Постанова № 57335105, 21.04.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
759/20711/14-а
Номер документу
57335105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/20711/14-а

пр. № 2-а/759/83/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва

у складі: головуючого- судді Лукяненко Л.М..

при секретарі Скляренко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного обєднання Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

встановив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просив з урахуванням уточненої позовної заяви від 12.04.2016 року - визнати незаконним рішення УПФУ в Святошинському районі м.Києва (лист № 602/08/П-530 від 12 листопада 2014року) шодо відмови позивачу в перерахунку попередньо розрахованої державної пенсії за віком застосовуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, а саме в 2014-му за - 2011-й, 2012-й та 2013 роки, (2370,53+2752,95+2979,46)/3 = 2700 грн. 98 коп., та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до заяви № 602/08/П-530 від 10 листопада 2014 року та виплатити недораховані кошти, починаючи з дня початку виплати пенсії за віком до дня донарахування, та забезпечити в подальшому її виплату відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Свої вимоги мотивував тим, що в жовтні 2014р. звернувся до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з заявою про призначення пенсії за віком, до 01.11.2014р. отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після призначення даної пенсії продовжував працювати, що підтверджується копією трудової книжки. При розрахунку пенсії з жовтня 2014р. було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007р. в розмірі 1 197,91 грн., з чим позивач категорично не згоден, оскільки призначення пенсії за віком повинно проводитись у відповідності до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, при обрахунку пенсії у відповідності до ст. 40 даного Закону повинен застосовуватись показник в цілому по Україні, з якого сплачено страхові внески за три календарні роки, що складає 2 700,98 грн., що значно більше середнього показника за 2007р. (1 197,91 грн.). Згідно абз.2 ч.3 ст. 45 даного Закону при переведенні з одного виду пенсії на інший лише за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії. Оскільки позивач такої згоди не надавав, то відповідач на думку позивача протиправно зменшив розмір пенсії, застосувавши показник за 2007р..

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону (за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р. та за весь період страхового стажу після 01.07.2000р. по момент звернення або з 01.07.2000р. по момент звернення), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Позивачем подано заяву 22.01.2014р. № 66/876 та додатки до неї (копія паспорта, трудової книжки, диплому, військового квитка, ідентифікаційного коду, атестату про зняття з обліку з ГУПФУ в м. Києві). З 22.01.2014р. позивачу призначено пенсію за віком, яка розраховувалась відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2007р. Частиною 3 ст.45 даного Закону передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. А тому такі перерахунки здійснюються із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007р. (1 197,91 грн.). Просить відмовити в задоволенні позову.

Судом було замінено відповідача з УПФУ в Святошинському районі м.Києва на Правобережне обєднання Управління пенсійного фонду України в м. Києві

Суд, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

05.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача та просив визнати рішення № 602/08/П-530 від 12.11.2014р. Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо відмови позивачу в перерахунку попередньо розрахованої державної пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії зобов'язати відповідача вирішити питання щодо призначення пенсії позивачу відповідно до його заяви та виплатити недораховані кошти з урахуванням індексу інфляції на момент виплати (безстроково, починаючи з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку та забезпечити в подальшому її виплату відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Постановою Святошинського районного суду в м. Києві від 02 лютого 2015 року в позові було відмовлено.

Не погоджуючись із постановою суду ОСОБА_1 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2015 року Постанову Святошинського районного суду в м. Києві від 02 лютого 2015 року залишив без змін, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення.

Не погоджуючись із Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України за захистом своїх прав. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.01.2016 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково Постанову Святошинського районного суду в м. Києві від 02 лютого 2015 року та Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27.01.2016 року скасовано та справу направлено на новий розгляд.

Справу передано судді в провадження 15.02.2016 року

В листопаді 2014р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з заявою про призначення/перерахунку пенсії.

Згідно атестату № 2548 про зняття з обліку ОСОБА_1 припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом. Сума пенсії призначена 1 624,98 грн., коефіцієнт індексації 1,108, виплачено по 31.10.2014р. Пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» була призначена з 01.05.2006р. та виплачена по 30.10.2014р.

Листом № 9166/6-2л від 26.11.2014р. Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва повідомило позивача про призначення йому пенсії за віком, дати виплати 14.12.2014р. на особовий рахунок позивача № 307569/179 в АТ «Райффайзен Аваль».

Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся 20 листопада 2014 року з заявою про призначення йому пенсії за віком, до цього часу з 01.05.2006 року отримував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іних осіб».

Управління ПФУ, здійснило переведення на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії, застосувало показник заробітної плати за 2007 рік, який було враховано при призначенні попереднього виду пенсії - пенсії за вислугу років.

Відповідно до постанови КМУ № 1055 від 16.12.2015 року Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києваприпинено з 06.04.2016 року. Правонаступником є Правобережне обєднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою ОСОБА_1 мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону

№ 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Така правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 31 березня 2015 року № 21-612а14 та 09 червня 2015 року № 21-550а15.

ОСОБА_1 помилково був визначений управлінням ПФУ як особа, яка переведена з одного виду пенсій на інший. ОСОБА_1 набув право на отримання пенсії за Законом № 1058-IV лише 10 листопада 2014 році та вперше звернувся із заявою про її нарахування 10 листопада 2014 року, а тому не може мати статусу особи, переведеної з одного виду пенсії на інший.

За таких підстав суд вважає, що відповідач безпідставно застосував у даному випадку Закон № 1058-ІV.

Враховуючи вищезазначене, перевіривши наявні докази, суд прийшов до висновку що дії, вчинені відповідачем по справі, суперечать зазначеним нормам законодавства та порушують права та інтереси позивача.

На підставі викладеного та керуючись вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" {Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 952 від 15.10.2012, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».ст. ст. 7-11,69-71,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

постановив:

Позов ОСОБА_1 до правобережного обєднання Управління пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати незаконним рішення УПФУ в Святошинському районі м.Києва (лист № 602/08/П-530 від 12 листопада 2014року) шодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку попередньо розрахованої державної пенсії за віком застосовуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, а саме в 2014-му за - 2011-й, 2012-й та 2013 роки, (2370,53+2752,95+2979,46)/3 = 2700 грн. 98 коп..

Зобов'язати Правобережне обєднання Управління пенсійного фонду України в м. Києві (03680, м. Київ, вул. Антоновича, 70, ЄДРПОУ 40375920) призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ІН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) пенсію за віком відповідно до його заяви № 602/08/П-530 від 10 листопада 2014 року - нарахувати та виплатити недораховані кошти, починаючи з дня початку виплати пенсії за віком за виключенням виплат проведених за відповідний період, та забезпечити в подальшому її виплату відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, для осіб, що не були присутні в судовом засіданні протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: