Постанова № 57346978, 19.04.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2016
Номер справи
822/513/16
Номер документу
57346978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/513/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Петричковича А.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства до Красилівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, про зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Суд ухвалою від 22.03.2016 року відкрив провадження у справі за адміністративним позовом, в якому позивач вказує на порушення його прав і просить зобов'язати Красилівську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області виключити відомості про заборгованість в сумі 9709,36 грн. з картки особового рахунку Кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву від 19.04.2016 року в якій просить розгляд справи провести за відсутності представника і вказав, що позовні вимоги підтримує.

Відповідач у судове засідання 19.04.2016 року представника не направив і про причини неявки не повідомив, хоч про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка від 06.04.2016 року.

Відповідно до ч.1 ст. 41, ч.6 ст. 128 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається, а розгляд справи проводиться в письмовому провадженні.

Суд, дослідивши докази по справі прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до листа позивача за №16 від 01.03.2016 року, він просить Красилівську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Старокостянтинівське відділення, списати податковий борг по ринковому збору, згідно ухвали ВАС України №К/9991/96156/11 від 27.05.2014 року ( стор. 17 справи).

Листом № 691/22-10-15-03-22 від 15.03.2016 року, відповідач на заяву позивача від 14.03.2016 року вх. №1920/10 про застосування спрощеної системи оподаткування, повідомив Кооперативне підприємство "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства про відмову у реєстрації платником єдиного податку третьої групи з 01.04.2016 року, у зв'язку з наявністю податкового боргу в сумі 9709,36 грн. по ринковому збору ( стор. 18 справи).

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.07.2011 року по справі №2270/6132/11 відмовлено у задоволенні позову Старокостянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції до кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства про стягнення податкового боргу в сумі 9709,36 гривень, яка залишена в силі ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011 року і ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.05.2014 року ( №К/9991/96156/11) ( стор. 10 - 16 справи).

Отже, рішенням суду у справі №2270/6132/11 (номер ВАС України К/9991/96156/11), яке набрало законної сили, встановлено що за період починаючи з 01.01.2005 року по 31 грудня 2010 року Кооперативне підприємство "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства не має податкового боргу по сплаті ринкового збору у розмірі 9709,36 гривень, так як всі утримані суми такого податку були повністю та своєчасно перераховані до місцевого бюджету, що не потребує доказування у цій справі, згідно вимог ч.1 ст.72 КАС України.

Також, судом встановлено, що Красилівська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області зверталась до ХОАС із заявою про роз"яснення рішення у справі №2270/6132/11, але заявнику у задоволенні його заяви відмовлено ухвалою суду від 14.04.2016 року.

Підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п.57.2 - 57.4 ст.57 ПК України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування. У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а якщо такі пеня та санкції були сплачені, вони підлягають зарахуванню в рахунок погашення податкового боргу, грошових зобов'язань або поверненню в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.

Згідно п.58.1 ст.58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Розділом 5 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року за № 1204 визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: 1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення; 2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні; 3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу; 4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу. У випадках, визначених підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення. У випадках, визначених підпунктами 2 і 4 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання. У випадках, визначених підпунктом 3 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до п.п. 60.1.4 п.60.1 ст.60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Пунктом 60.5 ст.60 ПК України визначено, що у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно п.п.66.1.5 п.66.1 ст.66 ПК України, підставою для внесення змін до облікових даних платників податків є рішення суду, що набрало законної сили.

Пунктом 1.2 розділу 1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 (далі - Порядок № 1588) визначено, що ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.9.1 розділу 9 Порядку №1588, контролюючі органи проводять внесення змін і доповнень до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб на підставі: інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.

Відповідно до ст.74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2012 року N 1197 "Про введення в експлуатацію інформаційної системи "Податковий блок" з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію IC "Податковий блок" в органах державної податкової служби всіх рівнів; зазначена інформаційна система включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, такі як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.

Відповідно до п. 4 розділу 1 Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 року № 765, облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - Міжрегіональне ГУ), спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників (далі - СДПІ), державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій (далі - ДПІ) відповідно до функціональних повноважень. Пунктом 7 розділу 1 цього ж Порядку визначено, що контроль за достовірністю відображення в інформаційній системі показників стану розрахунків платників, механізму виявлення, усунення та упередження випадків неповного, неправильного або несвоєчасного відображення облікових показників та некоректного формування зведених і звітних показників центральної бази даних забезпечується структурними підрозділами за закріпленими напрямами роботи.

Отже, виходячи з аналізу положень статті 74 ПК України, суд вважає, що інформаційна система "Податковий блок" повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують згадану систему у своїй роботі, в тому числі, й для відображення рішень судів, які набрали законної сили, якими встановлений факт відсутності узгодженого грошового зобов"язання. Тобто, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку, чого не має у цьому випадку, а навпаки є рішення суду у справі №2270/6132/11, яке набрало законної сили і яким встановлено відсутність податкового боргу Кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства у 9709,36 гривень, що на думку суду, повинно бути відображено в інформаційній системі податкового органу.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного, керуючись ПК України і ст.ст.4-15, 70-71, 86, 99, 122, 158 - 163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Красилівську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області виключити з інформаційної системи (картки платника) інформацію щодо Кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства (код 01563739) про податковий борг цього платника у розмірі 9709,36 гривень ринкового збору.

Стягнути на користь Кооперативного підприємства "Райкоопринкторг" Старокостянтинівського районного споживчого товариства судовий збір у розмірі 1378 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Красилівської об'єднаної державної податкової інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Копії постанови надати сторонам.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович