Ухвала суду № 57305945, 21.04.2016, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
21.04.2016
Номер справи
592/3908/16-к
Номер документу
57305945
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 592/3908/16-к

Провадження № 1-кс/592/1589/16

УХВАЛА

про дозвіл на проведення позапланової перевірки

21 квітня 2016 року м.Суми

Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Бичков І. Г. , при секретарі: Троценко Ю. Ю. , за участю прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Фролкова М. В. , без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні суду в м. Суми клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Фролкова М. В. , за матеріалами кримінального провадження № 12015200060001025, відомості за якими 22.12.2015 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 3 ст. 212 КК України, про дозвіл на проведення позапланової перевірки, -

В С Т А Н О В И В :

20.04.2016 року прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодший радник юстиції Фролков М. В. звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки, в якому він зазначив про те, що в провадженні слідчого управління ГУ ДФС у Сумській області перебуває кримінальне провадження № 12015200060001025 від 22.12.2015 року за фактами ухилення від сплати податків службовими особами ТОВ "Укрбіоресурси" та забруднення атмосферного повітря за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 241, ч. 3 ст. 212 КК України. Відповідно до матеріалів провадження cлужбові особи ТОВ "Укрбіоресурси" (код ЄДРПОУ 39322603, м. Тростянець, вул. Червоноармійська, буд. 40, кв.2, керівник ОСОБА_2 рнокпп НОМЕР_1, засновник ОСОБА_3 рнокпп НОМЕР_2) під час виробництва деревного вугілля, використовуючи спеціально обладнані виробництва деревного вугілля, які розміщені на території Сумської області, а саме за адресами: Сумська обл. , м. Тростянець, АДРЕСА_1, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_3; Сумська обл. , Охтирський р-н, Староіванівська сільська рада, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_4; Сумська обл. , Охтирський р-н, Олешнянська сільська рада, земельна ділянка кадастровий номер 5920386300:01:002:5273; Сумська обл. , Тростянецький р-н, с. Станова, вул. Краківка, 1, земельна ділянка кадастровий номер 5925087800:01:001:0061; протягом 2015-2016 років вчинили забруднення атмосферного повітря. Досудовим розслідуванням було встановлено, що за адресою: Сумська обл. , м. Тростянець, АДРЕСА_1, на земельній ділянці з кадастровим номером НОМЕР_3 розміщені печі-реторт для випалювання деревного вугілля у кількості 13 штук. Відповідно до інформації Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації жоден суб'єкт господарювання не отримував дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, розміщеними за вказаною адресою. Відповідно до інформації Державної інспекції сільського господарства в Сумській області вказана земельна ділянка використовується фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 . Склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 241 КК України, передбачає відповідальність за забруднення атмосферного повітря внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля. Крім того, відповідно до вимог ст. 91 КПК України під час досудового розслідування необхідно встановити виду та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України, відповідно до п. 4 якої Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням особами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин, додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря тощо. Крім того, наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відповідно до п. 2.2 факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами. Відповідно до п. 2.7 розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання. П. 4 Методики визначено порядок розрахунку розмірів відшкодування збитків за ненормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відповідно до п. 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в областях. Територіальним органом Держекоінспекції України у Сумській області є Державна екологічна інспекції у Сумській області. Таким чином, для встановлення фактів забруднення атмосферного повітря, порушення спеціальних правил, причинного зв'язку та наслідків у вигляді небезпеки для життя, здоров'я людей чи для довкілля та встановлення розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі необхідно призначити проведення заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, проведення якого слід доручити Державній екологічній інспекції у Сумській області. Питання призначення позапланових заходів державного нагляду (контролю) КПК України не врегульовано. Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках коли положення КПК України не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження. Інших способів, без проведення заходу державного нагляду (контролю) , отримати відомості про забруднення атмосферного повітря, порушення спеціальних правил, причинного зв'язку та наслідків у вигляді небезпеки для життя, здоров'я людей чи для довкілля чинним законодавством не передбачено. Крім того, відомості які можливо отримати у результаті цих заходів державного контролю можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин кримінального провадження, проведення цих заходів не суперечить загальним засадам кримінального провадження та спрямовані на виконання його завдань. Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 7, 9, 36, 91, 93 КПК України, він просив: 1. Надати дозвіл на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря ФОП ОСОБА_3 за адресою: Сумська обл. , м. Тростянець, АДРЕСА_1. 2. Проведення заходу доручити Державній екологічній інспекції у Сумській області (вхідний № 14841 від 20.04.2016 року) (а. с. 1 - 3) .

