відповідно до довідки про заробітну плату № 89/4-146 від 04.11.2015 року, виданою Дніпропетровською виправною колонією (№ 89) Управління Державної пенітенціарної служби України, заробітна плата за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень, з якої позивачці призначена пенсія, встановлена з 01 вересня 2015 року на підставі вказаної постанови № 731, для перерахунку пенсії становить: оклад - 1 378 грн., надбавка за - 55,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 573,20 грн., надбавка за високі досягнення у (50% ) - 1 003,10 грн., середній розмір премії (39,7 %) - 568,90 грн., а всього - 3 578,20 грн. ній розмір надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливої роботи за посадами становить 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи дану підставу, а також надане чинним законодавством України право на перерахунок пенсії, 04 листопада 2015 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська із письмовою заявою з проханням здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії.
Листом від 10.11.2015 року вих. № П- 7715ос відповідачем у перерахунку було відмовлено. Свою відмову відповідач мотивував тим, що відповідно до Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01 червня 2015 юку закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «про державну службу» та інших.
На підставі викладеного позивачка вимушена була звернутись до суду із даним позовом, в якому уточнивши свої вимоги, просила суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок раніше призначеної їй пенсії з місяця підвищення розміру заробітної плати, а саме: з 01.09.2015 року, з урахуванням розміру заробітної плати за посадою спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень Дніпропетровської виправної колонії (№89) Управління Державної пенітенціарної служби України згідно довідки №89/4-146 від 04.11.2015 року.
Позивачка надала до суду письмову заяву, в якій просила справу розглядати в порядку письмового провадження без своєї присутності. Позовні вимоги підтримала у повному обсязі (а.с.33).
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська в особі свого законного представника, до суду надіслав письмові заперечення, в яких просив справу розглядати в порядку письмового провадження. Також, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на наступне (а.с.26-27).
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення. Підставою звернення позивача до суду є захист прав на належне пенсійне забезпечення у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу Пенсійного Фонду України, що викликані діями такого органу при здійсненні владних управлінських функцій при здійсненні перерахунку пенсії на користь позивача.
Суд, вивчивши матеріали справи, та перевіривши надані докази вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 15 вересня 1996 року призначена пенсія за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка працює на посаді спеціаліста відділу по контролю за виконанням судових рішень в Дніпропетровській виправній колонії управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№89), яка відповідно до ЗУ «Про державну службу» віднесена до категорії посад державних службовців. Даний факт підтверджує у своїй позовній заяві позивач, що також визнається відповідачем у своїх запереченнях.
Згідно довідки №89/4-146 від 04 листопада 2015 року виданої Дніпропетровською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№89) (а.с.8), заробітна плата, з якої позивачці призначена пенсія, встановлена з 01.09.2015 року на підставі постанови КМУ «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» №731 від 16.09.2015 року, для перерахунку пенсії становить: оклад - 1 378 грн., надбавка за ранг - 55 грн., надбавка за вислугу років 40% - 573,20 грн., надбавка за високі досягнення в праці 50% - 1 003,10 грн., середній розмір премії 39,7% - 568,90 грн., а всього 3 578,20 грн.
Середній розмір надбавки за високі досягнення в праці або виконання особливо важливої роботи за посадами становить 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років . На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_1 04 листопада 2015 року зверталась до відповідача зі заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за віком (а.с.6), але листом за № П-177/15ос від 10 листопада 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська відмовило їй у перерахунку раніше призначеної пенсії за віком, з посиланням на те, що згідно Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до ЗУ «Про державну службу». Таким чином, починаючи з 01.06.2015 року органами Пенсійного фонду не призначаються та не перераховуються пенсії, призначені за ЗУ «Про державну службу» (а.с.7).
Конституцією України встановлено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України (ч.2 ст.6). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст. 19).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 р., пп. 2 п. 12 розділу І якого внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких:
тимчасово, у період з 01.04.2015р. по 31.12.2015р.: у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються та у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії ї соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Згідно пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII від 02.03.2015р. порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
Таким чином, дана правова норма чітко визначає подію, з ненастанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» та інших спеціальних законів, зазначених вище.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 р. №4-зп (справа про набуття чинності Конституцією) зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується одно предметний акт, який діяв у часі раніше.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
На підставі постанови КМУ № 731 від 16.09.2015 року із 01 вересня 2015 року підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначались постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції на момент виникнення спірних відносин щодо перерахунку пенсії.
Згідно п. 4 Постанови №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Відповідно до п. 5 Постанови №865, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2013 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції.
На момент звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - 04.11.2015 року, діяла редакція постанови Постанови №865 від 31.05.2000 року в редакції від 25.03.2014 року, відповідно до якої пункт 4 ще не виключено та не зазнав змін пункт 5 даної постанови.
Так, згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивачка звернулася за перерахунком пенсії 04 листопада 2015 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01 листопада 2015 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.11.2015 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Так, за вимогами ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та аналізуючи здобуті по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська є законними, обґрунтованими та доведеними, у зв'язку із чим, підлягають задоволенню, а саме: слід визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1, у перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська провести з 01.11.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з врахуванням довідки про заробітну плату № 89/4-146 від 04.11.2015 року виданої Дніпропетровською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№89).
Вирішуючи питання щодо компенсації понесених судових витрат, суд враховує, що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню вважає за належне стягнути із відповідача на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 487,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 3, 6 - 14, 17, 159 - 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська провести з 01.11.2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з врахуванням довідки про заробітну плату № 89/4-146 від 04.11.2015 року виданої Дніпропетровською виправною колонією управління Державної пенітенціарної служби України у Дніпропетровській області (№89).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути із Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.С. Шавула