Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
УХВАЛА
"16" липня 2009 р. Справа № 2-7/5-09-307
За заявою: кредитної спілки „Афіна”
про визнання банкрутом : кредитної спілки „Афіна” (код ЄДРПОУ 33508973).
Суддя Бахарєв Б.О.
Суддя Малярчук І. А.
Суддя Лепеха Г. А.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від заявника: КС "Афіна" - Тітов Є. В., (довіреність).
Керуючий санацією: голова правління КС "Афіна" - Бодров В. А. (паспорт. ухвала).
Прокурор Одеської області: Купріна І. В. (довіреність).
Розпорядник майна: арбітражний керуючий Ананьєв С. П. (ліцензія, ухвала).
Суть спору: про визнання банкрутом.
23.01.2009 р. до господарського суду Одеської області надійшла заява кредитної спілки „Афіна” про порушення справи про банкрутство кредитної спілки „Афіна” в відповідності ст. 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у звязку з неможливістю погасити кредиторську заборгованість в сумі 279341, 35 грн., а також введення процедури санації.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009р. порушено провадження у справі про банкрутство кредитної спілки „Афіна” в порядку статті 53 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, відкрито процедуру санації, керуючим санацією призначено керівника боржника Бодрова В. А. та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Літвінову Л. В. (ліцензія серії АВ №397245 від 18.08.2008р.; ід. код НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.05.2009р. припинено повноваження розпорядника майна кредитної спілки „Афіна” арбітражного керуючого Літвінової Лілії Валентинівни та призначено розпорядником майна кредитної спілки „Афіна” арбітражного керуючого Ананьєва Сергія Павловича. (ліцензія серії АБ №216761 від 25.02.2005р.; ід. код НОМЕР_2; місце проживання: АДРЕСА_2).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.05.2009 р. справа № 7/5-09-307 передана на розгляд колегії суддів в наступному складі: суддя Бахарєв Б. О. (головуючий) суддя Лепеха Г. А., суддя Малярчук І. А.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.06.2009 р. прийнято справу до провадження колегією суддів в наступному складі: суддя Бахарєв Б. О. (головуючий), суддя Лепеха Г. А., суддя Малярчук І. А. номер № 2-7/5-09-307 та призначено розгляд справи в засіданні суду на 16.07.2009 р. о 14:00.
До господарського суду Одеської області надійшла заява прокурора Приморського району м. Одеси про вступ у справу.
Розглянув матеріали справи, вислухав представників сторін суд встановив:
Кредитна спілка “Афіна” звернулась до господарського суду Одеської області з заявою про порушення справи про банкрутство кредитної спілки “Афіна” у звязку з неможливістю погасити кредиторську заборгованість в сумі 279341, 35 грн., а також введення процедури санації.
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на наявність кредиторської заборгованості в сумі 279341, 35 грн. і яка не може бути погашена через те, що вартості майна та грошових коштів недостатньо для задоволення вказаних вимог, але їх погашення можливе через введення процедури санації в рамках справи про банкрутство.
Статтею 9 Закону України „Про кредитні спілки” встановлено умови припинення діяльності кредитної спілки, в тому числі через процедури неплатоспроможності.
Пунктом 3. ст. 9 Закону України „Про кредитні спілки” передбачено, що ліквідація кредитної спілки провадиться за рішенням її вищого органу управління, на підставі рішення Уповноваженого органу про скасування державної реєстрації кредитної спілки у зв'язку з виявленими фактами фальсифікації чи викривлення інформації, яка була подана кредитною спілкою на момент її державної реєстрації і мала істотне значення для прийняття відповідного рішення Уповноваженим органом. Таке рішення Уповноваженого органу може бути оскаржене кредитною спілкою в суді. За рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, позовом членів або кредиторів кредитної спілки.
Згідно п. 8. 1. статуту кредитної спілки “Афіна” вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори її членів.
Відповідно до п. 28. 1 статуту, ліквідація кредитної спілки проводиться за рішенням загальних зборів кредитної спілки.
Частиною 6 ст. 9 Закону України „Про кредитні спілки” передбачено, що якщо вартість майна кредитної спілки є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, вона ліквідується в порядку, передбаченому законом про банкрутство. Припинення діяльності кредитної спілки в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства визначається законом.
Згідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” неплатоспроможність неспроможність субєкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобовязання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобовязання щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Боржник субєкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобовязання перед кредиторами, у тому числі зобовязання щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку для їх сплати.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Статтею 1 Закону України „Про кредитні спілки” встановлено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Зазначені положення законодавства вказують на те, що кредитна спілка може бути субєктом банкрутства лише в разі прийняття рішення про її ліквідацію та при умові, що вартості майна кредитної спілки недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Рішення про ліквідацію кредитної спілки „Афіна” вищим органом управління кредитної спілки не приймалось та в матеріалах справи відсутнє, що свідчить про неможливість застосування ліквідаційних заходів, які передбачені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Заявник посилається на те, що на позачерговому засіданні членів кредитної спілки „Афіна” прийнято рішення про санацію кредитної спілки через процедуру банкрутства, яка передбачена ст. 53 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг та яка внесена до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.