У відкритому судовому засіданні прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодший радник юстиції Фролков М. В. своє клопотання про дозвіл на проведення позапланової перевірки підтримав з вищезазначених підстав, просив його задовольнити. Він просив визначити строк проведення позапланової перевірки в межах 10 (десяти) робочих днів.

Розглянувши клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Фролкова М. В. , за матеріалами кримінального провадження № 12015200060001025, відомості за якими 22.12.2015 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 3 ст. 212 КК України, про дозвіл на проведення позапланової перевірки, вислухавши її думку, дослідивши додані до клопотання документи, суд дійшов до наступного висновку.

Конституцією України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі, що держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя.

Із змісту абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року (із змінами і доповненнями) вбачається, що у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні: заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Із змісту ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року (із змінами і доповненнями) вбачається, що строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Згідно ч. 8 ст. 24 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004-XII від 24.02.1994 року (із змінами і доповненнями) органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.

Із змісту розд. 3 "Планові та позапланові перевірки" Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 року за № 18/16034 (із змінами і доповненнями) , вбачається, що під час проведення позапланової перевірки державні інспектори перевіряють питання, необхідність висвітлення яких стала підставою для її проведення, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення перевірки. Тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження терміну проведення позапланової перевірки з будь-яких підстав не допускається.

Із змісту п. п. Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 454/2011, вбачається, що Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції.

Аналізуючи встановлені обставини справи, наведені нормативно-правові акти, якими врегульовані вказані спірні правовідносини, суд дійшов до наступного висновку.

Отже, оскільки прокурор зобов'язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень; оскільки прокурор зобов'язаний в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила; оскільки орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування; оскільки сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом; оскільки ухвала суду, що набрала законної сили в порядку, визначеному цим Кодексом, є обов'язковою і підлягає безумовному виконанню на всій території України; оскільки ухвала суду, яка набрала законної сили, обов'язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України, оскільки Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, відтак суд дійшов до висновку про те, що клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Фролкова М. В. , за матеріалами кримінального провадження № 12015200060001025, відомості за якими 22.12.2015 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 3 ст. 212 КК України, про дозвіл на проведення позапланової перевірки, слід задовольнити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 16, 19, 41, 49, 92, 116 Конституції України; ст. ст. 2, 9, 25, 38, 79, 91, 93, 94, 99, 532, 533 КПК України; ст. ст. 1, 4, 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007 року (із змінами і доповненнями) ; ст. 24 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004-XII від 24.02.1994 року (із змінами і доповненнями) ; Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 року за № 18/16034 (із змінами і доповненнями) , -

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби прокуратури Сумської області молодшого радника юстиції Фролкова М. В. , за матеріалами кримінального провадження № 12015200060001025, відомості за якими 22.12.2015 року були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241, ч. 3 ст. 212 КК України, про дозвіл на проведення позапланової перевірки, задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону атмосферного повітря ФОП ОСОБА_3 за адресою: Сумська обл. , м. Тростянець, АДРЕСА_1.

Проведення позапланової перевірки органами контролю доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції в Сумській області.

Визначити строк проведення позапланової екологічної перевірки органами контролю в межах 10 (десяти) робочих днів.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали слідчого судді.

Ухвала слідчого судді за результатами розгляду клопотання про дозвіл на проведення позапланової перевірки оскарженню не підлягає і заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.

Ухвала слідчого судді, яка не може бути оскаржена, набирає законної сили з моменту її оголошення.

Слідчий суддя: І.Г. Бичков