Копія
Справа № 822/455/16
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
06 квітня 2016 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі: позивача представника позивача представників відповідачів ОСОБА_4 ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Під час розгляду справи судом досліджене питання дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом. Питання поставлене на обговорення.
Позивач не заперечує те, що про розмір нарахованої грошової допомоги йому стало відомо зі змісту листа головного управління ДФС у Хмельницькій області від 16.01.2016 року, однак вважає, що строк звернення до суду ним не пропущений.
Представники відповідачів зазначають про те, що з наявних у справі письмових доказів вбачається, що про нараховану допомогу позивач знав вже у січні 2016 року.
Заслухавши пояснення позивача, його представника та представників відповідачів, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Як видно з письмових доказів у справі, із листа ГУ ДФС у Хмельницькій області від 16.01.2016 року позивачу стало відомо про конкретний розмір одноразової грошової допомоги, нарахованої йому відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.
Зазначене доводиться наявністю в матеріалах справи звернення позивача від 20.01.2016 року до голови ДФС України ОСОБА_9 про перерахунок призначеної йому грошової допомоги.
Крім того, як вбачається із наданого позивачем звернення на урядову "гарячу лінію" від 25 грудня 2015 року, вже тоді він володів інформацією про те, що грошова допомога нарахована йому на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 707 та просив посприяти перевірці правильності її нарахування.
Суд оцінює критично посилання позивача на те, що ним у січні-лютому 2016 року проводилось оскарження відповіді ГУ ДФС у Хмельницькій області від 16.01.2016 року у адміністративному порядку до органів вищого рівня.
Відповідно до ч. 4 ст. 99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Застосування ч. 4 ст. 99 КАС України можливе за умови, що спеціальним законодавством передбачена процедура досудового вирішення спору. Разом з тим, звернення позивача до Державної фіскальної служби України та органів юстиції в цьому випадку не є урегулюванням спору у досудовому порядку в розумінні ч. 4 ст. 99 КАС України та не поновлює строки, визначені Законом.
Як видно із відмітки штампу Хмельницького окружного адміністративного суду, до суду позивач звернувся 16.03.2016 року, що свідчить про те, що позивачем пропущений строку звернення до суду з позовом з приводу проходження публічної служби.
В судовому засіданні позивачу задане запитання щодо наявності поважних причин, які перешкоджали йому протягом січня-лютого 2016 року оскаржити рішення та дії відповідачів до суду, у тому числі чи мала місце тимчасова непрацездатність або інші обставини, які об'єктивно завадили йому своєчасно звернутись до суду.
Як відомо, поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
На запитання суду позивач зазначив, що у цей час такі обставини були відсутні.
Суд звертає увагу на те, що встановлення процесуальних строків звернення до суду передбачено Законом з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, передбачених КАС України, а перевірка дотримання таких строків є обов'язком суду відповідно до Закону.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Відповідні обставини не були встановлені також і під час судового засідання.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Керуючись ст. 99, 100, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л ИВ :
Позовну заяву ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлений 11.04.2016 року.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1