ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/3435/15
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т. О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Чорноморський суднобудівний завод» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
31.08.2015р. публічне акціонерне товариство «Чорноморський суднобудівний завод» (надалі - ПАТ «ЧСЗ») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області (надалі - ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0004481501; 0004491501 від 07.05.2014р.
Позивач посилається на те, що оскільки операції з постачання, в тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, здійснені ПАТ у період з 01 по 28 лютого 2015 року, відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (надалі - ПК) з урахуванням змін, внесених Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", не оподатковувалися і не впливали на розмір бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2015 року, рішення ДПІ про зменшення цього відшкодування за означений період вважає безпідставним. Посилається також на те, що відсутність на час здійснення операцій з відходами та брухтом чорних і кольорових металів затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку цих предметів, необхідність якого встановлена пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК, не обмежує права на пільгове оподаткування, оскільки такий перелік Уряд України затвердив 12 січня 2011 року постановою №15 "Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість", а постановою від 25 березня 2015 року №136 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15" продовжив його дію до 1 січня 2017 року.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.10.2015р. позов задоволений частково; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004491501 від 07.05.2015р. частково в сумі 262931грн. основного зобов'язання та в сумі 131465,50грн. штрафної санкції; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0004481501 від 07.05.2015р.; в решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, ДПІ у Заводському районі м. Миколаєва проведена камеральна перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2015р. ПАТ «ЧСЗ».
За результатами перевірки складений акт №248/14-04-15-01-14/14312980 від 17.04.2015р. /арк.7-9/ Актом встановлені порушення позивачем п.198.2. та п.198.6 ст. 198 розділу V Податкового кодексу України, а саме: завищено суму податкового кредиту в результаті включення до складу податкового кредиту податкових накладних минулих періодів; п. 185.1. ст. 185, п.187.1. ст. 187, п.188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, ПАТ «ЧСЗ» у лютому 2015р. задекларовано операції, які звільняються від оподаткування ПДВ, з постачання металобрухту від ліквідації основних фондів ТОВ ВКФ «МГА-МЕТ» та ТОВ «Метінвест-Ресурс» на загальну суму 1660345грн., чим занижено суму податкових зобов'язань на суму 332069грн.
На підставі акту було прийнято податкове повідомлення-рішення №0004481501 від 07.05.2015р. про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість у сумі 69138грн., /арк.10/ та податкове повідомлення-рішення №0004491501 від 07.05.2015р. про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 262936грн. та застосуванні штрафних санкцій у сумі 131468грн. /арк.11/
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Положеннями п.30.1, п.30.2, п.30.3 ст.30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платника податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Згідно з п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 194.1 ст.194 Податкового кодексу України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною (20 відсотків).
Відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів звільняються від оподаткування ПДВ за наявності їх Переліку, який повинен затверджуватись Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми закону Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 12.01.2011 року № 15 "Про затвердження переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість".
Законом України від 19.12.2013 року № 713-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків", між іншим, в абзаці першому пункту 23 цифри та слова "1 січня 2014 року" було змінено цифрами та словами "1 січня 2015 року", а після слів та цифр "(крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00)" доповнено словами та цифрами", а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД".
При цьому даний пункт, як і раніше, передбачав, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Отже, дію пункту 23 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, в частині звільнення операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, продовжено до 01.01.2015року, законом № 713, що набрав чинності 01.01.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року № 43 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року № 15, а саме: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово "1 січня 2014" замінити цифрами і словом "1 січня 2015".
Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71) продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Водночас дія постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №15 (далі - Постанова № 15), якою затверджені переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування податком на додану вартість, обмежувалась лише 2014 роком. Станом на 01.01.2015 відповідного нормативно-правового акта уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, або продовжував би дію Постанови №15, прийнято не було.
Таким чином, з 01.01.2015 року були відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
З метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до норм Закону № 71 від 28 грудня 2014 року та Кодексу Кабінет Міністрів України Постановою №136 від 25.03.2015 вніс зміни до Постанови №15 від 12 січня 2011 року, згідно з якими продовжено дію вказаних переліків до 01.01.2017 року.
Постанова № 136 набрала чинності з дня опублікування (газета "Урядовий кур'єр" № 58 від 31.03.2015), а саме 31.03.2015 року.
Отже, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 до 31.03.2015 (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків.
Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Аналогічна правова позиція виказана Верховним судом України в постанові по справі № 818/1800/15 від 23.02.2016р. ( № ЄДРСР 56676703).
Крім цього, під час перевірки було встановлено, що ПАТ «ЧСЗ» включено до складу податкового кредиту суми податку по операціях з ТОВ «Телерадіокомпанія Краєвид» на підставі податкових накладних попередніх періодів загальним обсягом 25грн., ПДВ - 5грн.
П.198.2 ст. 198 ПК України від 02.12.2010р. датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається даті тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/ послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
П.198.6 ст. 196 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ст. 201 цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрів податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Позивач не надав суду будь-яких доказів на підтвердження правомірності формування ним податкового кредиту, тому позов в цій частині задоволенню, також, не підлягає.
На підставі викладеного, судова колегія приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції в порядку ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.
Керуючись, ст.ст. 94, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2015 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Чорноморський суднобудівний завод» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0004481501; 0004491501 від 07.05.2014р.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області за рахунок бюджетних асигнувань до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 5359 (п'ять тисяч триста п'ятдесят дев'ять) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія
The court decision No. 57285449, Odesa Administrative Court of Appeal was adopted on 20.04.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary data conveniently.
This decision relates to case No. 814/3435/15. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: