Постанова № 57347090, 21.04.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
658/3838/15-а
Номер документу
57347090
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2016 р. Справа № 658/3838/15-а

Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Подіновська Г.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Каховського міської ради Херсонської області на постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 22 грудня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Каховського міської ради Херсонської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом до Виконавчого комітету Каховського міської ради Херсонської області (далі відповідач, ВК Каховської МР), за участю третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_1, в якому просив визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень щодо відмови у наданні дозволу на облаштування автономного опалення квартири АДРЕСА_1. Також позивач просив зобов'язати відповідача надати дозвіл на облаштування автономного опалення квартири АДРЕСА_2.

Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 22 грудня 2015 року позов ОСОБА_1 - задоволено.

Визнано протиправними дії суб'єкта владних повноважень в особі Виконавчого комітету Каховської міської ради, щодо відмови у наданні дозволу на облаштування автономного опалення квартири АДРЕСА_1.

Зобов'язано Виконавчий комітет Каховської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на облаштування автономного опалення квартири АДРЕСА_1.

В апеляційній скарзі, Виконавчий комітет Каховської міської ради, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 22 грудня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянтом було заявлено клопотання про розгляд справи у суді апеляційної інстанції за відсутності представника Виконавчого комітету Каховської міської ради, у зв'язку з чим справу було призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику сторін.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 та членам його сім'ї, третім особам по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності належить квартира квартири АДРЕСА_1 (а.с. 10).

02 липня 2015 року ОСОБА_2 зверталася до ВК Каховської МР із заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу в квартирі, яка належить сім`ї на підставі свідоцтва про право власності на житло.

Листом від 10 липня 2016 року № 02-07/М-43-2940 відповідачем надано відповідь, якою відмовлено у дозволі на встановлення індивідуального опалення, на підставі наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року.

Вважаючи протиправним дії та рішення відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що відмовивши позивачу у задоволенні його заяви про надання дозволу на встановлення автономного опалення, комісія порушила конституційні права позивача щодо вільного користування своїм майном.

Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено нормативне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг, відповідно до частини 2 якої стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів Україні № 630 від 21 липня 2005 року затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі -Правила).

Згідно пунктів 24, 25, 26 Правил споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання»схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

На виконання пункту 25 Правил, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі -Порядок).

Так, дійсно, вказаним Порядком у редакції, що діяла з 28 грудня 2005 року до 14 грудня 2007 року, передбачалось відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, однак наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06 листопада 2007 року до вказаного Порядку внесено зміни і доповнення.

У зв'язку зі змінами, внесеними наказом № 169, відповідно до пункту 1.2 даного Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води (далі -ЦО і ГВП) орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.

Згідно пункту 2.1 вказаного Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2.2 згаданого Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП (підпункт 2.2.1 Порядку).

Згідно підпункту 2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

У зв'язку з викладеним, колегія суддів приходить до висновку, що чинним законодавством не передбачено можливості відключення окремих частин будинку при поданні заяви власником окремого приміщення, а визначено лише можливість відключення всього будинку, у зв'язку з чим відповідні органи наділені правом не надавати право на відключення власникам окремих квартир, до категорії яких відноситься і позивач, а відтак суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи позивача щодо незаконного посилання виконавчим комітетом на наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України "Про затвердження порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" N 4 від 22.11.2005 р. та наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України N 169 від 06.11.2007 р. "Про затвердження Змін до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 4 від 22.11.2005 р.", у зв'язку з його скасуванням судовим рішенням, колегія суддів не приймає, оскільки зазначені накази дійсно неодноразово були предметом судового розгляду, проте судовими рішеннями в задоволенні позовних вимог відмовлено і на теперішній час вони є чинними та підлягають застосуванню відповідачем як суб'єктом владних повноважень при виконання владно-управлінських функцій..

Оскільки судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 203, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Каховського міської ради Херсонської області - задовольнити.

Постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 22 грудня 2015 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Каховського міської ради Херсонської області, треті особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: