Постанова № 57343695, 22.04.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2016
Номер справи
826/14592/15
Номер документу
57343695
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 квітня 2016 року № 826/14592/15

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомУправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва доПриватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" про стягнення заборгованості по фінансовій санкції та пені в розмірі 152 364,01 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2015 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі, згідно з п.1 ч. 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка встановлює, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

27 серпня 2015 року через загальний відділ документального обігу до суду від відповідача надійшли заперечення проти позову, за результатами розгляду яких суд прийшов до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі і своєю ухвалою від 02 листопада 2015 року призначив судове засідання для здійснення розгляду за загальними правилами КАС України.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про оплату праці", Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, та зазначає, що Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" має заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 152 364,01 грн.

Відповідач, надавши заперечення на позов, зазначив, що Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" не порушувало вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому підстави для застосування до нього штрафу за своєчасну (щомісячну) сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Приватне акціонерне товариство "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" (код ЄДРПОУ 14348681) є юридичною особою та зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з довідкою Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва №31 від 14 березня 2014року про співставлення достовірності відомостей про застрахованих осіб системи персоніфікованого обліку з первинними документами та правильності наданої інформації за період з 2000 по 2007 рік за СЗАТ "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" встановлено порушення п.п. 8.3 п. 8 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за №1000/9599 (далі - Порядок №7-6), зокрема при поданні річної звітності, тип форми початкова на застраховану особу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за 2000 -2007 роки відобразила мінімальну заробітну плату за період роботи останнього в дочірньому підприємстві авіакомпанії.

В подальшому, Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва проведено перевірку відповідача щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з .01.07.2000 року до 31.01.2007 року.

Відповідно до виявлених порушень, головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи №1 Шабановою О.А. управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва Антоновою Н.М. складено акт №39 від 20.03.2014 року.

Керуючись вказаним актом, відповідачем прийнято рішення №15 від 20.03.2014 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, згідно з яким до позивача на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано фінансові санкції .

Вказане рішення отримане відповідачем 24.03.2014 року, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання.

У зв'язку з несплатою відповідачем фінансових санкцій Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва направлено вимогу про сплату боргу від 04.09.2014 №Ю 403/82, відповідно до якої станом на 01.09.2014 року заборгованість зі сплати фінансових санкцій становить 152 364,01 грн.

Відповідно до даних картки особового рахунку відповідача, борг по фінансовим санкціям становить 152 364,01 грн.

Вирішуючи спір суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон №1058-IV), пункту 5.9 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду здійснюється, в тому числі, на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва проведено перевірку відповідача щодо нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з .01.07.2000 року до 31.01.2007 року, про що складено акт від 20.03.2014 року №39, в результаті якої виявлено суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (зборів) у розмірі 69 523,00 грн.

Зазначений акт отриманий відповідачем 20.03.2014 року та підписаний ним без зауважень.

Частиною дев'ятою статті 106 Закону №1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), встановлювалось, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема: за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу) (пункт 3); за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми (пункт 4).

Згідно з частиною тринадцятою статті 106 Закону №1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій (абзац перший). Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення (абзац другий). Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою (абзац третій).

Як уже зазначалось, на підставі акта перевірки від 20.03.2014 №39 управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва прийнято рішення від №15 від 20.03.2014 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, згідно з яким до позивача на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у розмірі 231 826,67 грн. Зазначені рішення отримане відповідачем 24.03.2014 року

Будь-яка інформація щодо оскарження відповідачем зазначеного рішення, а також будь-які докази на підтвердження вказаної обставини у матеріалах справи відсутні.

Судом встановлено, що відповідач листом від 02.04.2014 року повернув зазначене рішення до Управління Пенсійного фонду без виконання, посилаючись на відсутність підстав для нарахування фінансових санкцій.

Проте суд не бере до уваги зазначене, оскільки дана обставина жодним чином не спростовує твердження позивача та відповідачем не надано жодного письмового доказу, який би свідчив про оскарження підприємством рішення управління ПФ.

Існування заборгованості відповідача зі сплати фінансових санкцій у розмірі . 152 364,01 грн. підтверджується наявною у матеріалах справи карткою особового рахунку відповідача та відсутністю будь-яких доказів сплати відповідачем спірної суми.

З 01.01.2011 набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VI стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Згідно з частиною другою статті 106 Закону №1058-IV (в редакції, чинній на час застосування до відповідача фінансових санкцій, які є предметом розгляду у даній справі) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Частиною третьою статті 106 Закону №1058-IV (в редакції, чинній на час застосування до відповідача фінансових санкцій, які є предметом розгляду у даній справі) встановлювалось, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (абзац перший). Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій (абзац третій). Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку (абзац четвертий). У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються (абзац восьмий).

Жодних доказів узгодження відповідачем вимоги про сплату боргу від 04.09.2014 №Ю 403/82,її оскарження в судовому порядку, а також сплати відповідачем визначеної у вимозі суми заборгованості протягом десяти днів з моменту її отримання сторонами суду не надано, відтак суд вважає обґрунтованими позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.

Відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 "Про Положення про Пенсійний фонд України" основним завданням Пенсійного фонду України є, зокрема, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів.

Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена вказаною вимогою, відповідачем не сплачена, вимога про сплату боргу відповідачем не оскаржена.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу (стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України). Проте, відповідачем доказів щодо сплати боргу чи своєчасного перерахування страхових внесків до Пенсійного фонду України суду не пред'явлено.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 98, 160-163, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Міжнародні Авіалінії України" (код ЄДРПОУ 14348681) суму заборгованості з виплати фінансової санкції та пені у розмірі 152 364,01 грн. (сто п'ятдесят дві тисячі триста шістдесят чотири гривні 01 коп.) на р/р 256093122614 в ГУ ОБУ в м. Києві МФО 322669.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя А.С. Мазур