Пункт 10 ст. 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачає, що державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Пункт 12 ст. 1 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” зазначає, що повноважений орган - спеціальний уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Статтею 29 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що основними напрямами нагляду уповноваженого органу є додержання встановлених критеріїв та нормативів щодо: ліквідності; капіталу та платоспроможності; прибутковості; якості активів та ризиковості операцій; якості систем управління та управлінського персоналу; додержання правил надання фінансових послуг.
Згідно з п. 2. ч. 1 ст. 46 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” уповноважений орган має право призначити тимчасову адміністрацію фінансової установи, діяльність якої ліцензується Уповноваженим органом, у разі, якщо фінансова установа протягом 30 робочих днів не виконує 10 і більше відсотків своїх прострочених зобов'язань.
Частина 3 ст. 46 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачає, що тимчасова адміністрація очолюється керівником, який призначається Уповноваженим органом.
До участі у тимчасовій адміністрації згідно з ч. 2 ст. 47 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” допускаються лише особи, які мають сертифікат Уповноваженого органу на право здійснення тимчасової адміністрації фінансової установи, високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, економічну чи юридичну освіту та досвід, необхідний для виконання функцій тимчасового адміністратора.
Таким чином, відповідно до Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” у разі неплатоспроможності діючої кредитної спілки, адже рішення про ліквідацію кредитної спілки „Афіна” не приймалося, питання відновлення її платоспроможності відноситься до компетенції Уповноваженого органу та призначеної ним тимчасової адміністрації.
Отже, процедури відновлення платоспроможності, які передбачені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не застосовуються до діючих кредитних спілок, які не виконують свої зобовязання перед кредиторами.
Крім того, субєктом банкрутства відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, та ч. 3 ст. 209 ГК України може бути лише субєкт підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
І лише в разі припинення господарської діяльності і ліквідації кредитної спілки вона може стати субєктом банкрутства, і цей статус у неї виникає на підставі загальної норми права, як передбачено ч. 3 ст. 110 ЦК України.
Суд зазначає, що відповідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” грошове зобовязання це зобовязання боржника заплатити певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобовязань не зараховується недоїмка (пеня, штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобовязання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоровю громадян, зобовязання з виплати авторської винагороди, зобовязання перед засновниками (учасниками) боржника юридичної особи, що виникли з такої участі.
Кредитна спілка, перш ніж вступити в правовідносини з громадянином щодо прийняття на депозит його грошових коштів, вирішує питання про прийняття громадянина в члени спілки. Тільки будучи членом кредитної спілки, громадянин вносить свої грошові суми (вклади) на депозитний рахунок за договором на певний строк з виплатою дивідендів.
Тож грошові зобовязання, що виникають у кредитної спілки перед особами, які довірили спілці свої грошові кошти (внески, вклади), хоча і ґрунтуються на цивільно-правових договорах (угодах), але відповідно до Закону ці правовідносини обовязково повязані із членством цих громадян у спілці і від так не можуть зараховуватись до грошового зобовязання в розумінні Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно п. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Приймаючи до уваги, що рішення про ліквідацію кредитної спілки „Афіна” уповноваженим на те органом не приймалося, а нормами Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не передбачено ліквідацію діючих кредитних спілок, які не виконують свої зобовязання перед особами які довірили спілці свої грошові кошти (внески, вклади), і відповідних дій щодо відновлення платоспроможності кредитної спілки „Афіна”, які передбачені Законом України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” кредитною спілкою не проводилось, господарський суд Одеської області дійшов висновку, що справа про банкрутство кредитної спілки „Афіна” не підлягає вирішенню в господарських судах України і правові підстав для подальшого застосування норм Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” відсутні.
Керуючись п. 1 ст. 5, Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»п. 1 ст. 80 ст. 86 ГПК України суд, -
У Х В А Л И В:
1. Провадження у справі № 2-7/5-09-307 про банкрутство кредитної спілки „Афіна” (код ЄДРПОУ 33508973) припинити.
2.Повноваження керуючого санацією кредитної спілки "Афіна" - Бодрова В. А. припинити.
3.Повноваження розпорядника майна кредитної спілки "Афіна" арбітражного керуючого Ананьєва С. П. припинити.
4.Скасувати дію мораторію, яка введена ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р.
5.Скасувати заходи забезпечення вимог кредиторів, які вжиті ухвалою господарського суду Одеської області від 26.01.2009 р.
Примірник ухвали надіслати сторонам.
Суддя Б.О. Бахарєв
Суддя І. А. Малярчук
Суддя Г. А. Лепеха
Суддя Бахарєв Б.О.
Службовий