ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 квітня 2016 року
справа № 804/13686/15
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Туркіна Л.П.
перевіривши на відповідність вимогам КАС України апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
на постанову: Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у справі № 804/13686/15
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
до: Державного вищого навчального закладу “Криворізький національний університет”
про: стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
22 жовтня 2015 року постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду в задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області відмовлено.
Не погодившись із вищезазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2016 року апеляційну скаргу податкового органу залишено без руху та надано заявнику апеляційної скарги строк для усунення недоліків до 15.04.2016 року, а саме: сплатити судовий збір у встановленому розмірі і надати документ про його сплату.
29.03.2016 року до суду надійшло клопотання Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про відстрочення сплати судового збору. Посилаючись на приписи ст..88 КАС України, скаржник вказує на відсутність фінансування щодо сплати судового збору та наполягає на наявності гарантованого Конституцією України права на апеляційне оскарження рішення суду.
Дослідивши надане скаржником клопотання суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом “Про судовий збір”, який прийнято відповідним державним органом - Верховною Радою України.
Отже, саме держава, яка є відповідальною за діяльність її органів та посадових осіб (суб'єктів владних повноважень), законодавчо визначає випадки, коли названі особи звільняються від сплати судового збору.
Порядок сплати судового збору та підстави звільнення від сплати судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір». Приписами ст.5 вказаного Закону (в редакції чинній на момент звернення скаржника до суду з апеляційною скаргою), встановлено пільги щодо сплати судового збору, а саме – визначено коло осіб, які звільняються від сплати судового збору.
Зі змісту статті 5 Закону України «Про судовий збір» вбачається, що органи Пенсійного фонду України не належать до переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору. Суд, як державний орган, що здійснює правосуддя у встановленому законом процесуальному порядку, керуючись принципом законності, відповідно до якого суд приймає рішення з чітким дотриманням норм Конституції України та законів України, не наділений повноваженнями щодо розширення переліку осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, або у будь-який інший спосіб встановлювати пільги щодо справляння судового збору.
Доводи скаржника щодо ст.ст. 55, 129 Конституції України та ст.ст. 6, 7 КАС України, як на підставу відстрочення сплати судового збору суд відхиляє, оскільки даними нормами передбачено право особи на судовий захист. Суд не заперечує наявність у скаржника права на звернення до суду та в будь-якому випадку не обмежує його, проте порядок звернення до апеляційного адміністративного суду визначений Кодексом адміністративного судочинства України та встановлює чіткі вимоги до апеляційної скарги, зокрема щодо сплати судового збору.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», а також ст.88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони по справі, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відстрочення особі сплати судового збору, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.
Визначення майнового стану сторони є оціночним, та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони, проте обмежене фінансування бюджетної установи, органу Пенсійного фонду або відсутність відокремленого виду видатків у відповідному кошторисі, не є підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки свідчать не про скрутний фінансовий стан сторони по справі, а про відсутність належної взаємодії між суб’єктами владних повноважень під час бюджетного процесу.
Отже, підстави для відстрочення сплати судового збору, визначені у ст..8 Закону України «Про судовий збір», ст..88 КАС України, у даному випадку відсутні.
Крім того, отримавши відповідні кошти, позивач не позбавлений права повторно звернутися до суду, подавши клопотання про поновлення відповідного строку та надавши докази, що підтверджують факт відсутності коштів та вжиття заходів, направлених на отримання останніх.
З огляду на те, що скаржником не надано документу про сплату судового збору в належному розмірі, вбачається, що відповідачем не виконано вимоги ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.03.2016 року.
Згідно ч.5 ст.189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 КАС України, застосовуються правила ст. 108 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги, що Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області недоліки апеляційної скарги не усунуто, апеляційну скаргу слід повернути заявнику.
Керуючись ст. ст. 108, 187, 189 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги – залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у справі № 804/13686/15 - повернути .
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Суддя: Л.П.Туркіна