Постанова № 57285449, 20.04.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
814/3435/15
Номер документу
57285449
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/3435/15

Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Чорноморський суднобудівний завод» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

31.08.2015р. публічне акціонерне товариство «Чорноморський суднобудівний завод» (надалі - ПАТ «ЧСЗ») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (надалі - ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0004481501; 0004491501 від 07.05.2014р.

Позивач посилається на те, що оскільки операції з постачання, в тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, здійснені ПАТ у період з 01 по 28 лютого 2015 року, відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (надалі - ПК) з урахуванням змін, внесених Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", не оподатковувалися і не впливали на розмір бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року, рішення ДПІ про зменшення цього відшкодування за означений період вважає безпідставним. Посилається також на те, що відсутність на час здійснення операцій з відходами та брухтом чорних і кольорових металів затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку цих предметів, необхідність якого встановлена пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК, не обмежує права на пільгове оподаткування, оскільки такий перелік Уряд України затвердив 12 січня 2011 року постановою №15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість", а постановою від 25 березня 2015 року №136 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15" продовжив його дію до 1 січня 2017 року.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.10.2015р. позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004491501 від 07.05.2015р. частково в сумі 262931грн. основного зобов'язання та в сумі 131465,50грн. штрафної санкції; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004481501 від 07.05.2015р.; в решті позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва проведена камеральна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2015р. ПАТ «ЧСЗ».

За результатами перевірки складений акт №248/14-04-15-01-14/14312980 від 17.04.2015р. /арк.7-9/ Актом встановлені порушення позивачем п.198.2. та п.198.6 ст. 198 розділу V Податкового кодексу України, а саме: завищено суму податкового кредиту в результаті включення до складу податкового кредиту податкових накладних минулих періодів; п. 185.1. ст. 185, п.187.1. ст. 187, п.188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, ПАТ «ЧСЗ» у лютому 2015р. задекларовано операції, які звільняються від оподаткування ПДВ, з постачання металобрухту від ліквідації основних фондів ТОВ ВКФ «МГА-МЕТ» та ТОВ «Метінвест-Ресурс» на загальну суму 1660345грн., чим занижено суму податкових зобов'язань на суму 332069грн.

На підставі акту було прийнято податкове повідомлення-рішення №0004481501 від 07.05.2015р. про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у сумі 69138грн., /арк.10/ та податкове повідомлення-рішення №0004491501 від 07.05.2015р. про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 262936грн. та застосуванні штрафних санкцій у сумі 131468грн. /арк.11/

Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Положеннями п.30.1, п.30.2, п.30.3 ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платника податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

Згідно з п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до п. 194.1 ст.194 Податкового кодексу України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною (20 відсотків).

Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування ПДВ за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 12.01.2011 року № 15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість".

Законом України від 19.12.2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків", між іншим, в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" було змінено цифрами та словами "1 січня 2015 року", а після слів та цифр "(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)" доповнено словами та цифрами", а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД".

При цьому даний пункт, як і раніше, передбачав, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Отже, дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині звільнення операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, продовжено до 01.01.2015року, законом № 713, що набрав чинності 01.01.2014 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року № 43 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінити цифрами і словом "1 січня 2015".

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71) продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Водночас дія постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 (далі - Постанова № 15), якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2014 роком. Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію Постанови №15, прийнято не було.

Таким чином, з 01.01.2015 року були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до норм Закону № 71 від 28 грудня 2014 року та Кодексу Кабінет Міністрів України Постановою №136 від 25.03.2015 вніс зміни до Постанови №15 від 12 січня 2011 року, згідно з якими продовжено дію вказаних переліків до 01.01.2017 року.

Постанова № 136 набрала чинності з дня опублікування (газета "Урядовий кур'єр" № 58 від 31.03.2015), а саме 31.03.2015 року.

Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до 31.03.2015 (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Аналогічна правова позиція виказана Верховним судом України в постанові по справі № 818/1800/15 від 23.02.2016р. ( № ЄДРСР 56676703).

Крім цього, під час перевірки було встановлено, що ПАТ «ЧСЗ» включено до складу податкового кредиту суми податку по операціях з ТОВ «Телерадіокомпанія Краєвид» на підставі податкових накладних попередніх періодів загальним обсягом 25грн., ПДВ - 5грн.

П.198.2 ст. 198 ПК України від 02.12.2010р. датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається даті тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/ послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

П.198.6 ст. 196 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ст. 201 цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрів податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Позивач не надав суду будь-яких доказів на підтвердження правомірності формування ним податкового кредиту, тому позов в цій частині задоволенню, також, не підлягає.

На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції в порядку ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись, ст.ст. 94, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області задовольнити.

Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Чорноморський суднобудівний завод» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0004481501; 0004491501 від 07.05.2014р.

Стягнути з Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 5359 (п'ять тисяч триста п'ятдесят дев'ять) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія