Номер провадження 2-а/754/226/16
Справа №754/3993/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 квітня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянську районі м. Києва, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
23 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. У вказаному позові позивачка просить суд: зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням суми 20443,26 грн., зазначеній у довідці від 17.12.2010 року № 26-2-7/200 та суми 505,70 грн., зазначеній в оновленій довідці «Про складові заробітної плати. Що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 21.03.2016 року № 26-2-7/20, у розмірі 88% від заробітної плати, встановленими за матеріалами пенсійної справи довічно, та виплатити з урахуванням індексації пенсії для непрацюючих пенсіонерів починаючи з моменту набуття позивачкою права на пенсію за віком з 24 грудня 2010 року.
В обґрунтування вказаного позову позивачка вказує на те, що вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва і отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу". Обчислення розміру пенсії позивачки було здійснено на підставі довідок з останнього місця роботи, виданих Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захист населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, щодо посадового окладу, надбавок за ранг, вислугу років та інших виплат. Довідки було подано для призначення пенсії у встановленому порядку. Управлінням було обчислено розмір пенсії без урахування виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. У довідці від 17.12.2010 року № 26-2-7/200 «Про складові заробітної плати…» наданої до Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києва для обчислення розміру пенсії позивачки зазначено, що на усі виплати, включені до довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому сума 20443,26 грн. у графі «Матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань» вищезазначеної довідки мала бути врахована при обчисленні розміру пенсії. Позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальних допомог та індексації пенсії. Проте, листом відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених виплат.
Відмову у перерахунку пенсії позивач вважає неправомірною. Посилається при цьому на приписи ст.ст. 37, 33 Закону України "Про державну службу", ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких вказані суми повинні враховуватись в заробітну плату для призначення пенсії.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 24 березня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянську районі м. Києва, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в частині вимог за період з 24.12.2010 року по 23.09.2015 року залишено без розгляду.
Представник відповідача надала письмові заперечення на позов вказуючи на положення ст. 33 Закону України "Про державну службу", відповідно до яких заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Обчислення пенсії відповідно до ст. 37 здійснюється з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та грошові винагороди не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Вказала, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 було затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону, а не які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до цього Закону. Отже, на думку представника відповідача, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця повинні включатися тільки складові заробітної плати. Також представник позивача посилається на те, що відповідно до п. 5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу, «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» та інших.
Ретельно дослідивши позовну заяву, письмові докази та заперечення на позов, суд вважає встановленими наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва з 19.04.2006 року та отримує пенсію за віком як державний службовець, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 88% відсотків від заробітної плати державного службовця. Сума пенсії складає: 4917,94 грн.
23.12.2010 року ОСОБА_1 була звільнена з посади у зв'язку з досягненням державним службовцем граничного віку проходження державної служби, відповідно до ст.ст. 23, 30 Закону України «Про державну службу», що підтверджується вкладишем до трудової книжки, виданого на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
28.12.2010 року позивачем до Управління була подана заява про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку із звільненням з державної служби. Для перерахунку пенсії у 2010 році позивачем були надані довідки № 26-2-7/201 від 17.12.2010 року та №26-2-7/200 від 17.12.2010 року.
Відповідно до довідки № 26-2-7/201 від 17.12.2010 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до заробітку, врахованого позивачу для перерахунку пенсії, включено посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років.
Відповідно до довідки №26-2-7/200 від 17.12.2010 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до заробітку, врахованого позивачу для перерахунку пенсії, включено матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 20443,26 грн. На всі виплати, включені в вищевказану довідку були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З довідки № 26-2-7/20 від 21.03.2016 року про складові заробітної плати виданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій, де позивач працювала до виходу на пенсію, вбачається, що окрім посадового окладу, надбавок та премій, також були виплачені інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 20443,26 грн. та індексація пенсії в розмірі 505,70 грн. На всі виплати, включені в вищевказану довіку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальних допомог та індексації пенсії. Проте, листом від 03.03.2016 року № 1047/09/К-163 управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність підстав для такого перерахунку.
Даючи оцінку правомірності відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Посилання відповідача в своїх запереченнях на пункт 5 розд. ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Щодо правомірності вимог питання про перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
04 лютого 2003 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті першій Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексація пенсії, які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.
Відповідно до вимог ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.
Таким чином, положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації пенсії є неправомірною.
З огляду на те, що саме на органи Управління Пенсійного фонду покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації пенсії, зазначених у довідках № 26-2-7/200 від 17.12.2010 року та № 26-2-7/20 від 21.03.2016 року.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними підлягають задоволенню.
Вимоги позивачки зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації пенсії довічно - в майбутньому не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
Тобто, судом здійснюється захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів, що виключає їх захист на майбутнє, оскільки жодних підстав вважати, що вони будуть порушені відповідачем - на даний час судом не встановлено.
Також, згідно п. 4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання не чинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
На підставі наведеного, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці",ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66,Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись ст.ст. 2, 105, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянську районі м. Києва, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 88% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації пенсії, зазначених у довідках № 26-2-7/200 від 17.12.2010 року та № 26-2-7/20 від 21.03.2016 року - з 24.09.2015 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Н.Г. Таран