Провадження № 2-а/742/55/16
Єдиний унікальний № 742/897/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2016 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Зарічної Л.А.,
при секретарі Геєць О.О.,
за участю представника позивача Чумак Я.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області про визнання протиправним дії та скасування постанови,-
в с т а н о в и в:
У березні 2015 року Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області звернулося до суду із позовом про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень від 17 лютого 2015 року про стягнення штрафу, як такої, що не відповідає нормам чинного законодавства.
Свої вимоги позивач обґрунтовує ти, що Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області було розглянуто справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради , де визнавши неправомірним дії відповідача зобов'язано його здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічну грошову компенсацію на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, відповідно до ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.
На виконання вказаної постанови, Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області 23.01.2015 року був виданий виконавчий лист №2-а/742/1876/14 та державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Управлінням праці та соціального захисту населення проведено перерахунок вказаної грошової допомоги ОСОБА_4, про що письмово повідомлено відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції та вказано про неможливість виплати таких коштів.
17лютого 2015 року державним виконавцем було винесено постанову про накладення на Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради за невиконання судового рішення штрафу в розмірі 680 грн..
Зважаючи на ті обставини, що вказана постанова винесена без дотримання норм Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік», а також на відсутність фінансування та фактичної відсутності таких коштів, а відтак не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а тому позивач вважає її незаконною та просить скасувати.
В судовому засідання представник позивача підтвердив вимоги позовної заяви та просив її задовольнити, зважаючи на правомірність своїх вимог та допущених порушень з боку відповідача.
Відповідач в судове засідання не з'явився та не повідомив про причини своєї неявки, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, що не є перешкодою для розгляду справи та дає суду підстави вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення та дослідивши наявні докази по справі суд приходить до наступного висновку:
Судом було достовірно встановлено, що у 2014 році Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області було розглянуто справу за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення та частково задоволено його вимоги, визнано неправомірними дії відповідача та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної грошової допомоги на оздоровлення, у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На підставі вказаної постанови судом був виданий виконавчий лист, що був пред'явлений позивачем до виконання.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Чернігівській області вказаний виконавчий лист разом із заявою стягувача прийнятий та винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій окрім зазначеного вище зобов'язано боржника добровільно виконати вказане рішення суду негайно.
07.02.2015 року та 24.02.2015 року на адресу відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Чернігівській області направлено відповіді про часткове виконання, а саме проведення ОСОБА_4 відповідного перерахунку, розмір якого становить 5635 грн. Що стосується виплати такої суми зазначено про неможливість проведенням такої через відсутність окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду.
Державним виконавцем 17.02.2015 року було винесено постанову про накладення на боржника Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради, за невиконання рішення суду без поважних причин, штрафу у розмірі 680 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частиною 2 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Виконання рішень за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення здійснюється відповідно до статті 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до частини першої статті 89 Закону «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону (частина друга статті 89 цього Закону ).
Отже, законодавець передбачив негативні наслідки (штрафні санкції) за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення, за умови його невиконання без поважних причин.
Враховуючи викладене, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього. Крім цього, у зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 05 червня 2012 року було прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до положень частини першої статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.
Відсутність відповідного бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення для Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, тим паче, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440 погашення заборгованості за рішенням суду здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №846.
Враховуючи викладене, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав, і це встановлено судовими рішеннями, фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку виконати судове рішення в цій частині.
Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Саме до такого висновку зводиться правова позиція, викладена в Постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року (справа № 21-66а15).
З матеріалів справи вбачається, що УПСЗН поінформовано державну виконавчу службу про те, що на виконання рішення суду проведено перерахунок ОСОБА_4 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік, однак виплати здійснити неможливо у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень та спеціального рахунку, з якого здійснювалися б відповідні виплати.
Зазначені обставини свідчать про поважність причин невиконання судового рішення, а отже постанова про накладення штрафу є передчасною.
Таким чином суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 6,17,-19,94,99, 159-163,181 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області та скасувати постанову ВП№46384425 щодо стягнення із Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради штрафу в розмірі 680 грн.
Постанова суду може бути оскаржена шляхом подачі впродовж 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративному суду через Прилуцький міськрайонний суд.
Суддя: